Bezpiecznie w sieci w AR

fot. specjalni.pl

Narzędzia
Typografia

Nowoczesne technologie to dzisiaj nieodzowny element szkolnej edukacji. Dzieci na co dzień korzystają z tabletów, smartfonów, komputerów. Przeglądają internet w poszukiwaniu potrzebnych na lekcję informacji, korzystają z aplikacji dzięki którym łatwiej się uczą. Tak, ale czy jest jakieś "ale"?

Ale internet to również zagrożenia, o których należy rozmawiać ze swoimi uczniami i wskazać niebezpieczeństwa, na jakie mogą natknąć się w sieci. Warto wykorzystać podczas takich zajęć cykl animowanych filmów dla dzieci pt. Owce w sieci, przygotowanych przez Fundację Dzieci Niczyje. Te zabawne kreskówki pokazują zagrożenia, związane z korzystaniem z internetu. Występują w nich: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce i barany oraz złe wilki. Każdą opowieść kończy morał, mówiący o tym, jak unikać niebezpiecznych sytuacji w sieci.

Dla naszych uczniów przygotowałyśmy kilka mini-plakatów z hasłami związanymi z bezpieczeństwem w internecie i rozwiesiłyśmy je w korytarzu szkolnym. Do każdego plakatu dołączyłyśmy bajkę z owieczkami w roli głównej, wykorzystując rozszerzoną rzeczywistość (AR) i aplikację HP Reveal. Wystarczyło wydrukować dołączone plakaty (pobierz tutaj), zeskanować tabletem lub smartfonem, na którym była uruchomiona aplikacja, a plakat zamieniał się w kreskówkę, którą dzieci mogły obejrzeć na swoim urządzeniu.

W jaki sposób? Zobaczcie poniżej.

1. Zainstaluj aplikację HP Reveal, czyli dawniejszą Aurasmę (na urządzenia z systemem Android, i z systemem iOS Apple).
2. Utwórz konto.
3. Wyszukaj kanał ,,specjalni”.
4. Kliknij na przycisk Follow.
5. Wyjdź przyciskiem Back i Cancel.
6. Zeskanuj obraz.

 

Notka o autorkach: Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, nauczycielki ZSS w Kowanówku, autorki blogów edukacyjnych www.specjalni.pl, www.tikzklasa.blogspot.com, trenerki, prowadzące szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii, członkinie grupy Superbelfrzy RP. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i został nieznacznie zmieniony przez Marcina Polaka. Licencja CC-BY-SA. 

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Piotr
  Używanie nauki słówek jako nauki języka to jest publiczne przyznanie się, że się nie ma zielonego po...
 • Written by Piotr
  Ale gdy ktoś proponuje zmianę tego nieefektywnego systemu, to słyszy, że "będzie gorzej", "będzie ch...
 • Written by ewa
  Moje wystąpienie było "zmontowane" na tu i teraz :) ... A tak na serio to już wiele lat temu prof. Rys...
 • Written by Niemiecki Mp3
  To jest właśnie problem, zadawanie słówek z niemieckiego do domu i odpytywanie. Brak kreatywności i ...
 • Written by Nauka niemieckiego Mp3
  Nie dziwię się, że uczniowie korzystają z korepetycji językowych po zajęciach w szkole. Bo bardzo cz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie