Trenujmy umysł w każdej chwili

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edukacja przez życieNintendo, światowy producent multimediów sprzedał na świecie ponad 90 mln mobilnych konsol gier wideo NDS. Okazuje się, że gry edutainment przygotowane na konsole mogą być świetnym sposobem ćwiczenia umysłu. W pierwszej dwudziestce najpopularniejszych gier na konsole znajdują się dwie gry pt. Brain Age, które pomagają ćwiczyć i rozwijać umysł.

edukacja przez życieGry te cieszą się ogromną popularnością – sprzedano już prawie 17,5 miliona kopii The Brain Age i 13,7 kopii The Brain Age 2, co jest jednym z lepszych wyników w historii gier typu edutainment. Producent zachwala swój produkt, twierdząc że podczas grania poprawia się ukrwienie mózgu i rozwijamy praktyczną inteligencję, dzięki której możemy osiągnąć 2-3 razy lepsze wyniki w testach pamięci. Chociaż można wątpić czy tak świetne rezultaty zawdzięczamy wyłącznie samemu oprogramowaniu, czy też regularności ćwiczeń i samodyscyplinie, z całą pewnością ćwicząc codziennie umysł, jesteśmy intelektualnie coraz sprawniejsi. Bo „umysł musi być zawsze czynny” – jak to zwykł mawiać prof. Leszek Balcerowicz.

Kiedyś na ulicach i podwórkach można było spotkać często grających w szachy, dziś podróżując po mieście zauważa się osoby skupione nad krzyżówkami czy łamigłówkami sudoku. Nie zawsze uświadamiamy sobie, że trenowanie umysłu jest tak samo ważnym elementem dbałości o zdrowie, jak ćwiczenia fizyczne. Jadąc na wakacje nie zapomnijmy zatem zabrać gier i zabaw logicznych.

A bardziej wydajna praca mózgu przyda się nieraz. Szybsze kojarzenie faktów i świeże pomysły sprzyjać będą większej wydajności w pracy, błyskotliwe spostrzeżenia urozmaicą spotkania towarzyskie. Dbając o pamięć żadziej przeoczymy ważne wydarzenia i rocznice, łatwiej też będzie nam działać w sytuacji stresowej.

Sposobów poprawienia możliwości intelektualnych jest wiele. Istnieją kursy poświęcone ćwiczeniom poszczególnych umiejętności, jak szybkie czytanie, zapamiętywanie, czy postrzeganie. Zabiegani we współczesnym świecie rzadko jednak możemy sobie pozwolić na udział w takich kursach. To może tłumaczyć popularność programów komputerowych i gier na urządzenia mobilne, które oferują nam różne łamigłówki. Ćwiczenia można wykonywać o dowolnym porze, tak w domu, jak i podczas przerwy w pracy czy podczas podróży. Oferta producentów jest już na tyle rozbudowana, że dobór odpowiedniego programu do potrzeb nie stanowi problemu. Tak naprawdę to każdy z nas może sobie w ciągu dnia wymyślać różnego typu zadania, dzięki którym będzie trenował umysł. Nie zawsze do tego potrzeba urządzeń technologicznych, czasem wystarczy ołówek i kartka papieru.

Na rynku polskim dostępnych jest coraz więcej programów wspierających rozwój umysłowy. Warto za nimi rozglądać się w sklepach i w Internecie. Niezależnie od wyboru metody treningu szarych komórek, warto pamiętać, że podobnie jak przy dbałości o kondycję i sylwetkę, kluczową rolę odgrywa motywacja oraz systematyczność. Czas wakacyjnego łapania oddechu jest odpowiednim momentem do podniesienia umiejętności umysłu i wyrobienia w sobie nawyku regularnych ćwiczeń.

(Źródło: Akademia Umysłu, opr. własne)
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie