Blogowanie pomaga nauczycielom i uczniom

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Popularność blogów na całym świecie świadczy o tym, że mamy do czynienia ze świetnym narzędziem, dzięki któremu młodzi i starsi mogą prezentować swój punkt widzenia na świat, ujawniać i rozwijać swoje pasje i talenty, pokazywać swoje sukcesy, wymieniać się ideami i pomysłami z innymi. Z tych właśnie powodów blog jako narzędzie powinien być wykorzystany w każdej szkole do utrwalania wiedzy i ćwiczenia wielu umiejętności, które mogą okazać się szczególnie przydatne w szkole i w życiu „po szkole“.© Edunews.pl

Założenie bloga jest z reguły bezpłatne – bez trudu znajdziemy kilkanaście platform, które pozwolą na twórczą ekspresję w sieci, zapewniając do tego szeroki zestaw narzędzi umożliwiających swobodną organizację strony wizualnej i obudowy bloga w rozmaite treści. Oczywiście w edukacji nie powinno nam chodzić tylko o założenie bloga przez nauczyciela czy uczniów. Wiele osób zakłada bloga, ale potem pozostają one martwe i ani nie rozwijają, ani nie cieszą.

W szkole powinniśmy myśleć o świadomym wykorzystaniu narzędzi blogowych w konkretnym celu edukacyjnym. Do pracy z uczniami, do rozwijania współpracy wśród samych uczniów, a może do dzielenia się swoimi doświadczeniami dydaktycznymi z innymi nauczycielami. Każdy taki cel niesie za sobą ogromny potencjał budowy nowej relacji i odkrycia prawdziwych edukacyjnych skarbów.

Dziś chciałbym przede wszystkim skupić się na blogach wspierających nauczanie na różnych poziomach edukacji. Takich blogów jest bardzo dużo, ponieważ coraz więcej nauczycieli dostrzega potencjał narzędzi blogowych. Dlatego podczas konferencji "INSPIRACJE 2014 - Jak uczynić polską szkołę jeszcze lepszą" poświęcono blogom całą sesję. Przejdźmy zatem do trzech różnych przykładów wykorzystania blogów w polskich szkołach jako narzędzi wspierających dydaktykę. Proszę koniecznie obejrzeć, a potem... zacząć blogować! Bo to naprawdę pomaga!

Katarzyna Krywult, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Bestwinie, członkini grupy Superbelfrzy RP:

Joanna Waszkowska, nauczycielka w Zespole Szkół Prywatnych „Twoja przyszłość“ w Sosnowcu, członkini grupy Superbelfrzy RP:

Arkadiusz Żmij, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju, członek grupy Superbelfrzy RP:

Organizatorami konferencji INSPIRACJE 2014 (Warszawa 3-4 lipca 2014) były: Edunews.pl, Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! oraz grupa Superbelfrzy RP jako partner merytoryczny. Partnerzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz firmy RCS, VULCAN, Young Digital Planet, Learnetic. Patronat nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza, radio TOK FM i Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie