Wykorzystanie możliwości zdalnej nauki w edukacji domowej

fot. ABBYY Fine Reader

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Istnieje wiele sposobów zdalnej nauki. Internet i dostęp do komputerów czy smartfonów umożliwia łatwy dostęp do wiedzy. Również nauczyciele mogą wykorzystać nowoczesne technologie do nauki, komunikacji i sprawdzania postępów w nauce innych uczniów. Różne sposoby komunikacji, czy wykorzystania materiałów dostępnych w sieci w formie serwisów z materiałami edukacyjnymi, publikacji, podręczników i książek w wersji elektronicznej, prezentacji, nagrań audio i wideo, platformy e-learningowe, umożliwiają płynną realizację procesu dydaktycznego w warunkach domowych.

Przygotowanie do pracy zdalnej i nauki w domu

Najważniejszym krokiem, wpływającym na efektywność, jest przygotowanie przyjaznego miejsca pracy – spokojnej, wygodnej przestrzeni umożliwiającej przygotowanie materiałów, zajęć, czy naukę. W miarę możliwości powinno to być miejsce w którym można łatwo się skupić, ale też wykonywać inne niezbędne zadania np. uczestniczyć w wideokonferencji. Brak rozpraszaczy umożliwia intensywniejszą pracę w ciągu dnia. Dlatego warto przygotować plan dnia (nauki) z czasem na regularne przerwy.

Przygotowanie materiałów do zdalnej nauki

Najprostszym sposobem na przekazanie materiałów do nauki jest ich digitalizacja. Mogą to być skany książek, ćwiczeń, materiałów dodatkowych. Świetnym narzędziem umożliwiającym rozpoznawanie zeskanowanych dokumentów dzięki technologii OCR ABBYY, edycję plików PDF czy łączenie różnych rodzajów dokumentów (tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, obrazów, prezentacji) jest ABBYY FineReader 15. Program umożliwia również rozpoznawanie teksów w ponad 190 językach oraz zapisywanie dokumentów w wielu formatach, w tym jako książka elektroniczna (EPUB) czy HTML.

W krótkich filmach zostały przestawione możliwości i funkcje programu FineReader 15 oraz sposoby ich wykorzystania.

Wersje testowe są darmowe i dostępne TUTAJ.

Wersje edukacyjne do wykorzystania przez nauczycieli, uczniów, studentów czy jednostki edukacyjne są dostępne TUTAJ.

Udostępnianie materiałów z użyciem eDzienników i poczty elektronicznej

Podstawowym sposobem komunikacji pomiędzy nauczycielem, a uczniem czy szkołą, a rodzicami może być dziennik elektroniczny używany przez szkołę. Większość popularnych e-dzienników (Librus Synergia, Vulcan UONET+, Progman iDziennik, i.in.) posiada wbudowany komunikator pozwalający na przesyłanie w wiadomości plików z materiałami i zadaniami oraz bieżącą komunikację. Alternatywą dla dziennika elektronicznego może być wysyłka materiałów edukacyjnych pocztą elektroniczną.

Przygotowanie i udostępnianie prezentacji multimedialnych dla uczniów

Innym sposobem na przekazanie wiadomości jest przygotowanie prezentacji multimedialnej i zamieszczenie jej w internecie. Jest wiele bardzo dobrych, darmowych narzędzi umożliwiających tworzenie ciekawych i kreatywnych prezentacji oraz ich udostępnianie.

Pośród wielu narzędzi można polecić Prezentacje Google czy PowerPoint Online. Wymagają one jedynie zalogowania się do konta Google czy Microsoft. Udostępnianie prezentacji odbywa się poprzez wygenerowanie linku i udostępnienie go zainteresowanym osobom.

Innym ciekawym narzędziem umożliwiającym przygotowanie pięknych graficznie prezentacji jest Canva. To narzędzie do tworzenia grafik i zdjęć, umożliwiające tworzenie prezentacji z gotowych szablonów i dodawanie elementów graficznych z ogromnej bazy grafik i zdjęć. Podobnie jak Prezentacje Google i PowerPoint Online, Canva umożliwia grupową edycję slajdów oraz udostępnianie prezentacji do przeglądania. Należy pamiętać że dla bezpłatnej wersji Canvy istnieje ograniczenie do 100 slajdów.

Przygotowaną wcześniej w programie PowerPoint, KeyNote czy innym dowolnym programie prezentację można również zamieścić w serwisie SlideShare. Serwis umożliwia dzielenie się prezentacjami multimedialnymi w ponad 35 kategoriach mi.in. Edukacja, Technologia.

Wykorzystanie komunikatorów, chatów i wideo w procesie dydaktycznym

Do dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym najlepiej wykorzystać jeden z wielu ogólnie dostępnych komunikatorów. Dobrze wcześniej wyznaczyć odpowiednie godziny na konsultacje oraz zasady komunikacji , tak by wszystkie zainteresowane strony mogły efektywnie wykorzystać swój czas na przekazanie wiedzy czy zadać pytanie i oczekiwać na odpowiedź. Ważne by sposób komunikacji był łatwo dostępny dla wszystkich zainteresowanych użytkowników. Pośród wielu narzędzi najpopularniejszymi narzędziami umożliwiającymi prowadzenie czatów i konferencji są: Microsoft Skype, Google Hangaouts, Slack czy Cisco Webex.

Materiały w formie wideo można również zamieszczać w serwisach streamingowych tj. YouTube, DailyMotion.

Materiały i podręczniki elektroniczne

W internecie można znaleźć wiele materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych portali edukacyjnych.

  • Portal Scholaris.pl służący udostępnianiu elektronicznych zasobów wiedzy dla nauczycieli i uczniów. Znaczna część zasobów jest udostępnia na wolnej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach.
  • Lektury szkolne z biblioteki cyfrowej Wolne Lektury.
  • Portal epodręczniki.pl oferuje dostępne dla wszystkich, bezpłatne materiały edukacyjne.
  • Portal Dlanauczyciela.pl udostępnia materiały dydaktyczne i umożliwia przygotowanie własnych testów.

Nieograniczone możliwości zdalnej nauki

Współczesna technologia ułatwia zdalną naukę, udostępniając odpowiednie narzędzia i zasoby niezbędne do nauki w warunkach domowych. Istnieje wiele innych alternatyw dla wymienionych powyżej sposobów i narzędzi. Można pośród nich wymienić platformy e-learningowe czy wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości do nauki. Zaproponowane sposoby nauki i narzędzia nie wyczerpują w pełni możliwości zdalnego procesu nauki, ale umożliwiają samodzielne przygotowanie materiałów dydaktycznych i przeprowadzenie procesu dydaktycznego „na odległość”.
Wykorzystanie technologii do zdalnego nauczania z jednej strony wymaga koncentracji i systematyczności i nakładu pracy niezbędnego do przygotowania materiałów i nauki, z drugie znacznie rozszerza możliwości pracy czy uczenia się w dowolnym miejscy i dogodnym czasie.

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie