Truizmem jest stwierdzenie, że proces edukacji i wychowania dziecka nie ogranicza się do czasu, jaki spędza ono w szkole czy przedszkolu. Co więcej – zwłaszcza wśród starszych dzieci i młodzieży – grupa rówieśnicza oddziaływuje znacznie silniej na zachowanie i poglądy jej uczestników niż instytucje do tego powołane.
Często te pozaformalne kontakty, a zwłaszcza opinie kolegów mają bardzo istotny wpływ na decyzje młodego człowieka, dotyczące ważnych aspektów życia, jak wybór szkoły czy stosunek do obowiązków; decyzje, które raz podjęte i zrealizowane wpływają na całe życie.
Zatem przestrzeń "pomiędzy" szkołą a domem rodzinnym - ze względu na jej znaczenie i wpływ na młodego człowieka – domaga się zainteresowania i troski wychowawców. Jednak obecność dorosłych musi być mądra i oparta na innych zasadach niż w szkole tak, by nie odebrać podopiecznym ich zapału i autonomii w tworzeniu własnego środowiska. Próbą znalezienia tego złotego środka są wszelkie formy edukacji nieformalnej, podczas której opiekunowie kontynuują pracę edukacyjno-wychowawczą z dziećmi w ich środowisku.
Możliwość ułatwienia pełnego rozwoju psychospołecznego dziecka, jaką daje edukacja pozaformalna, stało się impulsem do założenia i celem działań podejmowanych przez Stowarzyszenie PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza. Stowarzyszenie powstało w roku 1992, jako dostosowana do polskich potrzeb, forma realizowania głównego założenia pedagogiki Zakonu Pijarów - troski o wszechstronny rozwój człowieka od najmłodszych lat. Coraz bardziej zapracowani rodzice, pojawiające się duże obszary biedy i bezrobocia, konsumpcyjny styl życia, niezwykła dostępność wszelkich używek i substancji uzależniających, wszystkie te ”nowe” zjawiska nasiliły występowanie patologii wśród dzieci i młodzieży, a z drugiej strony – wywołały większe zapotrzebowanie na inicjatywy edukacyjno-wychowawcze z zakresu edukacji nieformalnej, które – dobrze prowadzone – stanowią skuteczną profilaktykę wobec wymienionych zagrożeń.
Szczególnie ważną grupą adresatów działań programowych Stowarzyszenia stały się zatem dzieci ze środowisk zagrożonych społecznie oraz znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Drugim równie ważnym celem Stowarzyszenia – wpisującym się także w szeroko pojęte działania profilaktyczne - jest budowanie i wzmacnianie lokalnych więzi społecznych, co prowadzi do wzrostu poczucia odpowiedzialności za najbliższe środowisko oraz wyzwala cenne lokalne inicjatywy.
Wieloraka aktywność podejmowana przez Stowarzyszenie Parafiada koncentruje się na płaszczyźnie starogreckiej triady: STADIONIE-TEATRZE-ŚWIĄTYNI, które reprezentują najważniejsze dziedziny ludzkiej aktywności: sport, kulturę i duchowość. Połączenie tych czynników we właściwych proporcjach w edukacji zapewnia dzieciom i młodzieży wszechstronny rozwój.
Poprzez lata aktywności, w tym coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, Stowarzyszenie pozyskało wielu Partnerów z terenu całego kraju i poza jego granic spośród instytucji edukacyjno-wychowawczych i opiekuńczych takich, jak szkoły, kluby sportowe, domy dziecka, parafie, świetlice i ogniska oraz stało się centrum wymiany doświadczeń i kreowania nowych idei pomiędzy Partnerami, realizującymi (w swoich regionach) programy Stowarzyszenia w sposób dostosowany do lokalnych potrzeb.
Do najważniejszych programów realizowanych przez Stowarzyszenie w ramach projektu edukacyjno-wychowawczego RUCH RZEŹBI UMYSŁ, SERCE I CIAŁO należą:
• Parafiady Lokalne i Regionalne – Stowarzyszenie - Parafiady Regionalne
• Finały Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w roku 2009 już XXI Parafiady - Stowarzyszenie Finały XXI MPDiM
• Międzynarodowa Współpraca i Wolontariat - Stowarzyszenie-wolontariat
• Współpraca z Polonią i Polakami za granicą - Stowarzyszenie-Polonia
• Obozy Parafiadowe – Stowarzyszenie – Obozy Parafiadowe.
• Moja Mała Ojczyzna – Stowarzyszenie - Moja Mała Ojczyzna
• Katyń... ocalić od zapomnienia – Stowarzyszenie - Katyń... ocalić od zapomnienia
Wymienione powyżej działania to nie jest jednak pełna programowa propozycja proponowana i realizowana przez Stowarzyszenie Parafiada, natomiast po więcej informacji o tych i innych działaniach warto zajrzeć na stronę Stowarzyszenia.
Od 2004 roku Stowarzyszenie PARAFIADA posiada status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu każdy podatnik może wesprzeć działania Stowarzyszenia zapisując mu swój 1% podatku (szczegółowa informacja, jak to uczynić, znajduje się na stronie Stowarzyszenia). W ramach zbiórki ”1% podatku” Stowarzyszenie podjęło także Akcję ”1% dla Twojej Szkoły/Świetlicy/Klubu/Parafii”. Inicjatywa tego przedsięwzięcia wypłynęła ze strony samych placówek - Partnerów Stowarzyszenia, którzy pozyskując wpłaty z 1% podatku ”w swoich środowiskach i na swoim terenie” gromadzą te środki z przeznaczeniem wykorzystania ich w całości na własne potrzeby i działania w ramach uczestnictwa w projektach Programu PARAFIADA. W roku 2009 Program ten – praktyką lat minionych - został wpisany w hasło: "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało (Parafiada 2009)". Szczegółową informację wraz z programem pomocnym w wypełnianiu zeznań podatkowych (PIT’ów) można znaleźć tutaj: 1% podatku lub kontaktując się bezpośrednio ze Stowarzyszeniem.
STOWARZYSZENIE PARAFIADA IM. ŚW. JÓZEFA KALASANCJUSZA
00-704 Warszawa, ul. Gwintowa 3,
tel. (022) 651- 07 -01, fax: (022) 651-08-71
e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KRS 0000124134
(Artykuł promocyjny. Źródło: Parafiada)
STOWARZYSZENIE PARAFIADA IM. ŚW. JÓZEFA KALASANCJUSZA
00-704 Warszawa, ul. Gwintowa 3,
tel. (022) 651- 07 -01, fax: (022) 651-08-71
e-mail:
KRS 0000124134
(Artykuł promocyjny. Źródło: Parafiada)