Poczuj klimat średniowiecza

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edutainment Muzeum Archeologiczne w Gdańsku kusi turystów wiernie odtworzoną uliczką hanzeatycką, dzięki której zwiedzający mogą zobaczyć (a nawet powąchać) życie w średniowiecznym mieście. Nareszcie polskie muzea dostrzegają, że zwykłe gabloty i znudzone panie pilnujące eksponatów nie przyciągają już nikogo oprócz organizowanych na siłę wycieczek szkolnych.
 
Uliczkę można podziwiać od początku wakacji w spichlerzu Błękitny Bałwanek. Jest to fragment średniowiecznego Gdańska z lat 1320–1450, który został zrekonstruowany tak, żeby jak najbardziej realnie oddać życie mieszczan z tego okresu. Odwiedzić można między innymi karczmę, łaźnię oraz wnętrze typowego domu wraz z jego mieszkańcami. Wszystkie szczegóły wystawy konsultowane były z ekspertami, również odgłosy oraz zapachy, które są dodatkowymi jej elementami. Zarówno gwar ulicy, jak i wszelka woń, którą mogą poczuć zwiedzający jest zgodna ze średniowiecznymi realiami, choć nie zawsze jest przyjemna. Można poczuć zarówno aromat ziół, jak i zepsutej ryby, albo wyprawianej skóry.
 
Również mieszkańcy uliczki są jak najbardziej autentyczni – osiemnaście postaci zrekonstruowano na podstawie odnalezionych szkieletów średniowiecznych Gdańszczan, po długoletnich badaniach wykonanych przez antropologa - Aleksandrę Pudło i paleopatologa - Judytę Gladykowską-Rzeczycką. Rekonstrukcje twarzy robiły dwa zespoły: antropolodzy z Wrocławia i antropolodzy wspólnie z medykami z Zakładu Medycyny Sądowej w Szczecinie. Wywiadu na ten temat udzielił dziennikowi Polska dyrektor muzeum Henryk Paner: „Przeprowadziliśmy szczegółowe studia na temat dawnych mieszkańców Gdańska. Trzeba było ustalić, jak taki człowiek za życia wyglądał, czy się garbił, na co chorował itp. Potem w fabryce wyprodukowano korpusy.”
 
edutainment 
 
Zdjęcia z uliczki można znaleźć w reportażu serwisu onet.pl

Ożywione muzea przyszłości
Nowoczesne muzea już od dawna odchodzą od statycznych i niestety niezbyt ciekawych ekspozycji na rzecz bardziej dynamicznych form przekazu. Niektóre państwa jednak zaczęły nieco wcześniej niż Polska. Podobny pomysł jak Gdańsk realizuje już od… 1936 roku muzeum w Yorku (York Castle Museum), gdzie zrekonstruowano ulicę Kirkgate z czasów Wiktoriańskich. Oczywiście od tego czasu była wielokrotnie modernizowana. Można tam zajrzeć do sklepów, do więzienia, albo do typowej klasy szkolnej. Na Kirkgate zmieniają się pory dnia, a wraz z nimi odgłosy ruchliwej ulicy, wydawana jest gazeta, a dookoła przechadzają się autentyczni mieszkańcy, opowiadający o problemach dnia codziennego. Kosztowna inwestycja, jaką było zmodernizowanie wystawy zwraca się, ponieważ Kirgate odwiedziły już miliony gości i na pewno nauczyły się w ten sposób dużo więcej niż patrząc na fragmenty średniowiecznego wiadra za szybą z napisem „Nie dotykać”. Może dzięki zastosowaniu rozwiązań edutainment muzea już niedługo przestaną kojarzyć się z nudą, a staną miejscem dobrej zabawy… i nauki oczywiście.

(Źródło: Polska The Times, PAP)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie