Przegląd edukacyjnego internetu (1)

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
media i edukacjaAmerykańskie Towarzystwo Bibliotekarzy Szkolnych (AASL), opublikowało na swojej stronie 25 najlepszych anglojęzycznych stron internetowych do nauki i nauczania. Ranking podzielono na kilka kategorii, między innymi: dzielenie się multimediami, cyfrowe programy do tworzenia opowiadań, zarządzanie i organizowanie treści, sieci społeczne i komunikacja.
 
"Top 25" stanowią strony internetowe wspierające innowację, kreatywność, aktywne uczestnictwo w tworzeniu treści edukacyjnych i współpracę. To darmowe witryny, które są przyjazne dla użytkownika i zachęcają osoby uczące się do poszukiwania i odkrywania. Chcielibyśmy przedstawić kilka z nich. Co pewien czas będziemy opowiadać o różnych ciekawych serwisach z całego świata, abyśmy mogli czerpać inspiracje dla rozwoju polskojęzycznych zasobów edukacyjnych w internecie.

W kategorii „dzielenie się multimediami” wysoko oceniony został Glogster - sieć społecznościowa, która pozwala użytkownikom na tworzenie interaktywnych posterów, tak zwanych glogów. Glog wygląda jak plakat, ale czytelnicy mogą wchodzić w interakcje z treścią. Glogster zapewnia interaktywne środowisko do projektowania plakatów. Wstawia tekst użytkownika, obrazy, zdjęcia, audio (MP3), wideo, efekty specjalne i inne elementy do tworzenia online multimedialnej twórczości. 

Dużą popularnością cieszy się SchoolTube. Jest stroną służącą udostępnianiu wideo dla edukacji przedszkolnej i podstawowej. SchoolTube w większym stopniu niż inne serwisy moderuje udostępniane wideo, stąd jest użytkowana przez większość amerykańskich szkół publicznych. Moderacji dokonują pracownicy SchoolTube wraz z zarejestrowanymi nauczycielami i administratorami w każdej szkole, którzy są odpowiedzialni za treści publikowane w serwisie. SchoolTube to idealne miejsce dla nauczycieli i uczniów na udostępniania filmów wideo online. Można utworzyć własny kanał dla swojej szkoły lub dzielić się filmami wideo z innymi uczniami i nauczycielami. Serwis dokładnie instruuje, jak załadować, tworzyć i kompresować pliki wideo, a także jak stworzyć film w konkursach i programach telewizyjnych dla swojej szkoły.

Ciekawą stroną z kategorii „zarządzanie i organizowanie treści” jest Evernote. To anglojęzyczny serwis do gromadzenia notatek w postaci tekstu lub zdjęć. Użytkownicy mogą to robić poprzez interfejs w przeglądarce lub za pomocą urządzeń mobilnych takich jak iPhone czy BlackBerry. Dzięki serwisowi możemy gromadzić fragmenty stron internetowych, zdjęcia robione za pomocą urządzeń mobilnych, w końcu możemy ręcznie spisywać różnego typu notatki. 

Przydatną stroną dla wszystkich, którzy chcą gromadzić i prezentować w jednym miejscu ulubione zasoby www, jest Live Binders. To zabawna i łatwa w obsłudze strona ułatwiająca organizowanie i udostępnianie źródeł. Nauczyciele mogą wykorzystać ją jako narzędzie do prezentacji, planowania interaktywnych lekcji lub angażowania się wraz ze studentami w proces badawczy.

Pięknym interfejsem i prostą obsługą pochwalić się może MuseumBox. Ta strona pozwala uczniom i studentom na umieszczenie wirtualnych przedmiotów w specjalnych „skrzynkach”. Elementy te mogą zawierać zdjęcia, wideo, tekst i dźwięk. Witryna ułatwia opis, debaty, badania i poszukiwania oraz rozwój idei i rozwiązywanie problemów. MuseumBox pozwala na stworzenie streszczenia lub opisu zdarzenia, osób lub okresu historycznego, poprzez umieszczenie przedmiotów w wirtualnym polu. 

Więcej informacji na stronie AASL.
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...
Jan napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
Bardzo się cieszę że udało mi się dojść do, co prawda wtórnego, odkrycia które, o czym nie wiedziałe...
Jan napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Zróżnicowanie pensum - gdybyż to było takie proste! Nauczyciele coraz częściej będą mieli uprawnieni...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Autor, jako dyrektor szkoły, musi wiedzieć, że problemem częściej jest nie przekraczanie 40-godzinne...
Jarosław Pytlak napisał/a komentarz do Kłopoty ze szkolnym ocenianiem
@Jan - no proszę, potwierdził Pan słuszność tego, co robimy w klasach 4-6 SP w szkole STO na Bemowie...
Ppp napisał/a komentarz do Sprawdzian 13+ i Domowe Zasady Ekranowe
Autorzy chyba nigdy nie byli dziećmi i nie wiedzą, jak może wyglądać egzekucja tych wskazań. Rozumie...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie