Przegląd edukacyjnego internetu (1)

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
media i edukacjaAmerykańskie Towarzystwo Bibliotekarzy Szkolnych (AASL), opublikowało na swojej stronie 25 najlepszych anglojęzycznych stron internetowych do nauki i nauczania. Ranking podzielono na kilka kategorii, między innymi: dzielenie się multimediami, cyfrowe programy do tworzenia opowiadań, zarządzanie i organizowanie treści, sieci społeczne i komunikacja.
 
"Top 25" stanowią strony internetowe wspierające innowację, kreatywność, aktywne uczestnictwo w tworzeniu treści edukacyjnych i współpracę. To darmowe witryny, które są przyjazne dla użytkownika i zachęcają osoby uczące się do poszukiwania i odkrywania. Chcielibyśmy przedstawić kilka z nich. Co pewien czas będziemy opowiadać o różnych ciekawych serwisach z całego świata, abyśmy mogli czerpać inspiracje dla rozwoju polskojęzycznych zasobów edukacyjnych w internecie.

W kategorii „dzielenie się multimediami” wysoko oceniony został Glogster - sieć społecznościowa, która pozwala użytkownikom na tworzenie interaktywnych posterów, tak zwanych glogów. Glog wygląda jak plakat, ale czytelnicy mogą wchodzić w interakcje z treścią. Glogster zapewnia interaktywne środowisko do projektowania plakatów. Wstawia tekst użytkownika, obrazy, zdjęcia, audio (MP3), wideo, efekty specjalne i inne elementy do tworzenia online multimedialnej twórczości. 

Dużą popularnością cieszy się SchoolTube. Jest stroną służącą udostępnianiu wideo dla edukacji przedszkolnej i podstawowej. SchoolTube w większym stopniu niż inne serwisy moderuje udostępniane wideo, stąd jest użytkowana przez większość amerykańskich szkół publicznych. Moderacji dokonują pracownicy SchoolTube wraz z zarejestrowanymi nauczycielami i administratorami w każdej szkole, którzy są odpowiedzialni za treści publikowane w serwisie. SchoolTube to idealne miejsce dla nauczycieli i uczniów na udostępniania filmów wideo online. Można utworzyć własny kanał dla swojej szkoły lub dzielić się filmami wideo z innymi uczniami i nauczycielami. Serwis dokładnie instruuje, jak załadować, tworzyć i kompresować pliki wideo, a także jak stworzyć film w konkursach i programach telewizyjnych dla swojej szkoły.

Ciekawą stroną z kategorii „zarządzanie i organizowanie treści” jest Evernote. To anglojęzyczny serwis do gromadzenia notatek w postaci tekstu lub zdjęć. Użytkownicy mogą to robić poprzez interfejs w przeglądarce lub za pomocą urządzeń mobilnych takich jak iPhone czy BlackBerry. Dzięki serwisowi możemy gromadzić fragmenty stron internetowych, zdjęcia robione za pomocą urządzeń mobilnych, w końcu możemy ręcznie spisywać różnego typu notatki. 

Przydatną stroną dla wszystkich, którzy chcą gromadzić i prezentować w jednym miejscu ulubione zasoby www, jest Live Binders. To zabawna i łatwa w obsłudze strona ułatwiająca organizowanie i udostępnianie źródeł. Nauczyciele mogą wykorzystać ją jako narzędzie do prezentacji, planowania interaktywnych lekcji lub angażowania się wraz ze studentami w proces badawczy.

Pięknym interfejsem i prostą obsługą pochwalić się może MuseumBox. Ta strona pozwala uczniom i studentom na umieszczenie wirtualnych przedmiotów w specjalnych „skrzynkach”. Elementy te mogą zawierać zdjęcia, wideo, tekst i dźwięk. Witryna ułatwia opis, debaty, badania i poszukiwania oraz rozwój idei i rozwiązywanie problemów. MuseumBox pozwala na stworzenie streszczenia lub opisu zdarzenia, osób lub okresu historycznego, poprzez umieszczenie przedmiotów w wirtualnym polu. 

Więcej informacji na stronie AASL.
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie