O edukacji przestrzennej

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edukacja przestrzenna„Każdy ma prawo do pięknego krajobrazu, życia w zdrowym środowisku i harmonijnym otoczeniu” – tak zaczyna się Karta Drahimska opracowana przez uczestników warsztatów „Potyczki z architekturą”, która jest wyrazem nowej świadomości budzonej w młodym pokoleniu przez środowiska promujące w Polsce edukację przestrzenną.
 
Edukacja przestrzenna
Czym jest owa edukacja i jakie cele sobie stawia? Jak pisze na swojej stronie Anna Wróbel, architekt krajobrazu i autorka pierwszego w kraju programu edukacji architektonicznej dla gimnazjum „Dialog z otoczeniem”: to zespół metod i środków służących zbudowaniu świadomości na temat wartości otaczającego krajobrazu i przyswojeniu podstawowej wiedzy o środowisku i architekturze oraz wspomagających dokonywanie pozytywnych zmian w otoczeniu.

Gdybyśmy zajrzeli na takie lekcje do naszych północnych czy zachodnich sąsiadów, przekonalibyśmy się, że architektura i projektowanie nie są dziedzinami zarezerwowanymi dla fachowców, bowiem uczenie dzieci i młodzieży potrzeby dbania o jakość otoczenia, podejmowania mądrych wyborów odnośnie kształtowania otaczającego ich środowiska jest  w wielu krajach europejskich ważnym elementem edukacji obywatelskiej.

Od budowania z klocków do kreowania świata
Te ważne cele najłatwiej osiągnąć poprzez zapraszanie dzieci i młodzieży do projektów, które poprzez zabawę i wspólne działanie wprowadzają je w świat brył, faktur, kolorów, skali, pozwalają rozwijać świadomość współuczestnictwa i wpływu na przestrzeń wokół nich, budują ich wiedzę z zakresu architektury i sztuki.

Można zacząć od powiązania edukacji przestrzennej z matematyką, historią, fizyką czy geografią – poprzez budowanie brył geometrycznych, zapoznawaniu się z rozwojem cywilizacji poprzez zmiany w budownictwie i urbanistyce, uczenie się o siłach nacisku, itp.

Dzieci i młodzież czują się ważne i zmotywowane, gdy prosi się je o wyrażenie opinii i współudział w projektowaniu miejsc, takich jak szkoła czy plac zabaw. Chętnie włączają się także w akcje rewitalizacji przestrzeni brzydkich, zaniedbanych, opuszczonych, którym przywracają nową jakość, nowe życie.

Rozumieć to znaczy: mieć wpływ

„Szacunek do własnego środowiska świadczy o poziomie kultury narodu. Od wykształconej w młodym wieku wrażliwości na jakość otoczenia (…) zależą przyszłe zachowania związane z właściwym użytkowaniem przestrzeni naszego Kraju." - pisze w swoim artykule – manifeście Dariusz Śmiechowski, architekt, pomysłodawca wielu projektów edukacyjnych z tej dziedziny.
 
Dlatego też warto pomyśleć, co możemy zrobić, by w szkolnych programach pojawiały się częściej elementy edukacji przestrzennej. Nie chodzi bowiem o kolejny przedmiot, na którym wtłoczymy uczniom do głów wiedzę o historii i funkcji architektury, ale o budzenie świadomości poprzez praktyczne działania zachęcające do odważnego i odpowiedzialnego działania na rzecz swego otoczenia.

Akcje i projekty edukacyjne podejmowane przez środowiska architektów, projektantów, dizajnerów   m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a także w Polsce prezentuje w piśmie i na stronie Autoportretu – piśmie o dobrej przestrzeni Anna Komorowska oraz na ciekawym blogu autorki. W kolejnym artykule z tego cyklu postaramy się zaprezentować Państwu kilka z nich.
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam
Jan Soliwoda napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Świetnie, nareszcie! Acz poprzez 'reductio ad absurdum' niestety (starożytnym wystarczyło że wyobraz...
Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie