Edukacyjna biblioteka multimedialna dla nauczycieli i uczniów

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) uruchomił edukacyjną bibliotekę multimedialną NINATEKA EDU. Nauczyciele i ich uczniowie po uprzednim zalogowaniu będą mogli bezpłatnie korzystać z cennych materiałów audiowizualnych i dostosowanych do nich scenariuszy lekcyjnych. Znajdziemy tu m.in. 21 filmów edukacyjnych przygotowanych dla Muzykoteki Szkolnej, a także ekskluzywne materiały z archiwów polskich studiów filmowych, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, instytucji kultury oraz niezależnych producentów.(C) Narodowy Instytut Audiowizualny

NINATEKA EDU to pierwsza w Polsce biblioteka treści audio i audiowizualnych dotyczących kultury przeznaczona dla uczniów i nauczycieli. Znajdują się w niej filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne. To jednocześnie inspirujące narzędzie poszerzające kompetencje medialne, umożliwiające wprowadzenie do szkół elementów edukacji audiowizualnej - medialnej i filmowej. NINATEKA EDU stwarza możliwość uzupełnienia i urozmaicenia lekcji przedmiotów związanych z kulturą o nowe, bogate treści.

Po zalogowaniu, materiały dostępne będą nieodpłatnie w sieci, dzięki czemu nauczyciel będzie mógł zachęcać uczniów do korzystania z nich nie tylko w szkole, ale i w domu, proponując obejrzenie lub wysłuchanie danego materiału w ramach „zadania domowego” i zachowując 45-minutowy czas lekcji na dyskusję. Wszystkim materiałom towarzyszy opis, a także przyporządkowanie do danego poziomu nauczania.

Narodowy Instytut Audiowizualny będzie na bieżąco dodawał nowe treści starając się nadążyć za zmieniającymi się potrzebami informacyjnymi. Już teraz w NINATECE EDU nauczycielom i ich uczniom po uprzedniej rejestracji bezpłatnie udostępnione zostaną ekskluzywne materiały z archiwów polskich studiów filmowych, instytucji kultury, nadawców oraz niezależnych producentów. Na portalu znajdują się m.in. cykle audycji Polskiego Radia: Głosy przeszłości oraz Finezje literackie - miniatury radiowe pokazujące intymny świat twórczości znanych przedstawicieli świata literatury m.in. Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej oraz wybrane zjawiska literackie, a także 21 filmów, wraz z gotowymi scenariuszami lekcji, przygotowanych specjalnie dla Muzykoteki Szkolnej. Filmy te są skierowane do różnych grup wiekowych, dostosowane do wrażliwości i wymogów edukacyjnych każdej z nich. Pokazują jak w sposób przyjemny i często odmienny od konwencjonalnych lekcji można wprowadzić nawet niechętnych muzyce w jej świat.

Wartość dydaktyczną niosą także filmy dokumentalne m.in. portrety Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Tadeusza Borowskiego, Sławomira Mrożka, Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzego Giedroycia, Józefa Tischnera, Jerzego Kawalerowicza, ale także film Pawła Kędzierskiego o przemianach ustrojowych w Polsce, opowieść Wojciecha Szpaka o zagranicznych podróżach Henryka Sienkiewicza, kronika powstania w getcie warszawskim według Marka Edelmana czy wypowiedzi twórców Polskiej Szkoły Filmowej.

Cenne uzupełnienie materiału szkolnego stanowi klasyka polskiej animacji dla dzieci oraz animacji eksperymentalnej z archiwów Studia Miniatur Filmowych. W NINATECE EDU młodzi użytkownicy znajdą m.in. filmy o przygodach słonia Dominika i krasnala Hałabały, O grzebieniu, który nie chciał myć zębów czy dowiedzą się Jak działa jamniczek?

Do zawartości NINATEKI EDU dołączył cykl wykładów otwartych Teatru Narodowego wygłaszanych między 1999 a 2007 rokiem przez krytyków literackich, filmowych i teatralnych, historyków sztuki, aktorów, dziennikarzy, reżyserów, eseistów. Już teraz dostępne są referaty Rafała Węgrzyniaka, Jerzego Jarzębskiego, Janusza Deglera, Grzegorza Niziołka i Tadeusza Sobolewskiego z cykli: Wielki teatr świata, Teatr XX wieku, Ciało widzialne oraz Obecność aktora.  

NINATEKA EDU została zaprojektowana z myślą o nauczycielach, którzy chcą uczyć w oparciu o audiowizualne treści kultury. Nauczyciel posiada pełną kontrolę nad wykorzystaniem tego narzędzia: może sam komponować lekcje i zadawać prace domowe w oparciu o zasoby NINATEKI EDU, dodawać scenariusze lekcji (po ich weryfikacji przez redaktorów portalu) albo korzystać z gotowych scenariuszy i zeszytów ćwiczeń napisanych przez doświadczonych pedagogów. W przyszłości uczniowie i nauczyciele będą mogli włączać własne materiały filmowe a nawet wymieniać się nimi.

By korzystać z materiałów zamieszczonych na portalu należy się zarejestrować pod adresem: www.nina.gov.pl/edukacja/ninateka-edu. Nauczyciel poproszony jest o wypełnienie formularza, wpisując dane swoje i szkoły. W przeciągu 10 dni nastąpi weryfikacja zgłoszenia i konto nauczycielskie zostanie aktywowane, a pedagog będzie mógł wygenerować indywidualne kody dostępu dla swoich uczniów.

Zapraszamy do obejrzenia filmowego tutorialu, który w przejrzysty sposób prezentuje jak rejestrować się i korzystać z biblioteki NINATEKA EDU:

NINATEKA EDU to narzędzie, za pomocą którego Narodowy Instytut Audiowizualny promuje świadome i twórcze wykorzystanie nowych mediów w szkole. By w pełni informować o możliwościach, które dostarcza portal, NInA w czerwcu 2012 r. przeprowadzi pilotażowe warsztaty dla doradców metodycznych i konsultantów Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli. Druga tura warsztatów ruszy we wrześniu 2012 r.

Więcej informacji: NINATEKA EDU. Zespół działu badań i edukacji NInA jest gotów pomóc w obsłudze konta nauczycielskiego. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i tel. 22 380 49 81.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie