Sportowe projekty Młodych Obywateli

fot. Centrum Edukacji Obywatelskiej

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ponad dwa tysiące młodych ludzi z całej Polski wzięło udział w programie „Młody Obywatel na sportowo”, realizując ciekawe inicjatywy skierowane do lokalnej społeczności. Sport stał się dla młodzieży punktem wyjścia do niesienia pomocy innym, rozwijania zdolności organizacyjnych czy tworzenia przestrzeni do integracji międzypokoleniowej. W ramach programu odbyło się wiele imprez charytatywnych, spotkań dedykowanych dawnym grom i zabawom, a także dyskusji na temat dostępu do oferty sportowej w okolicy, w sumie z działań Młodych Obywateli skorzystało 22,5 tysiąca osób.

Na 7. edycję programu organizowanego przez Fundację BGK i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) złożyły się trzy tematy: „Ruch z sensem”, „Kronika sportowa” i „Sztafeta dyskusji”. Wszystkie zostały szczegółowo opisane w 80-stronnicowej publikacji Młody Obywatel na sportowo, która wyjaśnia, jak za pomocą metody projektu krok po kroku przeprowadzić projekt w swojej społeczności.

„Ruch z sensem” był propozycją dla tych, którzy pragnęli pomagać innym, zadaniem dla nich było zorganizowanie wydarzenia sportowego połączonego z akcją charytatywną. W ramach tego tematu uczniowie w Koninie oraz Hażlachu przygotowali zawody, na które biletem wstępu była karma dla zwierząt.

„Kronika sportowa” skierowana została do wszystkich lubiących wspominki i ceniących doświadczenie życiowe starszych od siebie osób, wyzwaniem dla nich było przywrócenie do życia dawnych gier i zabaw. Ten temat wykorzystała grupa z Białej Podlaskiej, aby zorganizować w swojej szkole międzypokoleniowe mikołajki.

Ostatni temat przygotowany został z myślą o wielbicielach wymiany poglądów, dla tych którzy chcieli rozmawiać o ważnych zagadnieniach i zmieniać swoje otoczenie. W tym celu uczestnicy mieli za zadanie przeprowadzić debatę na temat infrastruktury i oferty sportowej swojej miejscowości. Zrobili to między innymi uczniowie z Chotyłowa, którzy na debatę o potrzebie remontu boiska i uzupełnienia sprzętu sportowego zaprosili wójta swojej gminy.

W programie wzięło udział w sumie na 186 zespołów projektowych. Najwięcej grup działało w województwach: śląskim (27 grup), lubelskim i mazowieckim (po 18) oraz wielkopolskim (17) i dolnośląskim (16). Dla chętnych opiekunów grup młodzieżowych przygotowane zostały szkolenia poświęcone metodzie projektu w kontekście zaproponowanych tematów.

Dwudniowe szkolenia odbyły się w październiku 2015 roku w trzech miastach: Krakowie, Toruniu oraz dwukrotnie w Warszawie. Udział w szkoleniach był fakultatywny, łącznie skorzystały z nich 54 osoby. Relację ze szkoleń można znaleźć pod linkiem: http://mlodyobywatel.ceo.org.pl/aktualnosci/mlody-obywatel/szkolimy-opiekunki-i-opiekunow
Wsparcie w postaci warsztatów zapewniliśmy również uczniom i uczennicom. Nasi trenerzy odwiedzili w sumie 25 szkół w 10 województwach, gdzie swoją wiedzą i doświadczeniem wsparli 341 młodych osób. Relacja z warsztatów jest dostępna pod linkiem: http://mlodyobywatel.ceo.org.pl/aktualnosci/warsztaty-mlodych-obywateli.

Ciekawą propozycją dla uczestników programu okazały się także lekcje o finansach, prowadzone wspólnie przez wolontariuszy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz trenerów CEO. Warsztaty uczące młodzież świadomego podejmowania decyzji przy wyborze produktów finansowych odbyły się w 18 szkołach gromadząc ponad 500 uczniów i uczennic. W tym semestrze wprowadziliśmy również nowy temat lekcji: o finansach gminy, w czasie której młodzież podczas symulacji wciela się w Radnych fikcyjnej Gminy Najlepsza oraz opracowuje jej budżet. Sukces pilotażowych lekcji upewnił nas w zamiarze kontynuowania tego tematu w zwiększonym zakresie w kolejnej edycji Młodego Obywatela.

Program „Młody Obywatel” realizowany jest od 2010 roku z inspiracji Fundacji BGK, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło ponad 1.000 szkół, niemal 1.200 nauczycieli i ponad 11.000 uczniów. W ramach programu odbyło się około 4.000 spotkań i lekcji z młodzieżą oraz niemal 280 warsztatów.

W marcu ruszyła kolejna edycja programu, w semestrze zimowym będziemy kontynuować tematykę sportową. Po więcej informacji zapraszamy na stronę: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcamy również do obejrzenia filmików o działaniach Młodych Obywateli:

 

(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej) 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie