Pomysły na kształcenie i doskonalenie nauczycieli

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak można i potrzeba dziś kształcić i doskonalić nauczycieli? To pytanie zadaje sobie wielu osób pracujących na co dzień w instytucjach doskonalenia nauczycieli, samorządach, MEN, a także w szkołach. Każdy ma inny pomysł i inne oczekiwania. A jak taka przebudowa systemu mogłaby wyglądać z punktu widzenia praktyków?© Edunews.pl

Temat kształcenia nowych i dokształcania / doskonalenia już pracujących w szkołach nauczycieli wraca stale w dyskusjach. Gdyby przejrzeć fora internetowe - narzekamy najczęściej, że młodzi nauczyciele świeżo po szkole są kompletnie nie przygotowani do zawodu i brakuje im wiedzy o tym, jak funkcjonuje rzeczywiście szkoła. Z drugiej strony wiele zarzutów jest także pod kątem nauczycieli już od dawna pracujących w szkołach – że się nie chcą uczyć, korzystać z nowoczesnych technologii, że stosują metody nauczania „króla Ćwieczka”, itp. Problem jest złożony, a dotąd nie znalazły się dobre rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do istotnej zmiany na lepsze w tym obszarze.

Podczas konferencji „INSPIRACJE – Jak uczynić polską szkołę jeszcze lepszą“ zapytaliśmy o pomysły na kształcenie i doskonalenie nauczycieli doświadczonych praktyków, którzy od wielu lat zajmują się szkoleniami nauczycieli. Jak się okazuje, jest kilka propozycji, które szybko można zastosować.

Do pierwszej wypowiedzi zaprosiliśmy Ewę Kędracką, nauczyciela konsultanta w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz członkini grupy Superbelfrów:

W drugiej wypowiedzi usłyszeliśmy Sabinę Furgoł z katowickiego METIS oraz Lechosława Hojnackiego z Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Bielsku Białej i członka grupy Superbelfrzy RP:

Organizatorami konferencji INSPIRACJE 2014 (Warszawa 3-4 lipca 2014) były: Edunews.pl, Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! oraz grupa Superbelfrzy RP jako partner merytoryczny. Partnerzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz firmy RCS, VULCAN, Young Digital Planet, Learnetic. Patronat nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza, radio TOK FM i Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Zapominamy! Jak zatem zapamiętać?
Opis zjawiska bardzo dobry, brakuje tylko najważniejszego elementu: zaznaczenia konieczności REFLEKS...
Ppp napisał/a komentarz do Jak skutecznie się uczyć?
W wyniku pracy nad sobą człowiek może się zmienić, ale TYLKO DO PEWNEGO STOPNIA. Jak ktoś jest w jak...
Magdalena Korzeb napisał/a komentarz do Czasownik na plakacie
Fajny pomysł przetestuje w domu
Gość napisał/a komentarz do Uczeń przeszkadza w lekcji...
Teoria swoje a praktyka swoje
Ppp napisał/a komentarz do O poczuciu przynależności do szkoły
Jak człowiek uwierzy, że "przynależy", a potem zostanie wyrzucony - wtedy dopiero jest problem! Post...
Tadeusz napisał/a komentarz do Myślenie wolne i szybkie w praktyce edukacyjnej
Czytając ten artykuł nie mogę oprzeć się wrażeniu, że został wygenerowany przez sztuczną inteligencj...
Przypominam że oceny jeszcze nie zostały ze szkół usunięte, a bez tego te porady nie mają sensu, cho...
Stanisław Zbigniew Czachorowski napisał/a komentarz do Poczekajki dla uczniów
Dziękuję za wartościowe pomysły. Nie wszyscy pracują w tym samym tempie. Po przekształceniu chcę wyk...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie