Uczniowie w każdym wieku lubią gry i zabawy, w których mogą wykazać się swoją wiedzą. W zasadzie na każdym przedmiocie można wprowadzić taką kilkuminutową przerwę na „klasowy teleturniej”. Wykorzystać do tego możemy na przykład aplikację Kahoot, która jest formą interaktywnego quizu.
To sprawdzone narzędzie w dziesiątkach klas: quiz przygotowany z użyciem aplikacji online Kahoot i osobistych urządzeń mobilnych potrafi natychmiast zaktywizować młodzież do nauki i podgrzać pozytywne emocje. Zresztą nie tylko w szkole Kahoot jest wykorzystywany do celów edukacyjnych i integracyjnych. Często sięgają po niego także trenerzy na różnych szkoleniach.
O tym, w jaki sposób korzysta z Kahoot już w klasach I-III opowiadała podczas Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 (28.02-1.03) Aleksandra Schoen-Kamińska z Zespołu Szkół nr 3 w Pile i społeczności Superbelfrzy. Taka przerwa na granie jest bardzo dobra na przykład dla przypomnienia materiału. Metoda ta potrafi wprowadzić wielkie ożywienie w klasie, a pytania sami tworzymy – możemy zatem przemycić niemal każdą edukacyjną treść i zagadnienie.
Spróbujcie koniecznie w swoich szkołach i podzielcie się swoimi spostrzeżeniami. Zapraszamy na relację:
***
Organizatorami Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.
Partnerzy medialni: TOK FM oraz Głos Nauczycielski.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Obejrzyj inne wystąpienia z INSPIRACJI WCZESNOSZKOLNYCH:
- Piktogramy pomogą policzyć
- Poznawanie przyrody także z tabletem
- Ocenianie zachowania ucznia młodszego
- Refleksje na temat oceniania
- Dzieci grają, dzieci tworzą gry edukacyjne
- Blogowanie z uczniami
- Im więcej zabawy, tym więcej nauki
- O technologiach przyjaznych najmłodszym uczniom
- 10 pól aktywności dziecka w szkole
- O potrzebie ruchu wśród małych dzieci
- Wyzwania nauczania (nie tylko) wczesnoszkolnego