YouTube w komórkach i nowe możliwości

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImagePo roku od zapowiedzi twórcy YouTube Steve Chen’a pojawiła się strona internetowa z filmami przeznaczonymi dla telefonów komórkowych. Pod adresem http://m.youtube.com można znaleźć uproszczoną wersję serwisu filmowego wraz z wyszukiwarką. Mamy zatem do czynienia z kolejnym przełomem w komunikacji i rozrywce. A może także w edukacji?

 

W zamyśle twórców strony, komórkowy YouTube przeznaczony jest dla osób podróżujących na krótkich odcinkach, na przykład do pracy. To głównie oni będą oglądać w swoich telefonach krótkie (30-60 sekundowe) filmy. Pojawienie się mobilnego YouTube otwiera się również nowy rynek reklamy, gdyż twórcy serwisu już oznajmili, że planują wprowadzenie do filmów krótkich spotów poprzedzających odtwarzane filmy.

Dla wielu osób filmy w telefonach komórkowych to takie przekąski filmowe – ładnie opakowane, łatwe do spożycia, i jak twierdzi amerykański magazyn „Wired”, mocno uzależniają. Ale chyba nie należy spłycać tego narzędzia wyłącznie do rozrywki w drodze do pracy. 60 sekund to całkiem sporo czasu. Użytkownicy polskich telefonów komórkowych mogą już oglądać odpłatnie serial Winda, którego jeden odcinek trwa 30 sekund. Z chwilą uruchomienia m.youtube, tysiące osób na całym świecie przystąpi do tworzenia mini-kontentu filmowego. Może więc trzeba taką szansę wykorzystać również w edukacji?

Pojawienie się YouTube w telefonach komórkowych może bardzo przyczynić się do rozwoju m-learningu oraz Edutainment. W przypadku tego pierwszego ze względu na technologię kursy są jeszcze dość ubogie i opierają się praktycznie na tekście. Teraz będzie można je wzbogacić osobno tworzonym materiałem filmowym ilustrującym odpowiednie fragmenty kursu. A skoro filmy będą dostępne w telefonie komórkowym, to otwierają się nowe możliwości przed Edutainment. W kilkadziesiąt sekund można przekazać naprawdę ważne treści edukacyjne. Mieliśmy już w Polsce próbę stworzenia dobrego serwisu internetowego krótkich filmów edukacyjnych – to projekt CO?, który prowadziła Interia wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. Może teraz czas na taką nowoczesną edukację w komórkach?

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...
Ppp napisał/a komentarz do Sprawdzian 13+ i Domowe Zasady Ekranowe
Autorzy chyba nigdy nie byli dziećmi i nie wiedzą, jak może wyglądać egzekucja tych wskazań. Rozumie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie