"W mojej szkole zostaję zasypywana dużą ilością kserówek od starszych koleżanek. Jestem im za to oczywiście bardzo wdzięczna, aczkolwiek większości z tych kart pracy w ogóle nie mam czasu wykorzystywać. Swoją pracę z dziećmi staram się opierać na rozmowach w kręgu, pracy w grupach, zabawach integracyjnych..." - napisała kiedyś jedna z młodych nauczycielek wczesnoszkolnych po kilku tygodniach pracy w nowej szkole. Nie musimy tyle kserować, mamy do dyspozycji nieograniczoną liczbę ćwiczeń, gier, zabaw, które nie wymagają użycia kserokopiarki!
Ocenianie kształtujące wsparciem dla procesu uczenia się
Ocenę kształtującą stosujemy w trakcie procesu uczenia się, a ocenę sumująca na koniec tego procesu. Ta wskazówka powinna wyjaśniać pewne zasady stosowania oceny kształtującej i sumującej. Przedstawię kilka wyjaśnień związanych z oceną kształtującą w praktyce.
Wykorzystanie AI do zajęć muzycznych w klasach I-III
Podczas mojego poprzedniego wystąpienia na Inspir@cjach Wczesnoszkolnych 2024, sztuczna inteligencja w muzyce miała swoje ograniczenia, całkiem spore – jak pokazywałem wówczas na przykładach, generowane melodie brzmiały dość sztucznie i jednakowo, analizy były niedokładne, nie wspominając o nieudolnie tworzonych tekstach piosenek. Te narzędzia były niezbyt intuicyjne, stąd też patrzyłem na to dość sceptycznie, a nawet wyśmiewałem rozwiązania AI. Ale co było, to było – w ciągu ostatniego roku technologia poczyniła ogromny postęp!
Wykorzystanie eduscrum w edukacji wczesnoszkolnej
Eduscrum to metoda organizacji projektu edukacyjnego, w którym nadrzędną rolę w kierowaniu procesem pełnią uczniowie. Sprawczość uczniów objawia się w możliwości podejmowania decyzji o własnych sposobach nauki i kolejności podejmowanych działań. Uczniowie budują wiedzę o sobie, stosując refleksje i formułując wnioski, dzięki którym mają szansę na doskonalenie zarówno w zakresie lepszego przyswajania treści edukacyjnych, jak i rozwijania relacji społecznych.
Jak zacząć nauczanie z zeszytem uczniowskim?
W przyszłym roku szkolnym jednym z priorytetów MEN jest wykorzystanie oceniania kształtującego. Mój zeszyt pomagający się uczyć jest idealnym narzędziem do realizacji tego postulatu.
Odznaki za umiejętności i osiągnięcia w edukacji wczesnoszkolnej
Monitorowanie procesu nauczania oraz motywacja ucznia poprzez przyznawanie sprawności, wzorowane na systemie harcerskim, to podejście, które może przynieść wiele korzyści zarówno uczniom, jak i nauczycielom. W tym modelu, podobnie jak w harcerstwie, uczniowie zdobywają "sprawności/odznaki” za osiąganie konkretnych umiejętności i wiedzy, co motywuje ich do dalszej nauki i samodoskonalenia.
Napiszcie mi to pięknie!
Pisanie to umiejętność celowa, opanowywana po coś. Człowiek pisze, aby zanotować myśl, informację. Ma to zrobić szybko i czytelnie. Litery mają cechy charakterystyczne, które pozwalają nam je zidentyfikować i pismo uproszczone na nich się opiera, eliminując zbędne dodatki. Umożliwia skupienie się na literach, nie na towarzyszących im falach, pętelkach, falbankach oraz łączeniach, a w efekcie pisanie chętniej i szybciej!