Za sprawą OpenAI sztuczna inteligencja (SI) na dobre zagościła w edukacyjnym mainstreamie. Zbyt często jednak rozmowa o niej odbywa się w ograniczonym zakresie. Dyskusja dotycząca jej obecności w edukacji powinna obejmować szerokie spektrum zagadnień, w szczególności wykorzystania jej na zajęciach lekcyjnych.
W czasie wystąpienia podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH staraliśmy się pokazać szeroką perspektywę dotyczącą obecności SI w naszym życiu. Przedstawiliśmy dobre przykłady projektów, które w etyczny sposób pomagają rozwiązywać problemy i wyzwania z którymi mierzą się ludzie i cała planeta.
Wskazaliśmy narzędzia, które można wykorzystać w edukacji wczesnoszkolnej, aby pokazać specyfikę jej działania oraz uczyć dzieci jak kreatywnie i odpowiedzialnie wykorzystywać potencjał dostępnych technologii. Pokazaliśmy jak te rozwiązania na podstawowym poziomie są powiązane z bardziej zaawansowanymi projektami.
Szczególną uwagę skierowaliśmy na kwestie związane z rozwojem kompetencji, które obejmują umiejętność nieszablonowego wykorzystania SI oraz umiejętności współpracy w triadzie człowiek - maszyna - człowiek. Odnieśliśmy się do celów zrównoważonego rozwoju oraz kwestii etycznych związanych z SI.
Dla uczestników przygotowaliśmy zestawienie kilku prezentowanych narzędzi oraz poradnik przygotowany przez Komisję Europejską dotyczący etycznego korzystania z AI przez nauczycieli (tutaj).
Zapraszamy na nasze wystąpienie:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 15-16 kwietnia 2023 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2023 byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.
Partnerami konferencji byli: Amazon STEM Kindloteka, Fundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, MAC Edukacja oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Notka o autorach: Joanna Apanasewicz jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej. Autorka scenariuszy, materiałów edukacyjnych i publikacji dotyczących wprowadzania nowych technologii do edukacji, programowania, STEAM a także kreatywnych i aktywizujących metod nauczania. Trenerka w NODN Cyfrowy Dialog, a także w Fundacji Szkoła z Klasą. Blogerka, należy do społeczności Superbelfrzy RP. Krzysztof Jaworski jest edukatorem, koordynatorem i trenerem projektów edukacyjnych. Absolwent programu Future Classroom Lab realizowanym przez European Schoolnet w Brukseli. Uczestnik międzynarodowych konferencji Scratcha w Budapeszcie i USA (MIT, Boston).