Od maja do maja, czyli jak szczęśliwie zdać maturę

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImageTerminarz od maja do maja jest nieprzypadkowy. Sama książka ukazała się dopiero we wrześniu br., zatem tegoroczni maturzyści już nie będą mogli w pełni skorzystać z wytyczonego w publikacji kalendarza. Każdy rozdział zatytułowany nazwą miesiąca wnosi coś istotnego i warto wcześniejsze rozdziały przeczytać nawet, gdy po książkę sięgnie się w październiku lub później.

 

Rady i sugestie autorki pomogą prawie w każdym momencie (no, może z wyjątkiem sytuacji, gdy lekturę rozpocznie się na dzień przed egzaminami) działać skutecznie i wprowadzić w życie spokój, poczucie bezpieczeństwa, ład i harmonię, dzięki czemu możliwe będzie opanowanie stresu i spokojne przystąpienie do pierwszego poważnego egzaminu.

„Byłabym szczęśliwa, gdyby wiele lat temu ktoś podarował mi taką książkę. Dziś jeszcze pamiętam, jak trudno było mi się odnaleźć pomiędzy marzeniami i pragnieniami chwili, nauką, szkołą i chłopakiem” – wspomina we wstępie Iwona Majewska-Opiełka i dodaje, zwracając się bezpośrednio do młodego czytelnika: „Pisząc ten przedmaturalny poradnik, mam nadzieję, że jego lektura pozwoli ci nie tylko lepiej przygotować się do matury, ale da szansę na przeżycie refleksji, odpowiedzenie sobie na ważne pytania oraz wyrobienie nawyków, które posłużą ci w dalszym życiu”.

ImageTo ważne stwierdzenie, ponieważ dzięki takiemu postawieniu sprawy sam proces uczenia się do matury staje się niejako konsekwencją pracy nad sobą, refleksji, świadomych wyborów. W kolejnych rozdziałach autorka prowadzi spokojny i życzliwy dialog z czytelnikiem, dzieli się z nim swoimi przemyśleniami, wątpliwościami i pomysłami, przytacza własne doświadczenia uczennicy, matki, psychologa, umiejętnie wplatając w tok wypowiedzi rady i wskazówki, ujęte w formę prostych zadań lub ćwiczeń.

Uważna lektura i wykonywanie zadań mogą pomóc młodemu człowiekowi w rozsądnym i skutecznym zaplanowaniu całorocznej pracy, ułatwić rozpoznanie własnych potrzeb, oczekiwań i planów, zachęcić do dokonywania własnych wyborów, bez rezygnacji z dobrego samopoczucia. Dzięki temu sukces – czymkolwiek on jest i jakkolwiek go definiujemy – będzie może nie na wyciągniecie ręki, ale na pewno stanie się łatwiejszy do osiągnięcia.

Lektura jest też okazją do głębokiej refleksji, a czasem nawet dokonania przewartościowania, jak zacząć odpowiedzialnie żyć, jak ustalić wagę różnych spraw czy zmienić punkt widzenia (naturalnie, jeśli trzeba go zmienić). Książka zawiera również wskazówki, jak radzić sobie ze stresem, aby jego działanie stało się sprzymierzeńcem maturzysty. Autorka zwraca uwagę, że aby polubił on stres i zaczął postrzegać go jako zjawisko normalne, a nawet potrzebne do życia, niezbędne jest pozytywne myślenie, wiara we własne siły i możliwości, poczucie osobistego szczęścia i spełnienia. Wtedy stres nie tylko nie zakłóci owocnej pracy, ale stanie się wręcz bodźcem mobilizującym do działania. Oczywiście, systematyczna praca i umiejętne gospodarowanie czasem mają tu kluczowe znaczenie.

Zarządzanie czasem, a raczej sobą w czasie, nie jest zajęciem łatwym. Aby w pełni wykorzystać czas, który pozostał do egzaminu, należy wyznaczyć sobie cele i opracować strategię działania, ustalić hierarchię spraw ważnych, ważniejszych, pilnych i mniej pilnych i nadać im odpowiednie miejsce w życiu. Wreszcie, wraz z coraz bardziej „kurczącym się” czasem, należy nauczyć się żyć z kalendarzem w ręku i z nim pracować, tym staranniej i uważniej, im mniej pozostało czasu. Jednak nawet wtedy należy starać się równomiernie dbać o wszystkie obszary funkcjonowania: ciało, emocje, intelekt, duszę.

Nie wolno zaniedbywać snu, trzeba też pozwalać sobie na relaks i odrobinę przyjemności. Życie to cud do przeżycia – powtarza na zakończenie za Sorenem Kierkegaardem autorka i dodaje, że egzamin maturalny będzie się po latach jawić jako element tego cudu. Zdana matura jest dopiero przepustką do dorosłego i odpowiedzialnego życia, w którym coraz więcej będzie zależało od naszych wyborów, decyzji i rozsądku. Uważny czytelnik tej książki będzie jednak już przygotowany także i do poradzenia sobie z tym, jeszcze trudniejszym, wyzwaniem.

 „Już za rok matura”, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2007

(Gazeta Szkolna, 15.10.2007)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie