Raport firmy McKinsey pokazuje, że utrata wiedzy (ang. learning loss) obejmuje wiele krajów – i jest znacząca. Większość nauczycieli, którzy wzięli udział w międzynarodowym badaniu określa zdalne nauczanie jako „kiepski substytut” nauczania w szkolnej klasie.
W październiku i listopadzie 2020 przeprowadzono ankietę wśród nauczycieli Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Poproszono w niej o ocenę, jak efektywna była nauka zdalna. Średni wynik wyniósł 5 na 10, przy czym ocena nauczycieli z Japonii i USA była niższa niż w przypadku pozostałych krajów.
Prawie 60% badanych ocenia zdalne nauczanie na poziomie od 1 do 3 (na 10).
Niektóre z wyników:
- Szczególny spadek efektywności nauczania zauważono w środowiskach biednych. Zaś nauczyciele uczący uczniów zamożnych i z prywatnych szkół częściej twierdzili, że nauczanie było skuteczne i zauważali, że uczniowie mieli dostęp do wymaganych urządzeń internetowych.
- Nauczyciele twierdzili, że w listopadzie 2020 roku, średnio opóźnienie w nauce wynosiło dwa miesiące, w stosunku do nauczania sprzed pandemii.
- Wydaje się, że utrata efektywności jest powiązana z tym, jak długo szkoły były zamknięte, nawet krótkie przerwy w nauce ją opóźniały.
- Utrata nauki wydaje się nieco wyższa w przypadku młodszych klas (1- 3), w porównaniu z uczniami w klasach wyższych np. 9 – 12.
- W szkołach, w których ponad 80% uczniów żyje poniżej granicy ubóstwa, utrata nauki wynosi średnio około 2,5 miesiąca, podczas gdy uczniowie w szkołach, w których ponad 80 procent gospodarstw domowych żyje powyżej granicy ubóstwa, doświadczyli około 1,6 miesiąca utraty nauki.
Autorzy badań prorokują, że skutki nagłego przejścia na zdalne nauczanie będą odczuwalne w poziomie edukacji uczniów przez wiele lat.
Więcej o raporcie na stronach McKinsey.
Notka o autorce: Danuta Sterna – była nauczycielka matematyki i dyrektorka szkoły, ekspertka merytoryczna w programie Szkoła Ucząca Się (SUS) (prowadzonym przez CEO i PAFW), autorka książek i publikacji dla nauczycieli, propaguje ocenianie kształtujące w polskich szkołach. Niniejszy wpis pochodzi z jej bloga w partnerskiej platformie Edunews.pl – www.osswiata.pl. Zaczerpnięte z artykułu Laury Ascione z eSchoolNews.com.