Pamiętaj o pierwszym śniadaniu

fot. Polska Izba Mleka

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Każdy z nas kieruje się w życiu pewnymi zasadami. Zazwyczaj pragniemy przekazać je naszym dzieciom, pokazując im co jest dobre, a co nie. Tak samo jest w przypadku nawyków żywieniowych, które kształtowane są przez rodziców. Jednym z nich jest codzienne spożywanie śniadania, które daje energię na start. Często o nim zapominamy, co niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Rezygnacja z pierwszego posiłku powoduje spadek koncentracji, mniejszą efektywność oraz ospałość. Co więcej może prowadzić do nadwagi i otyłości. Zatem co jeść na śniadanie, by dobrze funkcjonować przez cały dzień?

Według zasad zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia, każdego dnia powinniśmy spożywać 4-5 posiłków, co 3-4 godziny. Przy takim rozłożeniu posiłków utrzymamy prawidłową masę ciała oraz poziom cukru we krwi. Śniadanie najlepiej spożyć nie później niż na 2 godziny po wstaniu, a na pierwszy posiłek polecamy naleśniki z serem i miodem, bądź energetyczną, mleczną owsiankę z dodatkiem świeżych lub suszonych owoców. Takie połączenie produktów, w którym mleko i przetwory mleczne odrywają ważną rolę dostarcza organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, takich jak: wapń, magnes i potas. Witaminy i substancje mineralne zawarte w mleku zapewniają dobrą funkcję układu nerwowego i wzmacniają odporność organizmu. Jak również wspomagają procesy widzenia, wpływają korzystnie na stan skóry. Dorośli powinni spożywać co najmniej dwie duże szklanki mleka lub zastąpić je jogurtem, kefirem, a częściowo także serem. Przypominamy, że w przypadku dzieci zalecana jest większa porcja i wynosi 3-4 szklanki mleka dziennie.

Jednak ważne jest, aby pociechy nie zmuszać, a uczyć, jak należy się odżywiać oraz jakie wartości niesie za sobą spożywanie odpowiednich produktów w diecie. Tu przychodzą z pomocą mleczni bohaterowie Kot Mleczysław i Mleczna Kita z bezpłatnego programu „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka, to oni, wspólnie z nauczycielem, poprzez zabawę edukują jakie wartości odżywcze posiada mleko i produkty mleczne.

Jeżeli Twoje dziecko jest w wieku 6-9 lat, to mamy dobrą wiadomość, ruszyła kolejna edycja bezpłatnej kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej ze środków Funduszu Promocji Mleka, która cieszy się już od lat niesłabnącą popularnością wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat. Dzięki tej inicjatywie dzieci mają okazję poprzez zabawę dowiedzieć się o zasadach zdrowego odżywiania oraz o wartościach mleka i produktów mlecznych.

Chcesz, aby klasa Twojego dziecka dołączyła do programu? Wystarczy, aby nauczyciel pobrał deklarację ze strony www.kochammleko.pl, wypełnił ją i odesłał na e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub wysłał pocztą na adres: Polska Izba Mleka, ul. Mickiewicza 7 lok. 23, 15-213 Białystok.

Czekamy na Was!

Biuro kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”

 

(ARTYKUŁ PROMOCYJNY)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie