Jak Wikipedia zmienia edukację

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Portal Online College Courses zamieścił ciekawą analizę wpływu Wikipedii na procesy edukacyjne. Warto krótko zaprezentować, co zdaniem amerykańskich edukatorów zawdzięczamy największej elektronicznej encyklopedii. Co by o Wikipedii nie mówić i myśleć, jest ona mocno (na trwałe?) wpisana w „krajobraz“ edukacji na całym świecie.(C) Wikimedia Foundation

1. Wikipedia (i kadra profesorska) zmusiła uczniów do większej dbałości o podawanie źródła w opracowaniach akademickich. Nikt nie twierdzi (nawet założyciel Wikipedii Jimmy Wales), że jest to źródło wiedzy naukowej. Wielu profesorów na setkach (tysiącach) uczelni uznaje Wikipedię za narzędzie niepełne i niewiarygodne, chociaż z drugiej strony wpisy w encyklopedii zawierają również odesłania do innych źródeł zewnętrznych.

2. Więcej możliwości dla profesorów, badaczy, absowentów uczelni na upowszechnianie własnych obszarów badawczych i zainteresowań. Jednym z założeń Wikipedii było przyciągnięcie do niej ekspertów, którzy pomogliby zachować wysoki poziom merytoryczny wpisów. Dziś można powiedzieć, że cel ten w dużej mierze jest już realizowany.

3. Poprawianie wpisów – wielu nauczycieli (w szkołach i na uczelniach) znalazło świetny sposób na ćwiczenia i praktykowanie działalności edytorskiej w określonej dziedzinie. Narzędzia edycyjne Wikipedii zapewniają możliwość analizowania, poprawiania, rozwijania i uzupełniania informacji, co jest przyczynia się do rozwoju uczniów / studentów na wszystkich poziomach edukacyjnych. To są świetne ćwiczenia, które pomagają się uczyć.

4. Zachęca do nauki poza murami szkoły. Na przykład można zadać zadanie domowe "stwórz artykuł". A to już jest kształtuje całą gamę umiejętności, które mogą przydać się w życiu w innych zadaniach. Pomaga to oswoić się z materiałem w sposób przyjazny użytkownikowi.

5. Może być świetnym doświadczeniem e-learningowym i to w środowisku międzynarodowym (Wikiwersytet). Umożliwia łączenie się nauczycieli i uczniów z różnych stron świata i wspólną pracę nad projektami. Pozwala to prowadzić klasę online i stosować wiele technik interaktywnych i personalizujących proces kształcenia.

6. Sprzyja rozwojowi innych zasobów internetowych opartych na mechanizmie wiki. Oprócz Wikipedii powstały już tysiące stron pozwalających współedytować zasoby jednocześnie przez wielu autorów. Sektor edukacji nie jest tu wyjątkiem – wielu naukowców i nauczycieli prowadzi właśne wikiprzestrzenie (choćby dzięki Wikispaces).

7. Przyczyniła się do dynamicznego rozwoju wolnych zasobów edukacyjnych dzięki upowszechnieniu otwartych licencji czy materiałów z domen publicznych różnych krajów. Dzięki temu rozkwitły również zasoby graficzne encyklopedii (Wikimedia Commons) – a one z kolei pozwalają zaspokajać rozmaite potrzeby edukacyjne nauczycieli i uczniów.

8. Otworzyła środowisko akademickie na społecznościowe edukacyjne zasoby internetowe. Pomimo, że w wielu kręgach akademickich przyznanie się do korzystanie z Wikipedii utożsamiane jest z najgorszym "przestępstwem" naukowym, zadziwiająco dużo profesorów korzysta z Wikipedii podczas swojej codziennej pracy, na przykład wykładów. To właśnie wówczas można odkryć, że walka z Wikipedią w wykonaniu profesorów jest trochę na pokaz.

9. Wikipedia jest też narzędziem wyrównywania szans w edukacji. Daje tym, których nie stać na podręczniki, dostęp do wartościowych i aktualnych zasobów edukacyjnych. Przykładem takich działań mogą być inicjatywy podejmowane na świecie przez organizację charytatywną SOS Wioski Dziecięce – specjalnie z myślą o najuboższych stworzono na przełomie 2008 i 2009 r. w oparciu o Wikipedię zasoby edukacyjne dla dzieci z sierocińców.

10. Bezpośrednie doświadczenie obcowania z materiałem encyklopedycznym w czasie rzeczywistym. Umożliwia to z jednej strony na kształcenie kompetencji wyszukiwania i weryfikacji informacji, a z drugiej pozwala na bieżąco aktualizować zasoby. W żadnej innej encyklopedii na świecie proces aktualizacji danych nie jest tak dynamiczny.

(Źródło: OnlineCollegeCourses.com)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie