Piątka z Lekcji Nieśmiecenia – trwa jubileuszowa edycja konkursu ekologicznego

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Lekcja Nieśmiecenia” od pięciu lat pokazuje dzieciom i młodzieży, jak można dbać o swoje otoczenie i środowisko. To edukacyjny projekt, którego celem jest nie tylko teoretyczna, ale i praktyczna nauka ekologicznych nawyków związanych z segregacją odpadów.

Według Banku Światowego, co roku na świecie produkujemy ponad 2 miliardy ton odpadów, z których tylko niewielki procent trafia do recyklingu. Według szacunków, do 2050 roku, liczba ta wzrośnie o 70 procent. W tym kontekście, edukacja ekologiczna uwzględniająca świadome gospodarowanie odpadami staje się dziś koniecznością. Szczególnie wśród najmłodszych.

Ponad 500 placówek wzięło dotychczas udział w „Lekcji Nieśmiecenia”, projekcie edukacyjnym, który od 2020 roku wspiera przedszkola, szkoły podstawowe i placówki wychowawczo-opiekuńcze w budowaniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Projekt, organizowany przez Henkel oraz Fundację Nasza Ziemia, to nie tylko teoria – to praktyczne działania, akcje sprzątania świata, nauka małych nawyków związanych z segregacją odpadów i inspiracja do codziennego dbania o swoje otoczenie. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest piąta, jubileuszowa edycja projektu.

Życzenia z ekologicznym przesłaniem

Z okazji jubileuszu uczestnicy mają za zadanie przygotować cyfrowe życzenia urodzinowe z ekologicznym przesłaniem – kreatywne, mądre i przede wszystkim inspirujące kolejne pokolenia, by odrobić swoją Lekcję Nieśmiecenia. 

W ślad za głównym przesłaniem projektu oraz wychodząc naprzeciw wyzwaniom współczesnej edukacji i konieczności kształtowania kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży, chcemy, aby życzenia były przygotowane przez nauczyciela i grupę uczniów lub podopiecznych cyfrowo – mówi Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Beata Butwicka. Pracą konkursową, ubraną w formę prezentacji, może być kartka urodzinowa, wiersz, piosenka, wideo lub materiał audio – wszystko, co pomoże przekazać ideę nieśmiecenia – wyjaśnia. 

Na zwycięzców czeka 20 profesjonalnych stacji do nauki selektywnej zbiórki odpadów, wyposażonych w pojemniki i zgniatarki do puszek i plastikowych butelek. Dodatkowo, pierwsze 100 placówek, które poprawnie wypełnią formularz zgłoszeniowy, otrzyma pakiety Wolontariusza Naszej Ziemi i Akcji Sprzątanie świata – Polska, zawierające rękawice, worki, flagę z nazwą placówki oraz koszulkę dla koordynatora projektu.

Pięć lat to dla nas wyjątkowa okazja, by podziękować nauczycielom, wychowawcom i uczniom, którzy od lat wspólnie z nami odrabiają Lekcję Nieśmiecenia. Cieszymy się, że konkursy takie jak ten budzą wśród najmłodszych kreatywność i zaangażowanie w trosce o środowisko. Mamy nadzieję, że tegoroczne życzenia urodzinowe będą inspirowały do dalszych działań dla Ziemi – mówi Monika Suwala, koordynatorka akcji po stronie firmy Henkel Polska.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 26 maja 2025 r. poprzez formularz dostępny na stronie www.lekcjaniesmiecenia.pl. W konkursie mogą wziąć udział jedynie placówki, które posiadają ważną umowę na selektywny odbiór odpadów. 

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie