Jak Internet ułatwia życie dojrzałych Polaków

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

10 milionów Polaków w wieku 50+ nie korzysta z Internetu. Głównym powodem, na jaki wskazują, jest brak umiejętności i motywacji do poznawania nowych technologii. UPC Polska, jeden z wiodących dostawców szerokopasmowego internetu w Polsce oraz założyciel Koalicji „Dojrz@łość w sieci”, sprawdziło wspólnie z partnerami, jak przełamanie tych barier zmienia życie osób dojrzałych w różnych jego aspektach: rodzinnym, towarzyskim, społecznym i edukacyjnym.PHOTO: SXC.HU

Warto poznać argumenty, które przekonają nasze babcie lub dziadków do obecności w sieci. Rok 2012 jest Europejskim Rokiem Aktywnego Starzenia i Solidarności Międzypokoleniowej – to doskonały czas, by osoby dojrzałe, dzięki wsparciu młodszych pokoleń poznały możliwości, jakie daje Internet.

„Nie masz potrzeby, bo nie wiesz, o co chodzi” - tak jeden z uczestników badania „Korzystanie z Internetu a jakość życia osób 50+” określił powód, dla którego brakuje w sieci osób dojrzałych. Wnioski z raportu są jednak jednoznaczne – 100 % ankietowanych, dojrzałych internatów potwierdziło, że istnieje bezpośredni związek między poprawą jakości życia a samodzielnym korzystaniem z Internetu.

Internet jest oknem na świat

Wśród osób w wieku 50-65. lat najważniejsze korzyści wynikające z bycia internautą mają związek z pracą zawodową i poczuciem, że jest się na bieżąco. Dla osób powyżej 65. roku życia najistotniejsza jest poprawa samopoczucia i przełamanie samotności. Wszyscy respondenci  podkreślali, że Internet stał się dla nich oknem na świat i jak sami mówią, pozwala im na  „kontrolę nad zmieniającą się rzeczywistością”. Tym, co wpływa na poprawę jakości życia jest również lepszy kontakt z bliskimi oraz zrozumienie języka i stylu życia młodszego pokolenia. Osoby starsze doceniają pocztę elektroniczną i komunikatory internetowe, dzięki którym mogą odnowić dawne znajomości i znaleźć nowych przyjaciół. Na nowo kształtują swoje relacje z rodziną. To sprawia, że pełniej uczestniczą w życiu.

Internet daje niezależność

Dojrzali adepci Internetu ogromnie cenią sobie ułatwienia, jakie daje im sieć w życiu codziennym. Należy do nich np. planowanie lokalnych przejazdów komunikacją miejską, załatwianie spraw urzędowych, znajdowanie lekarzy specjalistów, informacje konsumenckie etc. Jednocześnie badani mówili o dużych oszczędnościach: czasu i pieniędzy. Dzięki Internetowi szybko docierają do potrzebnych informacji, które w dodatku są bezpłatne. Internautów 50+ cieszy także możliwość tańszych zakupów przez Internet i ich dostępność. Ma to znaczenie szczególne dla mieszkańców mniejszych miast.

Internet pozwala pomarzyć

Internet aktywizuje osoby dojrzałe do działania, przywracając im perspektywę przyszłości. Dzięki nowym technologiom są w kontakcie z bliskimi, mają dostęp do informacji, rozwijają swoje zainteresowania. To pozytywnie wpływa na ich psychikę oraz pozwala odczuć satysfakcję w konfrontacji z młodym pokoleniem, przełamując stereotyp, jakoby nowe technologie były tylko dla młodych. Respondenci zauważyli, że dzięki umiejętności korzystania z Internetu są bardziej otwarci i tolerancyjni. Dzięki Internetowi uczą się również języków obcych, przeglądają galerie sztuki, muzykę i aktywnie uczestniczą w kulturze. Najbardziej zaskakuje ich to, że mogą w tej samej chwili znaleźć się w miejscu oddalonym o tysiące kilometrów, np. na Trafalgar Square, w Luwrze czy Bibliotece Stanów Zjednoczonych lub w ciągu kilku sekund wysłać mail do rodziny, która mieszka za Atlantykiem.

Badanie przeprowadzono na zlecenie UPC Polska i Microsoft

(Źródło: UPC)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie