Wyruszcie razem z Etnoekipą w ekscytującą podróż w czasie!

fot. NIKiDW

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Już w listopadzie Etnoekipa, czyli grupa czterech przesympatycznych przyjaciół – Bazyl, Buczka, Chmurnica, Bebok - zabierze nauczycieli i uczniów w niezwykle ciekawą podróż w czasie. Razem będziecie mogli przemierzyć cały kraj w poszukiwaniu pamiątek przeszłości, które pozwolą zgłębić, jak wyglądało życie na polskiej wsi. Zabawni przewodnicy opowiedzą Wam o tym, jak kiedyś mieszkano, pracowano, w co się ubierano, co jedzono i jak świętowano. W tej wędrówce do czasów minionych nie zabraknie opowieści, legend, przysłów, powiedzeń, nowych pojęć i zagadek. A to wszystko po to, abyście mogli wspólnie z uczniami rozsmakować się w barwnej polskiej kulturze, jej tradycjach i zwyczajach. Zanim jednak wyruszymy w tę naszą wyprawę, pozwólcie, że najpierw króciutko opiszemy plan podróży.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przy współpracy z etnografami i metodykami opracował sześciotomową serię książek etnograficznych „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”, opowiadających o tym, jak wyglądało życie i praca mieszkańców dawnej wsi. W książkach znaleźć można rzetelną porcję wiedzy z zakresu etnografii, opracowanej specjalnie dla młodych odbiorców. Skorzystanie z nich może być znakomitym pomysłem dla nauczycieli na poprowadzenie ciekawej lekcji, zarówno w ramach edukacji zintegrowanej, jak i w starszych klasach szkoły podstawowej.

Chcąc zachęcić Państwa do rozpoczęcia przygody z edukacją regionalną i rozmów z dziećmi o kulturze ludowej i tradycyjnej, jeszcze w tym roku do każdej biblioteki w szkole podstawowej wysłany zostanie bezpłatny egzemplarz serii „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”.

Celem sześciotomowej serii książek („Domowe ognisko – gdzie i jak mieszkano?”, „Nie tylko w polu – jak pracowano na wsi?”, „Zrób to sam – jak robiono różne przedmioty?”, „Ładnie i paradnie – w co się ubrać?”, „Co do garnka włożyć – jak przygotowywano jedzenie?”, „Kartki z kalendarza – czas na świętowanie”) jest zaznajomienie najmłodszych czytelniczek i czytelników z podstawowymi informacjami z zakresu etnografii Polski i jej regionalnego zróżnicowania. Biorąc pod uwagę regionalne, etniczne, religijne i społeczne zróżnicowanie krajobrazu kulturowego zostaną omówione takie tematy jak: budownictwo tradycyjne i współczesne, prowadzenie gospodarstwa, rzemiosło i rękodzieło, ubiór codzienny i odświętny, pożywienie codzienne i obrzędowe, obrzędowość doroczna.

„Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” to książki opracowane według najwyższych standardów wiedzy akademickiej. Autorkami książek są: prof. Anna Weronika Brzezińska, prof. Katarzyna Smyk, dr Katarzyna Ceklarz, dr Karolina Dziubata-Smykowska, dr Katarzyna Waszczyńska. Seria powstała przy współpracy z metodykami związanymi z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Za ilustracje inspirowane autentycznym wiejskim krajobrazem odpowiada Ewelina Garbula.

W 2024 roku Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosi wszystkich nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem książek w szkole na bezpłatne szkolenia. Będą one dotyczyły sposobów pracy z książkami oraz przybliżą problematykę edukacji regionalnej w szkołach. Mamy nadzieję, że książki, które już w listopadzie trafią do wszystkich szkół podstawowych, zachęcą Państwa do współpracy.

Szczegóły już niebawem na www.nikidw.edu.pl.

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie