Wyjmijcie Filmotekę ze szkolnej szafy...

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
media i edukacjaPakiet Filmoteki Szkolnej trafił do 14.000 szkół ponadpodstawowych w całym kraju. Wielu nauczycieli jednak albo nie wie, że ma zestaw 55 polskich filmów w swojej placówce, albo nie potrafi go używać. Dlatego wszystkich tych, którzy mają pakiet w swojej szkole, Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca do przyłączenia się do programu Filmoteka Szkolna.Akcja!
 
Celem projektu jest przygotowanie nauczycieli do umiejętnej pracy z filmem, polegającej na przeprowadzaniu lekcji filmowych, realizowaniu projektów filmowych oraz wspieraniu uczniów przy pracy nad ich własnymi produkcjami.

Żeby ułatwić pracę nauczycielom, eksperci CEO opracowali obszerną publikację z materiałami pomocniczymi, w której znajdują się scenariusze lekcji oraz artykuły o pracy z filmem. Scenariusze wpisują się w założenia podstawy programowej i pokazując filmy z wielu perspektyw, umożliwiają omawianie ich na różnych zajęciach. Publikacja zostanie wyslana do wszystkich nauczycieli, którzy zrealizowali swój projekt w ubiegłym roku szkolnym, oraz do tych, którzy we wrześniu zgłoszą się do nowej edycji programu.
 
We wrześniu ruszy kolejna – już trzecia edycja kursów internetowych dla uczniów i nauczycieli. Do tej pory kurs ukończyło 170 nauczycieli i około 500 uczniów. Podczas kursu nauczyciele poznają elementy historii kina oraz uczą się jak wykorzystywać pakiet filmoteki na lekcjach. Na forum rozmawiają o codziennej pracy z filmem, o problemach związanych z wdrażaniem elementów edukacji filmowej oraz pomysłach na przyszłość. Zebraliśmy kilkanaście wypowiedzi, z których ułożyliśmy teksty teoretyczne. Na naszej stronie możecie przeczytać o strachu przed filmem, filmowym analfabetyzmie oraz o sprawdzonych pomysłach na filmowe działania. Uczniowie w pierwszej części kursu uczą się o początkach filmu, natomiast w drugiej pod okiem wykwalifikowanych moderatorów kręcą własne filmy.
 
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizuje konkurs na film uczniowski. Do konkursu będzie można przesyłać filmy maksymalnie 5 minutowe, wykonane dowolną techniką. Jedynym ograniczeniem jest sugestia, żeby film był inspirowany którymś z filmów z pakietu. Właśnie ta dowolność zadecydowała o sukcesie i wysokim poziomie pierwszej edycji naszego konkursu. Do Fundacji nadesłano ponad 50 filmów uczniowskich, które zadziwiły jury swoją różnorodnością, pomysłowością oraz formą. Zachęcamy do obejrzenia nagrodzonych prac!
 
Wczesną jesienią zorganizowany zostanie festiwal internetowy dla uczniów. Festiwal będzie trwał przez 4 godziny, w czasie których na platformie CEO będą umieszczane zadania oraz prowadzone dyskusje na forum z zaproszonymi gośćmi. Wszystko będzie dotyczyło filmu. Każdy, kto będzie miał ochotę, będzie mógł się zalogować i rozwiązać zagadki (za które będą nagrody) oraz porozmawiać z filmowcami, teoretykami oraz edukatorami, którzy na forum będą odpowiadać na pytania.
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Kasia napisał/a komentarz do Rady nietrafione i rady pożyteczne
Dyrektora, a zwłaszcza dyrektorkę, cechuje żądza władzy. Arogancja ze strony dyrektorki w moim liceu...
Jacek Ścibor napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Moim zdaniem i Maciej Sysło i Robert Raczyński mają rację - obie wypowiedzi trafiają w sedno problem...
Gość napisał/a komentarz do Na zastępstwach
W punkt.
Ppp napisał/a komentarz do Czas na szkołę doceniania
Pytanie podstawowe: PO CO oceniać? Większość ocen, z jakimi się w życiu spotkałem, nie miało żadnego...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W żaden sposób nie negowałem potrzeby, czy wręcz obowiązku kształcenia nauczycieli. Niestety, kontyn...
Generalnie i co do zasady ok. 30% ocen jest PRZYPADKOWYCH - częściowo Pani opisała, dlaczego. Jeśli ...
Maciej Sysło napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
W odpowiedzi na sarkastyczny ton wypowiedzi Pana Roberta mam jednak propozycję. Jednym z obowiązków ...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Brak chętnych do nauczania w szkołach
Jeśli pominąć ideologiczne ozdobniki, problem z brakiem nauczycieli wynika z faktu, że wiedza przest...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie