Edukacyjna biblioteka multimedialna dla nauczycieli i uczniów

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) uruchomił edukacyjną bibliotekę multimedialną NINATEKA EDU. Nauczyciele i ich uczniowie po uprzednim zalogowaniu będą mogli bezpłatnie korzystać z cennych materiałów audiowizualnych i dostosowanych do nich scenariuszy lekcyjnych. Znajdziemy tu m.in. 21 filmów edukacyjnych przygotowanych dla Muzykoteki Szkolnej, a także ekskluzywne materiały z archiwów polskich studiów filmowych, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, instytucji kultury oraz niezależnych producentów.(C) Narodowy Instytut Audiowizualny

NINATEKA EDU to pierwsza w Polsce biblioteka treści audio i audiowizualnych dotyczących kultury przeznaczona dla uczniów i nauczycieli. Znajdują się w niej filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne. To jednocześnie inspirujące narzędzie poszerzające kompetencje medialne, umożliwiające wprowadzenie do szkół elementów edukacji audiowizualnej - medialnej i filmowej. NINATEKA EDU stwarza możliwość uzupełnienia i urozmaicenia lekcji przedmiotów związanych z kulturą o nowe, bogate treści.

Po zalogowaniu, materiały dostępne będą nieodpłatnie w sieci, dzięki czemu nauczyciel będzie mógł zachęcać uczniów do korzystania z nich nie tylko w szkole, ale i w domu, proponując obejrzenie lub wysłuchanie danego materiału w ramach „zadania domowego” i zachowując 45-minutowy czas lekcji na dyskusję. Wszystkim materiałom towarzyszy opis, a także przyporządkowanie do danego poziomu nauczania.

Narodowy Instytut Audiowizualny będzie na bieżąco dodawał nowe treści starając się nadążyć za zmieniającymi się potrzebami informacyjnymi. Już teraz w NINATECE EDU nauczycielom i ich uczniom po uprzedniej rejestracji bezpłatnie udostępnione zostaną ekskluzywne materiały z archiwów polskich studiów filmowych, instytucji kultury, nadawców oraz niezależnych producentów. Na portalu znajdują się m.in. cykle audycji Polskiego Radia: Głosy przeszłości oraz Finezje literackie - miniatury radiowe pokazujące intymny świat twórczości znanych przedstawicieli świata literatury m.in. Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej oraz wybrane zjawiska literackie, a także 21 filmów, wraz z gotowymi scenariuszami lekcji, przygotowanych specjalnie dla Muzykoteki Szkolnej. Filmy te są skierowane do różnych grup wiekowych, dostosowane do wrażliwości i wymogów edukacyjnych każdej z nich. Pokazują jak w sposób przyjemny i często odmienny od konwencjonalnych lekcji można wprowadzić nawet niechętnych muzyce w jej świat.

Wartość dydaktyczną niosą także filmy dokumentalne m.in. portrety Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Tadeusza Borowskiego, Sławomira Mrożka, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Giedroycia, Józefa Tischnera, Jerzego Kawalerowicza, ale także film Pawła Kędzierskiego o przemianach ustrojowych w Polsce, opowieść Wojciecha Szpaka o zagranicznych podróżach Henryka Sienkiewicza, kronika powstania w getcie warszawskim według Marka Edelmana czy wypowiedzi twórców Polskiej Szkoły Filmowej.

Cenne uzupełnienie materiału szkolnego stanowi klasyka polskiej animacji dla dzieci oraz animacji eksperymentalnej z archiwów Studia Miniatur Filmowych. W NINATECE EDU młodzi użytkownicy znajdą m.in. filmy o przygodach słonia Dominika i krasnala Hałabały, O grzebieniu, który nie chciał myć zębów czy dowiedzą się Jak działa jamniczek?

Do zawartości NINATEKI EDU dołączył cykl wykładów otwartych Teatru Narodowego wygłaszanych między 1999 a 2007 rokiem przez krytyków literackich, filmowych i teatralnych, historyków sztuki, aktorów, dziennikarzy, reżyserów, eseistów. Już teraz dostępne są referaty Rafała Węgrzyniaka, Jerzego Jarzębskiego, Janusza Deglera, Grzegorza Niziołka i Tadeusza Sobolewskiego z cykli: Wielki teatr świata, Teatr XX wieku, Ciało widzialne oraz Obecność aktora.  

NINATEKA EDU została zaprojektowana z myślą o nauczycielach, którzy chcą uczyć w oparciu o audiowizualne treści kultury. Nauczyciel posiada pełną kontrolę nad wykorzystaniem tego narzędzia: może sam komponować lekcje i zadawać prace domowe w oparciu o zasoby NINATEKI EDU, dodawać scenariusze lekcji (po ich weryfikacji przez redaktorów portalu) albo korzystać z gotowych scenariuszy i zeszytów ćwiczeń napisanych przez doświadczonych pedagogów. W przyszłości uczniowie i nauczyciele będą mogli włączać własne materiały filmowe a nawet wymieniać się nimi.

By korzystać z materiałów zamieszczonych na portalu należy się zarejestrować pod adresem: www.nina.gov.pl/edukacja/ninateka-edu. Nauczyciel poproszony jest o wypełnienie formularza, wpisując dane swoje i szkoły. W przeciągu 10 dni nastąpi weryfikacja zgłoszenia i konto nauczycielskie zostanie aktywowane, a pedagog będzie mógł wygenerować indywidualne kody dostępu dla swoich uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia filmowego tutorialu, który w przejrzysty sposób prezentuje jak rejestrować się i korzystać z biblioteki NINATEKA EDU:

NINATEKA EDU to narzędzie, za pomocą którego Narodowy Instytut Audiowizualny promuje świadome i twórcze wykorzystanie nowych mediów w szkole. By w pełni informować o możliwościach, które dostarcza portal, NInA w czerwcu 2012 r. przeprowadzi pilotażowe warsztaty dla doradców metodycznych i konsultantów Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli. Druga tura warsztatów ruszy we wrześniu 2012 r.

Więcej informacji: NINATEKA EDU. Zespół działu badań i edukacji NInA jest gotów pomóc w obsłudze konta nauczycielskiego. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i tel. 22 380 49 81.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie