Logopedo, czym jest dla ciebie twoja praca? – terapeuci z całej Polski przemówili

fot. Learnetic SA

Narzędzia
Typografia

Praca jak każda inna? Powołanie? Więź z drugim człowiekiem? Poświęcenie? Kiedy zadaliśmy to pytanie logopedom i terapeutom z całej Polski, nie spodziewaliśmy się usłyszeć tak wielu wzruszających, a czasem też zabawnych odpowiedzi, które łączyło jedno – przypominały i uświadomiły, że jest to wymagające, bardzo potrzebne i odpowiedzialne zajęcie.

„Praca logopedy to więź z pacjentem, ogrom wciąż zdobywanej wiedzy, codziennie nowe wyzwania, pomieszanie totalnego przygotowania na wszystko i spontaniczności, to misja i zrozumienie” – napisała logopedka z Łodzi. „Wycinam, laminuję, znów wycinam, pakuję w woreczki. Mało! Trzeba jeszcze wymyślić więcej, żeby dzieci bawiły się tak dobrze, że nie zauważą terapii” – odpowiedziała na to pytanie terapeutka z tego samego miasta.

Obie terapeutki zwróciły uwagę, że praca logopedy jest nie tylko wyjątkowo odpowiedzialną, ale też wymagającą pracą, w której każde dziecko, każdy przypadek jest zupełnie inny i potrzebuje indywidualnego podejścia.

Wiele wypowiedzi terapeutów wskazywało jednak, że pomimo licznych trudów praca logopedy przynosi także sporo radości i satysfakcji związanej z obserwacją postępów podopiecznych. Logopedka z Gniezna napisała, że „terapeuta musi być elastyczny i cierpliwy. Praca mozolna i wymagająca, ale zawsze jest owocna”, a zdaniem terapeutki z Bydgoszczy „logopeda to osoba, która musi wchodzić w relacje z dzieckiem, dorosłym, rodzicem, rodziną pacjenta. Logopeda to zawód dynamiczny [...]. Dlatego ta praca jest taka ekscytująca”.

Drugie pytanie, które zadaliśmy wielu specjalistom, dotyczyło narzędzia, które pozwoliłoby im być bardziej efektywnymi w swojej pracy, a przy tym ułatwiłoby etapy terapii. W tym przypadku najważniejsze okazały się zagadnienia dostępności i indywidualizacji – możliwości dostosowania materiału, ćwiczeń, technik i innych cech, obszarów terapii do konkretnego dziecka. Przypadki, z którymi pracują logopedzi są bardzo różne, stąd potrzeba ciągłego przygotowywania nowych treści i materiałów.

Wniosek z tego badania jest jednoznaczny. Ze względu na różnorodność przypadków, z którymi logopeda ma do czynienia na co dzień, a także ze względu na skrajność potrzeb i konieczność ciągłego dostosowywania technik, materiału i metod takie narzędzie nie istnieje.

Zbliżenie się do tego ideału jest już jednak jak najbardziej możliwe! W oparciu o powyższe i inne wypowiedzi terapeutów z całej Polski, a także posiłkując się wieloletnią współpracą ze specjalistami w tej dziedzinie, firma Learnetic przygotowała rozwiązanie, które jest odpowiedzią na wiele zgłoszonych w tych rozmowach potrzeb praktyków – szczególnie skupiając się na aspekcie indywidualizacji, dostępności oraz możliwości ciągłego poszerzania materiału terapeutycznego.

Tym rozwiązaniem jest nowa seria mTalent zaprojektowana w celu wspomagania współczesnego terapeuty i nauczyciela w pracy ze wszystkimi dziećmi, a szczególnie uczniami ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi.

mTalent to gotowe narzędzia diagnostyczno-terapeutyczne zawierające tysiące interaktywnych ćwiczeń, które sukcesywnie i z łatwością, jako elementy wspomagające i angażujące dziecko, mogą zostać włączone w program wybranych zajęć dodatkowych, np.: dydaktyczno-wyrównawczych, rewalidacyjnych, logopedycznych i korekcyjno-kompensacyjnych. Świetnie spełniają także funkcję profilaktyczną w poszczególnych obszarach.

Na tle dotychczasowych pomocy dla terapeutów seria mTalent wyróżnia się przede wszystkim imponująco obszerną zawartością, która jest ciągle rozwijana i uzupełniana o sugestie i zapotrzebowanie terapeutów. Warto także dodać, że cała seria mTalent powstała przy pomocy narzędzia, które jako pierwsze w Polsce zostało docenione i wymienione jako „przykład dobrej praktyki” przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które doceniło elastyczność w kreowaniu materiałów dostępnych dla bardzo szerokiej grupy odbiorców (o zróżnicowanych możliwościach percepcyjnych).

Co ważne, rozwiązania mTalent zostały zaprojektowane tak, by technologia nadążała za terapeutą i szkołą, a nie odwrotnie. Korzystanie z mTalent jest łatwe i wygodne, ponieważ do obsługi nie jest wymagane żadne specjalistyczne wyposażenie lub oprogramowanie – wystarczy jedynie komputer lub urządzenie przenośne, np. tablet. Z programu można korzystać w dowolnym miejscu, co w przypadku specyfiki pracy w kilku placówkach, np. tzw. logopedów mobilnych lub w przypadku rotacji sal w niektórych szkołach jest szczególnie ważne. Z rozwiązań z serii mTalent można korzystać na dwa sposoby – logując się online lub, w przypadku braku dostępu do internetu, offline.

Produkty z serii mTalent nie są wyłącznie cyfrowymi zasobami, zostały uzupełnione są o materiały tradycyjne, w tym podręczniki metodyczne, autorskie publikacje książkowe, szczegółowe instrukcje, gotowe scenariusze zajęć (np. logopedycznych zajęć grupowych), drukowalne karty pracy oraz inne pomoce dydaktyczne, które można wykorzystać niezależnie lub wraz z treścią ćwiczeń proponowaną w serii mTalent.

Obok materiałów do zajęć logopedycznych w ramach serii mTalent przygotowane zostały także rozwiązania związane ze wspomaganiem trudności w: matematyce, percepcji wzrokowej, percepcji słuchowej oraz pisaniu.

Rozwiązania przygotowane przez firmę Learnetic można wypróbować za darmo. Na stronie www.mTalent.pl znajdują się wersje demonstracyjne ćwiczeń każdego z programów, a także dodatkowe informacje o wszystkich produktach.

Obecnie trwa również konkurs, w którym do wygrania jest 56 ciekawych nagród, które usprawnią pracę każdego logopedy i placówki mającej w swojej ofercie wsparcie i terapię pedagogiczną i logopedyczną. Główną nagrodą w konkursie jest program „Zajęcia logopedyczne” z serii mTalent o wartości 1590 zł!

Aby wziąć udział w konkursie, odwiedź oficjalny profil serii mTalent na Facebooku: www.fb.com/wyrownywanieszans i odpowiedz na proste pytanie. Programy z serii mTalent i wiele innych nagród mogą trafić właśnie do Ciebie! Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 6.02.19 r., a niedługo potem wystartuje kolejna edycja tego wydarzenia. Zapraszamy!

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie