Kto potrzebuje zapamiętać dużą ilość istotnych informacji, powinien korzystać z narzędzi (programów) pozwalających tworzyć mapy myśli. Mogą się okazać potrzebne także członkom zespołów pracujących nad projektami. Ich zaletą jest to, że umożliwiają jednoczesne korzystanie z mapy w internecie przez wszystkie osoby zaangażowane w projekt.
Strukturę naszego mózgu, jak i Internet, moglibyśmy przedstawić graficznie w ten sam sposób – jako niezwykle skomplikowaną, złożoną z miliardów połączeń sieć. Nasz umysł nie przypomina biblioteki, gdzie równym rzędem na półkach ustawione są informacje dostępne dla naszej pamięci na każde zawołanie, ale raczej – cytując książkę „Mapy Twoich myśli” Tonego i Barrego Buzanów (Ravi 2003) – „mózg człowieka można porównać do gigantycznego biokomputera, istnej machiny skojarzeń łańcuchowych. Miliony połączeń i węzłów tworzą pajęczynę, w którą schwytane zostają wszystkie napływające dane.”
W jaki więc sposób efektywnie zapamiętywać, uczyć się, a potem sięgać do pamięci po potrzebne nam informacje? Jeśli chcemy uruchomić nasz umysł i skłonić go do przyswojenia dużej ilości informacji i zespolenia go z wiedzą uprzednio zdobytą, musimy pamiętać o zasadzie angażowania prawej i lewej półkuli. Nasz sposób notowania charakteryzuje najczęściej linearność, posługiwanie się wyłącznie zapisem słownym, według pewnej logicznej struktury, która ma swój wyraźny początek, rozwinięcie i zakończenie.
Wiadomo jednak, że jeśli do nauki czy sposobu notowania włączymy prawą półkulę, pobudzając wyobraźnię, wprowadzając wymiary, kolory, przestrzeń, rytm – wzmagamy wielokrotnie nasze zdolności zapamiętywania i wykorzystujemy pełniej moc naszego umysłu.
Stąd coraz większa popularność zapisywania notatek w postaci Map Myśli (Mind Mapping). Dzięki nim w przejrzysty i łatwy do rozbudowania sposób możemy zapisywać treści, które chcemy zebrać w jednym miejscu i zapamiętać, dodatkowo wzbogacając nasz zapis o rysunki, wyróżnienia kolorystyczne, schematy.
Kto wdroży się i polubi ten sposób zapisu, zachwyci się możliwościami tworzenia map myśli na komputerze. Służą do tego między innymi popularne bezpłatne programy: FreeMind, Mind42 czy MindMeister (bezpłatna jest tylko wersja podstawowa). Ale to tylko przykłady - programów takich jest znacznie więcej w sieci (jeśli ktoś może polecić jeszcze inne - proszę wpisać w komentarzach).
Przypomnijmy prezentację pokazującą, jak stworzyć dobrą mapę myśli w 10 krokach:
Co zyskujemy? Tworzenie map myśli w obu programach pozwala na nanoszenie na podstawowy schemat (czyli hasło główne i kluczowe „gałęzie”) ikon, uproszczonych rysunków (choć nie można tworzyć własnych), kolorować zapisane słowa czy podłączać pliki .pdf. Mind Meister pozwala dodatkowo „zaszywać” przy haśle bardziej rozbudowane notatki, wgrywać linki oraz multimedia, np. zdjęcia. Ponadto bez problemu możemy dzielić się z innymi naszą pracą oraz śledzić historię tworzenia mapy, obserwując, kto i co w niej zmieniał – to szczególnie przydatna funkcja dla nauczycieli lub pracujących zespołowo uczniów.
Zaletą tworzenia mapy myśli on-line jest możliwość ich tworzenia przez kilku użytkowników w jednym czasie, co służyć może planowaniu działań czy wymyślaniu nowych koncepcji w formie „burzy mózgów”. Jest to dobre narzędzie do tworzenia wspólnych notatek jako podsumowanie zdobytej wiedzy. Świetnie sprawdzi się tez na etapie planowania i realizacji projektu edukacyjnego jako forma zapisu pomysłów czy dokonanych działań.