Filmoteka Szkolna znów w akcji!

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Polskie filmy na lekcjach, zajęciach dodatkowych, w czasie wolnym, dyskusje i festiwale. Od nowego roku szkolnego "Filmoteka Szkolna. Akcja!" znowu może zagościć w waszych szkołach. Projekt realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej jest częścią programu prowadzonego z inicjatywy Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Celem programu jest włączenie wiedzy o filmie do edukacji szkolnej. A wszystkie działania organizowane są wokół pakietów polskich filmów rozesłanych do 14000 szkół ponadpodstawowych.(CC-BY) CEO

To już 4 edycja programu, w której czekają nas zarówno nowości, jak i sprawdzone punkty programu.

Już wkrótce rusza nowy pakiet składający się z 28 zestawów filmowych, tym razem dostępny online. Można będzie w nim znaleźć zarówno klasyki kina polskiego, jak i dzieła współczesnej kinematografii. Przygotowane został również materiały pomocnicze dla nauczycieli, wśród których znalazły się scenariusze lekcji oraz teksty ekspertów.

Już od września zapraszamy na szkolenia dotyczące narzędzi i metod pracy z filmem. Warsztaty będą prowadzone przez certyfikowanych trenerów PISF oraz CEO, koszty szkoleń są częściowo pokrywane z dotacji.

W październiku ruszają kursy internetowe dla uczniów i nauczycieli. Jest to szansa poszerzenia swojej wiedzy o filmie i jego języku, metodologii pracy z filmem, filmowych projektach edukacyjnych. Kurs jest częściowo płatny.

Uczniom i uczennicom oprócz wiedzy stricte filmowej oferowane są ćwiczenia praktyczne, a wśród nich sztuka pisania recenzji lub kręcenie własnych filmów, które pozwolą na rozwijanie innych umiejętności, takich jak praca w grupie czy planowanie działań.

Blog filmowy założony pod koniec czerwca i prowadzony przez liderów lokalnych Filmoteki Szkolnej jest platformą wymiany doświadczeń z nauczycielami, źródłem informacji, nowinek filmowych i edukacyjnych.

Grupy uczniowskie w tym roku zostaną zaproszone do tworzenia własnych blogów, na których mogą zamieszczać swoje przemyślenia związane ze światem filmu oraz realizacją własnych projektów.

Projekt "Filmoteka Szkolna. Akcja!" to także szansa na sprawdzenie się w działaniach twórczych. Jesienią odbędzie się konkurs „Nakręć się” na etiudę filmową inspirowaną twórczością zawartą w pakiecie Filmoteki i na recenzję filmu z pakietu.

W styczniu zachęcamy do udziału w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki, podczas którego chętni będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizach, podyskutować z ekspertami oraz poszerzyć znajomość tematyki filmowej.

"Ten rok był wyjątkową przygodą z filmem, bawiliśmy się w twórców kina i sprawiło nam to dużą frajdę.(…)" - relacjonują uczniowie z Zespołu Szkół w Komańczy, uczestnicy projektu. Zapraszamy wszystkich chętnych do pracy z filmem w szkole i po za nią.

Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie