Nadchodzi rewolucja w uczeniu się?

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
edukacja przez życieEdukacja przez całe życie święci triumfy w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że coraz więcej dorosłych osób dostrzega wartość w różnego rodzaju aktywnościach edukacyjnych, nie tylko związanych z własnym rozwojem zawodowym. Zmiana w zachowaniach społecznych została dostrzeżona przez rząd, który zaangażował do wspierania edukacji nieformalnej aż sześć ministerstw.
 
W tym roku rząd brytyjski zaprezentował Parlamentowi zręby nowej polityki edukacyjnej skierowanej do osób dorosłych. Dokument, pod wymownym tytułem „Biała Księga: Rewolucja w uczeniu się” (The Learning Revolution White Paper), jest zapisem obserwacji zwiększonych aktywności edukacyjnych społeczeństwa, a jednocześnie deklaracją współpracy koalicji kilkudziesięciu podmiotów publicznych (obok agend rządowych to m.in. Biblioteka Brytyjska, Becta, największe muzea, władze samorządowe kilku hrabstw) i prywatnych (m.in. British Telecom, Channel 4, Microsoft) na rzecz wspierania edukacji nieformalnej.

W ocenie twórców polityki takie aktywności społeczeństwa zasługują na wsparcie rządu. Oczywiście, jak przyznają autorzy dokumentu, przez edukację nieformalną można tu rozumieć całą gamę zachowań: od klubów tańca, spotkań z książką w bibliotekach, kursów gotowania, po wizyty w muzeach i galeriach, aktywność blogerską czy wpisy nowych haseł w Wikipedii, czy wolontariat w społeczności lokalnej. Nie zawsze chodzi tu tylko o podwyższenie kwalifikacji, ale często również po prostu o spełnienie osobistych marzeń, odpoczynek, stymulację psychiczną czy fizyczną. Wszystkie te działania przyczyniają się jednak do zdrowszego i bogatszego życia społeczności, wzmacniają pewność siebie i odporność na stres, rozwijają różne formy solidarności i współpracy. Przygotowują ludzi do nowych wyzwań w bardziej skomplikowanej przyszłości i dlatego są bardzo ważnym elementem edukacyjnego krajobrazu. Dlatego rząd zwraca uwagę na ten trend, mając również na uwadze budowanie kultury uczenia się.

„Rewolucja w uczeniu się” jest świadectwem dalekosiężnej polityki edukacyjnej. Rząd brytyjski już przeznacza na edukację nieformalną dorosłych rocznie około 210 mln funtów. Na samą „Rewolucję” przeznaczył dodatkowo 20 mln funtów, a także zaangażował kilkanaście agend rządowych w tworzenie tzw. otwartych przestrzeni edukacyjnych – gotowych do realizacji pomysłów na pobudzanie aktywności edukacyjnej na poziomie lokalnym. Zostaną w nie zaangażowane muzea, galerie, biblioteki, centra kulturalne, organizacje pozarządowe. Celem tych działań jest zwiększenie dostępności inicjatyw edukacyjnych na poziomie lokalnym i krajowym. Dużą uwagę poświęca się w tym planie osobom starszym.

Jednym z wyzwań, jakie postawił przed sobą rząd brytyjski jest zmiana sposobu uczenia się, tak, aby ludzie potrafili wykorzystać potencjał nowych technologii do pogłębiania wiedzy i podnoszenia kwalifikacji. Dlatego w planie działań pojawia się pojęcie Cyfrowych Mentorów, trenerów, którzy będą doradzać zwłaszcza osobom starszym i wykluczonym społecznie. Główną osią promocji i nauczania będą portale internetowe, w tym główny portal Learning Revolution, który będzie zawierał niezbędne informacje na temat podejmowanych w całym kraju działań edukacyjnych.  Oczywiście rząd liczy na kilkudziesięciu członków koalicji, którzy przyłączyli się do rewolucji.

Więcej na temat „The Learning Revolution” na stronie brytyjskiego ministerstwa Biznesu, Innowacji i Umiejętności. Działa też już portal „Rewolucji”, w którym można zamieszczać informacje o realizowanych projektach.

Ciekawe, czy (kiedy?) taka rewolucja w uczeniu się pojawi się też w Polsce...
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie