Nowe zasoby w serwisie Edukacja Medialna

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fundacja Nowoczesna Polska opublikowała kolejne 32 lekcje w serwisie edukacjamedialna.edu.pl. Materiały przeznaczone są dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów pracujących z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych. Zapraszamy do korzystania!photo: sxc.hu

W nowym zestawie znalazły się lekcje z 5 tematów: korzystanie z informacji, relacje w środowisku medialnym, język mediów, kreatywne korzystanie z mediów, etyka i wartości w komunikacji i mediach oraz ekonomiczne aspekty działania mediów. Dzięki nim uczniowie dowiedzą się między innymi:

  • jak oceniać wiarygodność źródła informacji,
  • dlaczego warto uczestniczyć w społecznościach profesjonalnych,
  • co wynika z remiksowania gatunków,
  • gdzie najlepiej publikować swoją twórczość w sieci,
  • jak język wpływa na nasze postrzeganie świata,
  • kto i jak zarabia w mediach.

Każda lekcja zawiera krótkie wprowadzenie do tematu, scenariusz zajęć ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, zadania sprawdzające oraz słowniczek. Poszczególne moduły można swobodnie ze sobą łączyć, budując własny program edukacji medialnej dostosowany do potrzeb, czasu i możliwości.

Edukacja w praktyce

Coraz więcej szkół i bibliotek zaczyna prowadzić systematyczną edukację medialną. Należy do nich m.in. Biblioteka Miejska w Radzyniu Podlaskim. „W naszej bibliotece od jakiegoś czasu są prowadzone zajęcia z edukacji medialnej. Są potrzebne, żeby kształtować w pełni świadomych użytkowników.” - opowiada Edyta Oworuszko.

„Młodzież lubi nowe technologie, szybko się uczy korzystania z nich. Tylko najczęściej wiedza ta jest powierzchowna i nieusystematyzowana” - zauważa Agnieszka Halicka z Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. I przekonuje: „Warto prowadzić zajęcia z edukacji medialnej i pokazywać całemu środowisku szkolnemu, że wnoszą one nową jakość do nauczania wszystkich przedmiotów.”

Więcej o szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury, które zaczęły wdrażać program edukacji medialnej można przeczytać na stronie http://edukacjamedialna.edu.pl/info/dobre-praktyki.

Program pilotażowy - dołącz do nas!

Fundacja poszukuje obecnie szkół gimnazjalnych, które są zainteresowane uczestnictwem w pilotażowym programie edukacji medialnej w nowym roku szkolnym. Na zgłoszenia czekamy do 25 czerwca. Więcej informacji na stronie http://nowoczesnapolska.org.pl.

Serwis Edukacja Medialna działa od lutego 2013 r. Z jego zasobów skorzystało już niemal 20 tys. użytkowników. Honorowy patronat nad projektem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowe zasoby zostały dofinansowane ze środków: Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie