Jak zostać superbohaterem? Sprawdź, jak uczyć dziecka bezpieczeństwa!

fot. Akademia Bezpiecznego Puchatka

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kim jest superbohater? Kimś, kto czuwa nad tym, by jego otoczenie było bezpieczne! Właśnie takimi superbohaterami stają się uczniowie pierwszych klas, którzy realizują z nauczycielami lekcje w ramach programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Absolwentów tego programu edukacyjnego można już liczyć w milionach. Każdego roku ponad 200 tysięcy pierwszoklasistów zostaje strażnikami swojego bezpieczeństwa. Zapisy do Akademii ruszyły dla szkół we wrześniu, do akcji można dołączyć za pośrednictwem strony: www.akademiapuchatka.pl.

Wsparcie na starcie - ważne kroki w budowaniu bezpiecznych zachowań

Pierwsza klasa i debiut szkolny to ogromne przeżycie zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Wraz z początkiem roku i jednym, i drugim z pewnością nie brakuje wzruszeń oraz intensywnych emocji, ale także obaw. Z początkiem września wystartowała XV edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka – to program edukacyjny dla pierwszoklasistów, który powstał pod czujnym okiem ekspertów. Jego tematem jest bezpieczeństwo dziecka ujęte w pięciu obszarach. Oprócz szkoły są to: dom, internet, relacje z rówieśnikami oraz droga. Program wspiera dzieci w zachowywaniu bezpieczeństwa oraz studzi stres i obawy rodziców. W końcu wiedza o tym, jak zachowywać się bezpiecznie, działa lepiej, niż niejedno ubezpieczenie!

Na przestrzeni lat Akademię Bezpiecznego Puchatka ukończyło już ponad 3 miliony dzieci z całej Polski. Udział w programie jest bezpłatny. Patronem merytorycznym akcji jest Komenda Główna Policji.

W mówieniu o bezpieczeństwie i budowaniu świadomości odpowiedzialnych zachowań mamy niemałe doświadczenie. Jednak to właśnie edukacja najmłodszych jest jednym z największych wyzwań! Jak wytłumaczyć siedmiolatkom czym jest abstrakcyjne pojęcie, jakim jest bezpieczeństwo oraz jak zaszczepić w nich czujność? W ramach współpracy z Akademią Bezpiecznego Puchatka od lat staramy się przenosić temat bezpieczeństwa na konkretne zachowania, ciekawe i atrakcyjne treści, które z łatwością docierają nawet do najmłodszych. To cegiełka, którą dokładamy do tego, by zadbać o dzieci, które właśnie rozpoczynają swoją szkolną przygodę i zapewnić im maksimum bezpieczeństwa w tej nowej sytuacji. Program przynosi nam wiele satysfakcji i wierzymy też, że zaoszczędza nam pracy w przyszłości. W końcu dzieci, które dziś edukujemy, kiedyś staną się kierowcami, użytkownikami dróg czy po prostu odpowiedzialnymi obywatelami – komentuje mł. insp. Wanda Menda, Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji z Komendy Głównej Policji.

Jak ochronić swoje dziecko? Kilka sposobów dla rodziców

Zadbaj w kilku krokach o to, aby Twoje dziecko mogło zostać prawdziwym superbohaterem, który wie, czym są odpowiedzialne zachowania i jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz koleżanek i kolegów.

● Dawaj dobry przykład

Pierwszaki to doskonali obserwatorzy – rejestrują każdy fragment pospiesznej drogi do szkoły i zapamiętują, kiedy chcemy przejść przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. Dzieci powtarzają takie zachowania samodzielnie i w grupie.

● Komunikuj się ze szkołą

Porozmawiaj z wychowawcą swojego pierwszaka i zaproponuj placówce udział w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka. Na szkoły, które wezmą udział w akcji, czeka komplet materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka, psychologa i eksperta w zakresie efektywnego uczenia się oraz opiniowanych przez ekspertów z wydziałów Komendy Głównej Policji. Jak szkoła może zapisać się do Akademii Bezpiecznego Puchatka? To proste: wystarczy wypełnić formularz na stronie www.akademiapuchatka.pl. Dołączając do akcji, szkoła otrzyma komplet materiałów edukacyjnych, na podstawie których nauczyciele będą mogli przeprowadzić kreatywne zajęcia. Cykl lekcji o bezpieczeństwie zakończy się Ogólnopolskim Testem Bezpieczeństwa, a po wypełnieniu przez nauczyciela Ankiety Podsumowującej szkoła otrzyma Certyfikat i wzór Dyplomu dla uczniów.

● Nagradzaj superbohatera

Każdy superbohater zasługuje na nagrodę za wysiłek na rzecz bezpieczeństwa! Ten 7-letni również. W dodatku wspólna edukacja dotycząca bezpieczeństwa to przecież dobra okazja do tego, żeby naszego superbohatera nagradzać. Odznakami symbolizującymi osiągnięcie kolejnego poziomu wtajemniczenia mogą być chociażby kolorowe odblaski, które dziecko może z dumą przyczepić do szkolnego plecaka. Ciekawym pomysłem może stać się także wspólne opracowanie w ciekawej, plastycznej formie kodeksu korzystania z internetu czy listy najważniejszych numerów kontaktowych i alarmowych. Jeżeli użyjemy odrobiny wyobraźni, taka lista ma szansę towarzyszyć naszemu dziecku codziennie w szkole – może przyjąć formę wizytówki czy rozkładanej formy origami.

● Zamień superbohaterskie wyzwania w zabawę

7-latki mogą czuć się przytłoczone poważną formą wykładu o bezpieczeństwie. Zajęcia i materiały edukacyjne „Akademii Bezpiecznego Puchatka” są dopasowane do edukacyjnych potrzeb dzieci.

● Zaufaj specjalistom, którzy ochronią Twojego superbohatera

Mł. insp. Agnieszka Sałkowska, Naczelnik Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, ma dla rodziców kilka rad dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły:

Początek roku szkolnego szybko przejdzie w sezon jesienno-zimowy: o tej porze roku odblaskowe elementy to prosty sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Dbanie o widoczność na drodze wydaje się oczywistością. Okazuje się jednak, że nadal nie wszystkie dzieci mają na ubraniach czy tornistrach odblaskowe elementy. Ważne jest także, aby pokazać pierwszakowi, jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, w tym rozglądać się na boki (w lewo, w prawo, w lewo), aby dziecko było bardziej bezpieczne. Przydatne w tej kwestii mogą okazać się rymowanki czy krótkie i atrakcyjne video, które można łatwo znaleźć w Internecie. Dużo zależy od tego, w jaki sposób przekażemy dziecku wiedzę. Im ciekawsza i atrakcyjniejsza forma przekazu, tym informacje zostaną przez dziecko szybciej zapamiętane - dodaje mł. insp. Agnieszka Sałkowska, Naczelnik Wydziału Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

***

Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych. Obejmuje on tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sferach życia. Program organizowany jest przez markę Puchatek we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Biura Ruchu Drogowego KGP. W ciągu 14 edycji programu wzięło w nim udział ponad 3 miliony dzieci.

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Ostatnio bardzo "zgrywamy się" w tematyce przemyśleń :) . Pozwolę sobie na kilka uwag, jeszcze zanim p...
 • Written by Robert Raczyński
  Tłuczenie termometru, nawet przekłamującego, nie jest dobrym pomysłem. Z całą pewnością trzeba mieć ...
 • Written by Administrator
  Test testowi nie równy. Akurat ten jest przykładem sensownego ułożenia pytań i raczej do koncepcji s...
 • Written by Ppp
  Bezsensowny test, którego sprawne wypełnianie nie oznacza, że uczeń jest faktycznie mądry i poradzi ...
 • Written by Robert Raczyński
  Bardzo mnie cieszy pańskie zainteresowanie tematem i moim tekstem, ale chyba nie do końca się rozumi...
 • Written by Jan
  Możemy się spierać czy powinno być mniej czy więcej państwa opiekuńczego, ale na końcu sporu ktoś mu...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie