Stop Nadwadze!

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

edukacja społeczna24 października obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Walki z Otyłością. W tym dniu zwracamy uwagę na problemy zdrowotne wynikające z otyłości. Nauka nie zna jeszcze cudownego leku, który pozwoliłby nam utrzymywać trwale wagę ciała w pożądanych  granicach. Klucz do sukcesu tkwi w aktywności fizycznej i indywidualnych strategiach typu „ŻM”.

 

Obecnie wszystkie kraje UE biją na alarm w związku z epidemią otyłości. Według raportu WHO z kwietnia 2006 roku dotyczącego występowania nadwagi i otyłości wśród Europejczyków szacuje się, że nadwagę (BMI 25 - 29,9 kg/m2) ma 25 - 75% ludzi czyli około 400 mln osób. Natomiast otyłość (BMI > 30 kg/m2) występuje wśród 30% Europejczyków, czyli u 130 mln ludzi. Powyższy raport przewiduje, że w 2010 roku w Europie będzie ponad 150 mln otyłych osób. Obecnie średnie BMI dla Europejczyków wynosi 26,5 kg/m2. 

Problem otyłości nie omija Polski. Na przestrzeni ostatnich 35 lat liczba otyłych nastolatków wzrosła w Polsce dziesięciokrotnie. Instytut Matki i Dziecka alarmuje, że ponad 13 procent młodzieży w wieku 13-15 lat powinno zrzucić wagę.

(c)2007 Alex Esslin - Dzień Walki z OtyłościąPomysłów na walkę z epidemią otyłości na świecie nie brakuje. Od najprostszych – działania informacyjne i edukacyjne w szkołach, kampanie reklamy społecznej, filmy (np. słynny film Super Size Me, pokazujący skutki objadania się hamburgerami), otwarte konkursy dla młodzieży (np. Ruckus Nation), programy edutainment w szkołach (Food Dudes), po działania na poziomie legislacyjnym, jak na przykład wymóg wprowadzony w Kaliforni przez Gubernatora Arnolda Schwarzeneggera, aby wszystkie karty menu zawierały informację na temat kalorii w danym daniu, pomysły wprowadzenia wyższych podatków dla producentów wysokokalorycznej żywności, czy zapowiadany ostatnio przez polski Główny Inspektorat Sanitarny zakaz sprzedaży w szkolnych sklepikach coli, chipsów i batoników.

Rządy na świecie przeznaczają coraz więcej środków na walkę z otyłością, chociaż wyniki dotychczasowych kampanii nie przekonują, że są to efektywnie wydane pieniądze. Według Associated Press w 2007 r. w Stanach Zjednoczonych po przebadaniu 57 kampanii społecznych okazało się, że tylko cztery z nich przyniosły jakiekolwiek, a raczej minimalne, rezultaty. Wydaje się, że nadwaga i otyłość są to problemy, których nie da się rozwiązać metodami administracyjnymi. Ich źródło tkwi często w naszych głowach, nie zaś w planach i działaniach urzędników.

Stąd pomysł zorganizowania w Warszawie Tygodnia Walki z Otyłością, pod hasłem Stop nadwadze. Jego organizatorzy, specjaliści poradni dietetycznej Food & Diet uznali, że jeden dzień walki z nadwagą i otyłością to za mało. Jak mówi Magdalena Szymańska – „badania wskazują, że wiele osób próbuje się odchudzać, przechodzi na dietę, jednak w ciągu 5 lat, 90% z nich wraca do dawnej wagi. Z tego też powodu postanowiliśmy edukować o skutecznych metodach walki z nadwagą i otyłością przez cały tydzień.”

edukacja społeczna
 
Poradnia Food & Diet w dniach 23-25 października 2008 organizuje dla Warszawiaków cykl spotkań ze specjalistami różnych dziedzin: dietetykami, lekarzem, instruktorem Nordic Walking i psychologiem. Inicjatywa ma na celu pokazanie Warszawiakom do czego prowadzi zwiększona masa ciała, jak zapobiegać otyłości i jak łączyć odpowiednią, racjonalną dietę z aktywnością fizyczną. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny.

„Podejmując  decyzję o odchudzaniu musimy zdać sobie sprawę, że powinna to być terapia kompleksowa. Samą dietą lub ćwiczeniami nie zdziałamy dużo. Natomiast łącząc te dwa elementy i dodając do tego wsparcie psychologiczne mamy szansę wygrać walkę z wagą raz na zawsze.” - mówi dietetyk Ewa Ceborska.
 
Więcej informacji o akcji na stronie StopNadwadze.pl.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie