Wiki Lubi Zabytki dla uczniów

CC-BY-SA Sławomir Milejski - Wikipedia

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W tym roku, po raz pierwszy Wikimedia Polska zaprasza do specjalnej edycji największego na świecie konkursu fotograficznego! Wiki Lubi Zabytki Junior to nasza nowa inicjatywa, skierowana do szkół, dzięki której uczniowie zapoznają się z polskim dziedzictwem kulturowym, rozwiną umiejętności fotograficzne i kompetencje cyfrowe oraz będą mieć szansę na wygranie nagród dla siebie i dla szkoły.

Najlepsi i najlepsze z nich zobaczą swoje zdjęcia na wystawie, która odwiedzi szkoły i instytucje kultury w całym kraju! Konkurs potrwa od 1 do 30 września. Do udziału w tegorocznej, pilotażowej edycji zapraszamy do 20 szkół.

Czym jest Wiki Lubi Zabytki?

Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest sfotografowanie wszystkich obiektów posiadających status zabytku nieruchomego i wpisanych do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków. Zgromadzone w konkursie zdjęcia trafią do 300 wersji językowych Wikipedii. Konkurs jest polską edycją Wiki Loves Monuments – największego konkursu fotograficznego na świecie, wpisanego od 2011 roku do Księgi Rekordów Guinnessa.

W tym roku po raz pierwszy konkurs odbędzie się również w wersji skierowanej do szkół i uczniów – Wiki Lubi Zabytki Junior! W jego ramach uczniowie i uczennice pod opieką nauczycieli będą fotografować polskie zabytki i zamieszczać je w zasobach medialnych Wikipedii. Konkurs w Polsce koordynuje Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Zasady

  • Konkurs potrwa od 1 do 30 września - w tym czasie uczniowie za pomocą specjalnego narzędzia będą zgłaszać zdjęcia polskich zabytków do konkursu Wiki Lubi Zabytki Junior;
  • Zdjęcia mogą być wykonane również wcześniej, ważna jest data zgłoszenia;
  • Zdjęcia muszą być autorstwa uczniów i przedstawiać zabytki wpisane do rejestru zabytków nieruchomych. Na zdjęciach nie mogą się znajdować żadne znaki wodne czy dodatkowe elementy ozdobne;
  • Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa wybierze 3 zwycięskie i 7 wyróżnionych zdjęć;
  • Dodatkowo każda szkoła będzie mogła wytypować 1 najlepsze zdjęcie swoich uczniów;
  • Zwycięskie, wyróżnione i wytypowane przez szkoły zdjęcia staną się częścią mobilnej wystawy, prezentowanej w szkołach i instytucjach kultury.

Nagrody

  • Na zwycięzców pierwszych 3 miejsc będzie czekać sprzęt fotograficzny m.in. drukarka zdjęć, kamerka go-pro, statyw do telefonu
  • Zdobywcy 3 pierwszych miejsc wygrają warsztaty fotograficzne dla swojej klasy
  • Na autorów i autorki wyróżnionych zdjęć czekać będzie komplet gadżetów

Jak wziąć udział?

● Zgłoś swoją szkołę do udziału konkursu poprzez formularz.
● Już teraz zachęcaj swoich uczniów do wykonywania zdjęć zabytków, które we wrześniu będą mogli zgłosić do konkursu.
● We wrześniu zorganizuj dla uczniów dodatkowe aktywności np. spacer fotograficzny po okolicy, wspólne przeglądanie i ładowanie zdjęć, grę terenową polegającą na fotografowaniu okolicznych zabytków. Od organizatorów otrzymasz nagrane szkolenie ładowania zdjęć i materiały dodatkowe np. wykazy zabytków znajdujących się w pobliżu Twojej szkoły.

Więcej o konkursie tutaj.