O potrzebie ruchu wśród małych dzieci

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Małe dzieci potrzebują dużo ruchu, także podczas zajęć szkolnych. Największym dydaktycznym barbarzyństwem jest prawdopodobnie wymaganie, aby „grzecznie” przesiedziały przez całe zajęcia w ławkach, najlepiej jeszcze nie krzycząc i nie mówiąc jedno przez drugiego. Czy można znaleźć jakieś metody pracy z dziećmi, które pozwoliłyby nauczycielowi jednocześnie dobrze poprowadzić zajęcia i wypełnić potrzeby ruchowe dzieci?(C) Edunews.pl - Inspiracje Wczesnoszkolne 2015

Na metodę uczenia się całym mózgiem (ang. Whole-Brain-Teaching) Wiesława Kopf, nauczycielka wczesnoszkolna z Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy i członkini grupy Superbelfrzy RP, natknęła się w internecie. Jak się okazuje, zdobywa dużą popularność w Stanach Zjednoczonych, gdyż zapewnia dużo ruchu i zabawy uczniom, a jednocześnie pozwala realizować cele lekcji.

„Włączyłam metodę uczenia się całym mózgiem do swojego warsztatu i stosuję w swojej klasie. Uważam, że może uzupełniać inne. Jest niesłychanie prosta i nie wymaga specjalnych przygotowań. Możemy ją stosować w każdym momencie lekcji i na każdym przedmiocie.” – mówi Wiesława Kopf, która swoje wystąpienie podczas Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 (28.02-1.03.) poświęciła wykorzystaniu tej metody w pracy z polskimi uczniami.

Lepiej i szybciej się uczymy w przyjaznej atmosferze oraz gdy angażujemy jednocześnie wiele zmysłów. W tej metodzie uczniowie więcej mówią, gestykulują, cieszą się i śmieją. Nauczyciel natomiast dostaje wspaniałe narzędzie do organizacji pracy w klasie. Jak to działa? Zapraszamy na wystąpienie Wiesławy Kopf podczas Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015:

Tu link do prezentacji, z której korzystała prelegentka.

Więcej informacji o metodzie można znaleźć na stronie: www.WholeBrainTeaching.com - materiały są po angielsku, ale ponieważ sednem tych metod jest ruch i powtarzanie, można poradzić sobie z tekstem za pomocą Tłumacza Google. W YouTube znajdziemy natomiast bardzo dużo filmów z zajęć amerykańskich nauczycieli – warto podpatrzeć, jak oni prowadzą lekcje z najmłodszymi uczniami.

***

Organizatorami Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.plFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu EdukacjiOśrodek Rozwoju EdukacjiWarszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.

Partnerzy medialni: TOK FM oraz Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Obejrzyj inne wystąpienia z INSPIRACJI WCZESNOSZKOLNYCH:

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie