Są takie kraje na świecie, które rzeczywiście poważnie podchodzą do edukacji narodowej, odrywając debatę edukacyjną od bieżących celów politycznych. Nie, to nie o Polskę chodzi… Ministerstwo Edukacji Singapuru pracuje nad kompleksowym programem kształcenia, który ma zastąpić dotychczasowy system, oparty na porównywaniu ocen i wyników egzaminów. Planowane jest przeniesienie punktu odniesienia z osiągniętego wyniku egzaminu na kompetencje osobiste uzyskane w trakcie edukacji na danym etapie szkolnym.
„Uczenie się to nie jest konkurowanie” – mówi Ong Ye Kung, Minister Edukacji Singapuru, który postawił sobie za cel odejście od tradycyjnego systemu edukacji i wprowadzenie kształcenia bardziej dopasowanego do potrzeb i wyzwań współczesnego świata.
Celem kształcenia powinno być zwrócenie uwagi i wspieranie ucznia w rozwoju samoświadomości edukacyjnej i umiejętności podejmowania decyzji. Jednocześnie głębsze będzie powiązanie procesu kształcenia teoretycznego i praktycznego z potrzebami lokalnej społeczności, a w szczególności z sektorem usług.
Wprowadzenie do szkół pakietu programów „nauk stosowanych” planowane jest na rok 2023, zaś ich celem jest wzmocnienie osobistego rozwoju i nabywania kompetencji rzeczywiście potrzebnych we współczesnym świecie. Uczniowie będą mieli do wyboru znacznie szerszy katalog zajęć, które będą mogli wybierać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i talentami. Przewidywane są m.in. zajęcia dramowe, sportowe, czy bardziej specjalistyczne jak robotyka czy elektronika.
Jednocześnie powołano nowe zespoły w Ministerstwie Edukacji, których zadaniem będzie przybliżać uczniom nowe możliwości rozwoju zawodowego w sektorach, które dopiero powstają lub przeobrażają się.
Jednym z istotnych powodów szukania nowego modelu systemu kształcenia są prognozy ekspertów rynku pracy. W opublikowanym niedawno raporcie Światowego Forum Ekonomicznego „Przyszłość zawodów 2018” wskazano, że do roku 2022 zdezaktualizuje się ok. 42% umiejętności niezbędnych w pracy. Zmiana ta wynika m.in. z rozwoju technologicznego gospodarki światowej oraz dynamicznego rozwoju sektora usług. Na szybko zmieniającym się rynku pracy kluczowe stają się umiejętności miękkie, w tym m.in. krytyczne myślenie, przywództwo, rozwiązywanie problemów.
Poszukiwane umiejętności 2022 (wg. Światowego Forum Ekonomicznego):
Rosnące znaczenie:
1. Myślenie analityczne i innowacyjność
2. Aktywne uczenie się i strategie uczenia się
3. Kreatywność, oryginalność, inicjatywność
4. Projektowanie i programowanie technologii
5. Krytyczne myślenie i analiza
6. Rozwiązywanie złożonych problemów
7. Przywództwo (leadership) i wpływ społeczny
8. Inteligencja emocjonalna
9. Poszukiwanie przyczyn, istoty problemów i tworzenie idei
10. Analiza systemów i ich ewaluacja
Coraz mniejsze znaczenie:
1. Zręczność manualna, wytrwałość i precyzja
2. Pamięć i zdolności werbalne, słuchowe, przestrzenne
3. Zarządzanie zasobami finansowymi i materiałowymi
4. Instalowanie i utrzymywanie urządzeń technologicznych
5. Czytanie, pisanie, aktywne słuchanie i obliczanie
6. Zarządzanie personelem
7. Kontrola jakości i świadomość zasad bezpieczeństwa
8. Koordynacja i zarządzanie czasem
9. Mówienie, słuchanie i sprawność wzrokowa
10. Korzystanie z urządzeń technologicznych, monitoring i kontrola
(Źródło: Światowe Forum Ekonomiczne)
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).