Od porozumiewania się do kształcenia

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uczniowie nie przychodzą do szkoły po to, żeby sobie pomilczeć. Jeśli tak się dzieje na lekcjach, że faktycznie mówi tylko nauczyciel, a uczeń tylko, gdy pozwoli mu na to nauczyciel, to można uznać taką sytuację za porażkę dydaktyczną - oczywiście nauczyciela. To uczniowie mają mówić na lekcji, a nauczyciel powinien uczestniczyć w rozmowie, podtrzymywać ją kolejnymi pytaniami.

O znaczeniu rozmowy w szkole, o dobrych i złych praktykach, doskonale opowiadała podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2016 prof. dr hab. Małgorzata Żytko z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pisaliśmy już o jej wystąpieniu o mądrej i potrzebnej edukacji (Sztuka zadawania pytań), ale warto powrócić do niego raz jeszcze i obejrzeć (a potem polecić obejrzeć kolegom i koleżankom...).

Porozumiewanie się w szkole to pewna baza, którą powinniśmy częściej wykorzystywać, zwłaszcza gdy myślimy o wyzwaniach, które stoją przed nauczycielami. Rozmowa stwarza okazję do odchodzenia od dominującej roli w klasie - nauczyciel to tylko jeden z aktorów procesu uczenia się. Większość aktorów to jednak coraz częściej uczniowie, a nauczyciel musi stać się organizatorem sytuacji, która będzie wspierać proces ich uczenia się. Uczeń uczy się z innymi uczniami, ale i z nauczycielem.

Nauczycielskie pytania powinny być zadawane po to, aby poznać opinię dziecka i jego sposób myślenia, a nie tylko w celu sprawdzenia, czy uczniowie wiedzą to, co nauczyciel chce, aby wiedzieli.

Mówienie dzieci w klasie to nie tylko odpowiadanie na pytania, jak to zbyt często się dzieje. Zobaczmy i posłuchajmy:

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2016 są firma Think GlobalFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność Superbelfrzy RP, a szczególnie nauczycielki wczesnoszkolne działające w fejsbukowej grupie Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji są: Fundacja OrangeFundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są dla szkoły.

 

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie