Studenci siedzą w internecie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Niemal wszyscy polscy studenci codziennie korzystają z internetu. Blisko 60% z nich w sieci spędza codziennie od trzech do ponad siedmiu godzin - wynika z badania Instytutu Homo Homini przeprowadzonego na zlecenie Polish Open University (POU). Sondaż pokazuje, że najwięcej studentów - ponad 40% - spędza w internecie około 3-4 godzin dziennie, a ponad 11% aż od 5 do 7 godzin. Tych, którzy używają internetu krócej niż przez godzinę dziennie (6,1%) jest mniej niż tych, którzy przebywają w sieci powyżej 7 godzin każdego dnia (6,7%). Z internetu nie korzysta 0,8% badanych studentów.(C) EDUNEWS.PL

Według blogera i specjalisty od marketingu internetowego z firmy U-Marketing Bartłomieja Ciszewskiego wynik badania nie jest zaskakujący. "Dla studentów internet jest jednym z fundamentalnych elementów funkcjonowania w społeczeństwie, wykorzystują go do nauki, pracy i rozrywki" - podkreśla Ciszewski. "Studiujące obecnie pokolenie dorastało wraz z rozwojem internetu. Na bieżąco poznawali kolejne sieciowe aplikacje i nowinki, ucząc się jak je skutecznie wykorzystywać w codziennym życiu, to dla nich naturalne środowisko" - dodaje.

Coraz większa część studentów docenia również możliwość studiowania w trybie e-learningu. Z badania przeprowadzonego dla POU wynika, że w głównymi zaletami tego trybu nauki są: oszczędność czasu na dojazdy (86,2% wskazań) i możliwość studiowania z każdego miejsca na świecie (85,4%). Dla ponad 78% studentów istotne są o wiele niższe koszty studiowania on-line, a w szczególności brak wydatków na dojazdy i zakwaterowanie.

69% badanych docenia możliwości, jakie daje wirtualny świat. Multimedialna forma zajęć wykorzystuje różne narzędzia percepcji. "Dźwięki, obrazy czy filmy poszerzają znacznie spektrum możliwości ułatwiających przyswajanie materiału" - zaznacza koordynator programów nauczania w POU dr Justyna Berniak-Woźny. 46,6% studentów uważa, że e-learning daje możliwość bardziej zindywidualizowanego kontaktu z wykładowcą.

Jakie są oczekiwania polskich studentów wobec nauki w trybie e-learning? Ponad 78% ankietowanych jest przekonanych, że studia powinny wykorzystywać interaktywne narzędzia, które pozwalają na skupienie uwagi studenta przez cały czas trwania zajęć. Ta forma studiów ma też zapewniać stały kontakt z wykładowcą i dostęp do nieograniczonej liczby konsultacji po zajęciach (77,2%). Dla 68% badanych ważne jest, aby student mógł uczyć się, kiedy chce wykorzystując otrzymane materiały. Zdaniem blisko 59% studentów studia on-line powinny być równoważne ze studiami w trybie tradycyjnym, a zatem zakres "przerabianego" materiału musi być identyczny, podobnie jak wymagania co do zaliczeń i egzaminów.

Badanie potwierdza jednak, że studenci źle oceniają działania polskich szkół wyższych w obszarze e-kształcenia. Według aż 73% z nich krajowe uczelnie nie są odpowiednio przygotowane do nauczania w e-learningu. Obecnie coraz więcej szkół wyższych wprowadza zajęcia w tej formie, ale polskie szkolnictwo wciąż kojarzy się znacznie bardziej z tradycyjnym nauczaniem, niż z wysokiej jakości nowoczesnymi rozwiązaniami e-learningowymi.

"W Polsce system e-learning dopiero się rozwija, dlatego też wiedza przyszłych studentów na temat tego jak powinien wyglądać dobry e-learning jest mała" - komentuje Berniak-Woźny. "Warto jednak pamiętać, że nauka w e-learningu może być tak samo skuteczna lub nieskuteczna, jak nauka w innych trybach. Skuteczność zależy wyłącznie od tego, czy uczelnia i system kształcenia na odległość są dobrze przygotowane do tego, co robią. Przyszli studenci muszą więc dokładnie przyjrzeć się systemowi, jaki stosuje uczelnia, na której chcą studiować" - dodaje.

Badanie na zlecenie Polish Open Universtiy przeprowadził Instytut Badania Opinii Homo Homini w listopadzie 2011 roku na losowej próbie polskich studentów. Wielkość próby to 1067 osób. Badanie zrealizowano metodą CATI (standaryzowane wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

(Źródło: PAP - Nauka w Polsce)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie