Wpływ mleka i produktów mlecznych na rozwój poznawczy dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pierwszym, najcenniejszym produktem odżywczym człowieka jest bezsprzecznie mleko matki. Jego walory są niepodważalne. Matczyne mleko zapewnia prawidłowy rozwój, stymuluje układ odpornościowy, dba o utrzymanie prawidłowego składu bakterii w jelitach czy wreszcie zmniejsza ryzyko otyłości oraz wszelkich chorób, w tym cukrzycy. Wspomaga również rozwój mózgu. Woda, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, probiotyki to tylko niektóre składniki stanowiące podwalinę zdrowia dziecka. Im mleko jest bogatsze w wymienione składniki, tym lepiej rozwija się kora mózgowa dziecka i więcej istoty białej znajduje się w mózgu, która wpływa na szybkość uczenia się, sprawność motoryczną czy sferę emocji.

Na każdym etapie rozwoju dziecka zmieniają się jego upodobania i preferencje żywieniowe. Prawidłowe odżywianie to gwarancja lepszego rozwoju poznawczego. W zbilansowanej diecie nie powinno zabraknąć więc mleka i produktów mlecznych. Ich regularne spożywanie wspiera dojrzewanie i sprawne funkcjonowanie ludzkiego mózgu. To one kształtują zdolności poznawcze: percepcję, pamięć, koncentrację, są odpowiedzialne za przyswajanie wiedzy.

Kluczowe składniki mleka i ich wpływ na rozwój poznawczy dziecka

Jako pierwsze wymieniane są tłuszcze, odpowiedzialne za rozwój mózgu i układu nerwowego. Mają one bezpośredni wpływ na koncentrację, pamięć i uczenie się. Kolejne to wapń i jod, budujące i utrzymujące silne kości, ale także wspierające impulsy nerwowe. Tak jak wapń koncentruje się na procesie zdobywania wiedzy, tak jod wspomaga rozwój hormonów tarczycy, bez których w sposób nieprawidłowy rozwijałby się układ nerwowy dziecka. Mleko i produkty mleczne zawierają także witaminę B12 produkującą czerwone krwinki i wspierającą układ nerwowy. Jej niedobór przyczynia się do problemów z pamięcią i koncentracją.

Rozwój poznawczy a dieta dziecka w wieku wczesnoszkolnym

Rozwój poznawczy determinuje nasze życie, dlatego jest jego istotną częścią. Wiąże się nierozerwalnie z rozwojem mózgu, który prawidłowo stymulowany i „dokarmiany” niezbędnymi składnikami odżywczymi od najmłodszych lat, ma szanse funkcjonować bez zawodu. Decydującą fazą rozwoju jest wczesny wiek szkolny, gdy dziecko zyskuje coraz większą kontrolę nad swoją uwagą, pamięcią, procesami myślowymi i ich werbalizacją. Zapamiętywanie nie jest już biernym odwzorowaniem informacji, dochodzi do rozumienia treści i tworzenia strategii pamięciowych. Dziecko poszerza swoje kompetencje myślowe, tworzy kategorie pojęciowe, przechodzi od szczegółu do ogółu, klasyfikuje obiekty. Rozstrzyga problemy, bo zaczyna myśleć przyczynowo-skutkowo. Doświadcza w tym czasie decentracji, czyli potrafi postrzegać rzeczywistość z różnych perspektyw. Niebagatelna też jest waga języka, czyli wzrost kompetencji językowych. To nie tylko poszerzenie zasobu słownictwa, to także właściwe budowanie wypowiedzi dostosowanej do kontekstu społecznego. Uczeń klas młodszych zaczyna rozumieć nastroje, intencje rozmówcy czy projektować własne. Pojawia się u niego również umiejętność przyswajania i posługiwania się systemami symboli, co jest wskaźnikiem najwyższego pułapu rozwoju poznawczego, a mianowicie myślenia abstrakcyjnego. Wtedy rodzi się pisanie czy liczenie. Rozwój poznawczy dziecka w ogromnej mierze zależny jest od rodziców, opiekunów i nauczycieli. To świadomość dorosłych stworzy najlepsze warunki rozwoju poznawczego. Mądra zabawa, aktywność ruchowa, ukierunkowana edukacja i zbilansowana dieta staną się podwalinami przyszłego życia dzieci.

„Mamy kota na punkcie mleka” - program dla szkół

Dobro dziecka jest priorytetem szkół i różnych organizacji rządowych i pozarządowych. Do placówek oświatowych wkracza wiele programów wspierających rozwój najmłodszych. Jednym z nich jest projekt „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. Realizowany jest on przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Kompleksowy projekt zakłada wzmocnienie elementu edukacyjnego i komplementarności diety polegającej na regularnym spożywaniu produktów mlecznych. W ramach programu udostępniane są materiały edukacyjne na temat zdrowej żywności i narzędzia, które pomagają uskutecznić proces nauczania.

Dobra skondensowana dieta, zawierająca mleko i produkty mleczne ma kluczowy wpływ na rozwój poznawczy dziecka we wczesnym wieku szkolnym i zapewnia zdrowe, mądre i dobre życie z prozdrowotnymi wyborami. Dlatego tak ważne jest dostarczanie najmłodszym odpowiedniej dawki wiedzy, która pogłębia ich świadomość dotyczącą żywienia.

Informacje o projekcie dostępne są na stronie: www.kochammleko.pl

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Ostatnio bardzo "zgrywamy się" w tematyce przemyśleń :) . Pozwolę sobie na kilka uwag, jeszcze zanim p...
 • Written by Robert Raczyński
  Tłuczenie termometru, nawet przekłamującego, nie jest dobrym pomysłem. Z całą pewnością trzeba mieć ...
 • Written by Administrator
  Test testowi nie równy. Akurat ten jest przykładem sensownego ułożenia pytań i raczej do koncepcji s...
 • Written by Ppp
  Bezsensowny test, którego sprawne wypełnianie nie oznacza, że uczeń jest faktycznie mądry i poradzi ...
 • Written by Robert Raczyński
  Bardzo mnie cieszy pańskie zainteresowanie tematem i moim tekstem, ale chyba nie do końca się rozumi...
 • Written by Jan
  Możemy się spierać czy powinno być mniej czy więcej państwa opiekuńczego, ale na końcu sporu ktoś mu...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie