Klasy twórcze i nauczyciele XXI wieku

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Integracja mediów i technologii cyfrowych w edukacji jest priorytetem polityk w całej Europie. Inicjatywy krajowe i regionalne często opierają się na przekonaniu, że szkoły muszą wyposażyć uczniów w umiejętności niezbędne do czynnego udziału w życiu społeczeństwa wiedzy. Jednak rzeczywistość pokazała, że dobrze zaplanowane wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji wymaga nie tylko nowych mediów i narzędzi, ale także głębokich zmian pedagogicznych, zwłaszcza przyjęcia bardziej zindywidualizowanego podejścia do kształcenia.(C) Edunews.pl

W świetle zmian zachodzących w szkolnictwie i przechodzenia w kierunku klas twórczych, obecny numer eLearning Papers w najnowszym numerze zajmie się tematem roli nauczycieli w środowiskach kształcenia XXI wieku. Zwracamy uwagę na nowe badania i praktyki szkolne, które ilustrują, w jaki sposób nowe technologie edukacyjne wpływają na środowiska zawodowe nauczycieli. Uczniowie XXI wieku to termin ostatnio często używany w dziedzinie edukacji. W tym numerze eLearning Papers odnosimy ten termin do nauczycieli, poszukując praktycznych przykładów i perspektywicznych wizji, które odpowiadają na pytanie, jaka jest rola nauczyciela w dzisiejszym społeczeństwie wiedzy.

Postępujący w szybkim tempie rozwój technologii jest wyzwaniem dla nauczycieli, którzy często muszą dokładać wysiłków, aby nadążyć za cyfrowym stylem życia swych uczniów. Inicjatywy mające na celu wspieranie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji, często skupiają się na wdrażaniu na lekcjach nowych urządzeń i narzędzi, nie zastanawiając się w pełni, w jaki sposób mogą one wpływać na sposób uczenia się i nauczania.

Często zadaniem nauczycieli jest znalezienie równowagi pomiędzy uczniami świetnie operującymi nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi i narzędziami cyfrowymi, a administracją szkoły, celami edukacyjnymi i programami nauczania, które decydują, w jaki sposób i w jakim zakresie technologie te będą wykorzystywane. Potrzebne są dalsze badania pedagogiczne, które nakreślą kierunki szkolenia nauczycieli i zapewnią lepsze wyniki wykorzystania potencjału technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji, nie tylko w celu wspierania kreatywności i innych kompetencji XXI wieku, ale także dla wspierania nauczania poszczególnych przedmiotów i wykorzystania samych technologii informacyjno-komunikacyjnych dla rozwoju klasy i motywacji uczniów zniechęconych do nauki.

W tym numerze stawiamy pytanie: Jak zmieniają się organizacje edukacyjne? I w jaki sposób te zmiany wpływają na rolę nauczycieli? Przedstawiając ten temat w sposób bardziej złożony i wskazując problemy z nim związane, zebrane tu artykuły mogą stanowić punkt wyjściowy dla dialogu i dalszej debaty.

Przeczytaj artykuły w numerze 30 eLearning Papers.

eLearning Papers jest publikacją elektroniczną, stworzoną jako część portalu elearningeuropa.info. Portal ten jest inicjatywą Komisji  Europejskiej mającą na celu promowanie wykorzystania technologii  multimedialnych i internetu w edukacji i szkoleniu.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie