Niedawno byliśmy świadkami uroczystego otwarcia planetarium Niebo Kopernika w CNK. To najnowocześniejsze miejsce w Europie, gdzie można podziwiać nawet 20 milionów gwiazd! I choć niewątpliwie warto odwiedzić w tym celu Warszawę, to na szlakach wakacyjnych podróży możemy pooglądać Wszechświat w planetariach rozsianych po całej Polsce.
Niebo Kopernika to planetarium wyposażone w najnowocześniejsze projektory, mogące wyświetlić na kopule o średnicy 16 metrów najodleglejsze zakątki kosmosu. Można tu także podziwiać filmy z zakresu m.in. astronomii („Czarne dziury – podróż w nieznane”), ewolucji („Dobór naturalny”) i chemii. Będziemy mieć wrażenie, że schodzimy w głębiny oceanów czy przenosimy się w czas sprzed milionów lat.
Największe i najstarsze w Polsce jest Planetarium Śląskie w Chorzowie. Ekran sztucznego nieba stanowi 23-metrowa kopuła, a pokaz może oglądać jednocześnie prawie 400 osób. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największa w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie. Dzięki niej zobaczymy ciała niebieskie w 750-krotnym powiększeniu.
Do Kina Sferycznego zaprasza Planetarium Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie dowiemy się, jak lód kształtuje wygląd innych planet i księżyców w Układzie Słonecznym, ciekawostek o znakach zodiaku czy poznamy tajemnicę gwiazdy betlejemskiej.
Mówiąc o astronomii, nie sposób ominąć miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem – warto zajrzeć do fromborskiej Wieży Radziejowskiej, w której mieści się małe planetarium i oczywiście do Torunia, by obejrzeć m.in. miejsce lądowania misji APOLLO 17 na Księżycu, oszronione kaniony na Marsie czy rozświetlaną błyskawicami Wenus.
Planetaria znaleźć możemy także w innych miastach, m.in. w Gdyni, Olsztynie, Kielcach, Łodzi. Pełny wykaz znaleźć możemy na stronie Planetarium.pl.
Gwiazdy w smartfonie i komputerze
Kiedy nieciekawa pogoda zatrzyma nas w domu, możemy odwiedzić wirtualne planetarium - WorldWide Telescope, dostępne od niedawna w polskiej wersji językowej. Jest to darmowe oprogramowanie pozwalające nie tylko oglądać przygotowane przez astronomów pokazy, ale także samemu je tworzyć – zachęćmy do tego nasze dzieci. Do dyspozycji mamy fotografie i dane uzyskane przez największe ziemskie obserwatoria oraz teleskopy kosmiczne. Oczywiście przepiękne zdjęcia i filmy znajdziemy również na stronach NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej (wielkie wrażenia robią zwłaszcza zbiory dotyczące Słońca - projekt SOHO oraz fotografie wykonywane przez teleskop Hubble'a).
Ale od niedawna, wspaniałą, pouczającą zabawę w poznawanie nieba może nam zapewnić nowoczesny smartfon, w którym zainstalujemy aplikacje np. SpyGlass, Pocket Universe, Star Walk (dla systemu iOS) lub Google Sky Map (dla Androida). To tzw. rozszerzona rzeczywistość. Na widziany przez nas przez kamerą obraz zostaną nałożone informacje, jakie aktualnie gwiazdy i planety mamy przed oczami. Dzięki nim nocna wycieczka zamienić się może w fascynujące i wciągające badanie kosmosu. Warto spróbować zwłaszcza latem, gdy będziemy wypoczywać na łonie natury, poza większymi miastami.
Aplikacja Star Walk - rozszerzona gwiezdna rzeczywistość w telefonie iPhone
Zakończyć wypada cytatem z Mikołaja Kopernika: "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne”.