Jak wspierać rozwój uczniów?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Żadne dziecko – idąc do szkoły, nie planuje, że zostanie „złym uczniem” lub „dzieckiem z trudnościami w uczeniu się”... Każde chciałoby mieć dobre oceny, dostawać pochwały i nagrody. Niestety zaledwie 15-20% dzieci w przeciętnej klasie szkolnej uzyskuje opinię ucznia bardzo dobrego. Taki wynik powinien wywoływać refleksję odnośnie „edukacyjnej straty”, zagrożenia wykluczeniem społecznym i słabym efektem wyrównywania szans w szkole.fot. Fotolia.com

W praktyce – ten wynik ilustruje także obniżone poczucie własnej wartości u dzieci, bezradność edukacyjną i codzienne osobiste dramaty uczniów, ich rodziców i czasem nauczycieli... Trudności szkolne i okoliczności z tym związane prowadzą do obniżonego nastroju, zaburzeń zachowania, nerwic szkolnych i depresji, których już doświadcza co piąte dziecko w Polsce!

Innowacje w szkole to nie tylko nowoczesne technologie, może nawet bardziej o nowoczesności świadczą nowe kompetencje nauczycieli, „nowe oprogramowanie” do funkcjonowania w roli doradcy edukacyjnego, który rozumie istotę edukacji spersonalizowanej – dostosowanej do potrzeb ucznia, jego strategii uczenia sie i zgodną ze współczesną wiedzą na temat efektywnego uczenia się.

Żeby się dobrze uczyć – trzeba umieć się uczyć! Nawet wysokie kompetencje nauczycieli w zakresie znajomości wielu metod nauczania to za mało! Po „korczakowskim roku”, kiedy dużo się mówiło o szacunku dla dziecka, warto sobie uświadomić, że ów szacunek nie przejawia się w zaliczeniu go do grupy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (SPE), a przejawia się m.in. w autentycznym zrozumieniu jego potrzeb edukacyjnych, w tym jego specyficznego „oprogramowania”, czyli osobistej strategii uczenia się.

Nauczyciele muszą opanować nowe umiejętności związane z rozpoznawaniem strategii uczenia się uczniów, z udzielaniem właściwej pomocy edukacyjnej i z odpowiednim wspieraniem ich rozwoju. To pakiet podstawowy dla realizacji szczytnego celu jakim jest wyrównywanie szans edukacyjnych, budowanie kapitału ludzkiego i podnoszenie jakości życia.

Albo – powiedzmy to jasno, że w szkole chodzi o coś innego. Ale o co?

(Notka o autorce: Małgorzata Taraszkiewicz: psycholog edukacyjny, neurometodyk, dyrektor Grupy Edukacyjnej XXI, członek zespołu e-Redakcji Edunews.pl)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...
Panie Profesorze dydaktyka akademicka jest pełna przykładów wykorzystywania nowych mediów już od daw...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie