Wy(generowane) słowa

fot. Joanna Krzemińska

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wakacje to dobry czas na eksperymentowanie. W trakcie roku szkolnego pędzimy w wirze zdarzeń i często nie mamy chwili na to, by się zatrzymać i poznać nowe narzędzia. Okazuje się jednak, że za sprawą prostych rozwiązań możemy zyskać nie tylko dodatkowych kilka minut, ale i przekonać się, że przygotowanie materiałów na zajęcia może być całkiem krótkim i przyjemnym procesem.

Bardzo lubię krzyżówki. Chętnie wykorzystuję je na prowadzonych przeze mnie lekcjach języka polskiego. Rewelacyjnie sprawdzają się na przykład jako powtórzenie materiału przed klasówką. Najczęściej autorami łamigłówek, wykorzystywanych podczas zajęć, są sami uczniowie, którzy dzielą się później efektami pracy i zamieniają kartkami z diagramami. Bywa jednak i tak, że przychodzę na lekcję z własnym „gotowcem”, który rozwiązują wszyscy.

Zanim poznałam generator krzyżówek i wykreślanek (który znajdziecie <tu>), przed takimi zajęciami siadałam i rysowałam na kartce interesujące mnie rozwiązanie. Nie muszę mówić, że każda pomyłka skutkowała rozpoczynaniem od początku (nie byłam zadowolona, Wy też nie bylibyście). Później, gotowy materiał, kserowałam i rozdawałam uczniom. Jak się pewnie domyślacie, wykreślanki opracowywałam w podobny sposób. Aż pewnego dnia się zbuntowałam i postanowiłam poszukać innej opcji.

Dziś, kiedy wiem, że mogę przygotować krzyżówkę w kilka chwil, dziele się z Wami tą wiedzą i zapraszam na krótki film instruktażowy, dotyczący korzystania ze wspomnianego narzędzia.

 

Notka o autorce: Joanna Krzemińska jest nauczycielką języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym "Mikron" w Łodzi. Prowadzi własny blog edukacyjny Zakręcony Belfer. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł opublikowany został w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie