Hektarowy młodnik ma 4000 lat

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zadanie firmowane przez szacowne profesorskie grono z Instytutu Badań Edukacyjnych, użyte w badaniu Diagnoza Kompetencji Gimnazjalistów 2011. Gronu temu gratuluję umacniania szkolnego absurdu!SXC.HU

Zadanie 6 (matematyka).

Ania i Tomek mają razem 14 lat. Dwa lata temu Tomek był 4 razy starszy od Ani. Oceń prawdziwość podanych zdań. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe.
Ania jest dwa razy młodsza od Tomka. (P/F).
Tomek jest o 6 lat starszy od Ani. (P/F)

Może ktoś z IBE czyta ten blog (albo ma tu swojego adwokata), który wyjaśniłby mi co to znaczy „Ania i Tomek mają razem 14 lat”?

Dobrze rozumiem, że jeśli byliby bliźniętami, to mogliby oboje mieć po 14 lat. Rozumiem też, co znaczy „Ania jest dwa razy młodsza od Tomka” i co znaczy, że „Tomek jest o 6 lat starszy od Ani”. Ale co to znaczy, że mają razem 14 lat??? Tego doprawdy nie wiem i nie rozumiem.

Zgaduję, że autorzy zadania oczekują, że gimnazjalista ma dodać do siebie liczby wyrażające ich wiek? No to proponuję trzy kolejne zadania bazujące na tej samej „logice”:

W jednohektarowym młodniku dziesięcioletnie drzewa rosną w pięciometrowych odstępach. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe.
– Młodnik ma razem 4000 lat. (P/F)

Kawa ma 80°C. Mleko, świeżo wyjęte z lodówki, ma 5°C. Wybierz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub F – jeśli jest fałszywe.
– Kawa z mlekiem ma (razem) 85°C. (P/F)

Pan Andrzej Jankowski ma jedną córkę Zosię. Żona pana Andrzeja, Katarzyna Jankowska ma dwie córki: Zosię i Anię (z poprzedniego małżeństwa). Zaznacz właściwe:
– Państwo Jankowscy mają razem jedną córkę ( )
– Państwo Jankowscy mają razem dwie córki ( )
– Państwo Jankowscy mają razem trzy córki (*)
– Państwo Jankowscy mają razem cztery córki ( )

Oczywiście, nasz gimnazjalista przeszedł już pranie mózgu w polskiej szkole. Nauczono go, że treść słowno-muzyczna zadania jest wyłącznie surrealistycznym ozdobnikiem, a on ma wykonać zadanie arytmetyczne. Nie protestuje więc i grzecznie wykonuje operację, która ma sens wyłącznie arytmetyczny w oderwaniu od treści zadania. Ma też już dobrze wyrobione przekonanie, że matematyka nie stosuje się do świata rzeczywistego, a opisuje wyłącznie szkolną nierzeczywistość, w której ma sens dodawanie do siebie liczb, oznaczających wiek różnych osób, a nawet ma sens sumowanie kodów wszystkich liter tego tekstu, odjęcie od tego paralaksy Słońca i rocznej produkcji parasoli, a potem wyciągnięcie z tego trzeciego pierwiastka. (Miłośnicy Lema niech podadzą wynik tego działania.) W końcu wszystko to są liczby, więc można je do siebie dodawać, odejmować i wyciągać pierwiastki? Nie???

Bardzo charakterystyczne wyniki przynosi ta „Diagnoza” (pouczająca lektura!):

56% gimnazjalistów odpowiedziało na to zadanie poprawnie (czyli zgodnie z kluczem, opracowanym przez autorów tego zadania).

Za to jedynie 5.6% (czyli dziesięciokrotnie mniej!) gimnazjalistów poradziło sobie z zadaniem w którym trzeba było wykazać się odrobiną wyobraźni i zdroworozsądkowego traktowania treści (zad. 13), wymagającym podzielenia pewnej bryły na prostopadłościany. Pytano ile waży pewna konstrukcja z drewna (podano wymiary), a drewno ma znaną gęstość. Jedynie 10% uczniów (połowa z nich potem pogubiła się w rachunkach) poradziło sobie z podziałem tej bryły na segmenty, a i to mimo zawartej w zadaniu podpowiedzi, że „Wojtek wykonał (tę bryłę) z listewek”. (patrz też dyskusja na blogu Danuty Sterny).

Chciałbym wierzyć, że te 44%, które nie rozwiązały zadania o Ani i Tomku, napisało na arkuszu: „a co to za idiotyzm?”. Ale nie wierzę…

„Diagnoza” pokazuje doskonale, czego usiłuje uczyć szkoła. Ale nawet tych bzdur uczy tylko z „efektywnością” 56%. Moje gratulacje dla całego systemu oświaty!

Ksawery Stojda jest fizykiem i tutorem. Prowadzi własny blog poświęcony edukacji w Osi Świata - partnerskim serwisie portalu Edunews.pl. Artykuł jest przedrukiem z blogu http://osswiata.pl/stojda/. Dyskusję, uwagi i komentarze dotyczące przedstawionego problemu prosimy prowadzić tamże. 

{jacomment off}

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie