W poszukiwaniu wartości

fot. Joanna Krzemińska

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Lubię pracować z filmem. Chętnie korzystam z okazji, by łączyć różne tworzywa i różne teksty kultury. Z równą radością zachęcam młodych ludzi do oglądania, co tworzenia własnych produkcji. Dlatego cieszy mnie fakt, że tym razem udało się połączyć dwa wartościowe dzieła.

Mały Książę i świat wartości

Przez bardzo długi czas uważałam, że “Mały Książę” to nieco ckliwa opowieść o złym świecie dorosłych i utraconej dziecięcej radości. Doceniałam przesłanie, wiedziała, że to jedna z bardziej lubianych lektur szkolnych (może ze względu na niewielki rozmiar). Bez sentymentu jednak wracałam to tego tekstu. Ostatnio jednak zaczynam patrzeć z nieco innej perspektywy na samego głównego bohatera. Może jego doświadczenia są bliższe nam wszystkim, niż dotąd sądziłam?

Ale! Nie o złotowłosym blondynku ten wpis. Dziś chciałam Was zaprosić na wędrówkę w kierunku wartości. I to nie byle jaką podróż. Towarzyszyć nam będzie bowiem nie tylko sam Mały Książę. Towarzystwa dotrzyma mu dzielnie Walduś, główny bohater filmów “Za duży na bajki”. Jak to możliwe? Bardzo prosto. Kultowy nastolatek spotka się z kolejną partią przygód. Tym razem nie o akceptację rówieśników będzie zabiegał, ale o tym na razie ciiiii.

Nie za duży na bajki

Słowem wyjaśniania: przyczynkiem do rozmyślań, co łączy wspomnianych wyżej bohaterów stała się premiera drugiej części perypetii Waldemara Mocarnego i jego najlepszych przyjaciół. Tym razem chłopak nieoczekiwanie dowie się, że jego ojciec “jest w zasięgu ręki”, co wprowadzi nie małe zamieszanie w życie całego otoczenia chłopaka. Dzięki temu widz otrzyma dawkę życiowych przypadków, które mogą spotkać niemal każdego z nas.

Przechodząc do sedna! Zbliża się czas egzaminów. Nie lubię go z wielu względów. Jednak trzeba przyznać, że akurat w tym okresie warto nieco poszaleć przy powtórkach i zaproponować naszym uczniom poszerzenie horyzontów dzięki budowaniu sieci skojarzeń, kontekstów, odniesień. Wszak, nie samą szkołą człowiek żyje! Stąd pomysł na zajęcia inspirowane wartościami, podróżami oraz Małym Księciem i Waldusiem... Co z tego wyniknie? Sprawdźcie sami! Link do scenariusza znajdziecie poniżej.

<W poszukiwaniu tego, co w życiu ważne>

Gdybyście mieli ochotę na więcej scenariuszy zajęć, znajdziecie je w materiałach <dystrybutora>. Korzystajcie, bo warto!

 

Notka o autorce: Joanna Krzemińska jest nauczycielką języka polskiego w Szkołach Prywatnych "Mikron" w Łodzi. Prowadzi własny blog edukacyjny Zakręcony Belfer, w którym ukazał się niniejszy artykuł. Należy do społeczności Superbelfrzy RP. Licencja CC-BY.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Robert Raczyński napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Dzięki za ten tekst. Mnie, mimo jakichś trzech podejść, nie udało się zadowalajaco skomentować tej b...
Gość napisał/a komentarz do Osiem filarów reformy edukacji (z komentarzem)
Też się bardzo niepokoję. Trudno mi się czyta te życzeniowe postulaty.
Ja się zgadzam z polonistką. Nauczyciele świetlicy zwykle jako argument pracy w wymiarze 26 godzin p...
Szkoła podstawowa i liceum Spark Academy w Poznaniu stosują spotkania trójstronne zamiast wywiadówki...
Ppp napisał/a komentarz do Komu pomaga ocena kształtująca?
Widzę w tym wszystkim jeden problem: dany przedmiot nie sprawia mi wielkich problemów, ale mnie nie ...
Jeśli 25% dzieci uważa, że są łamane ich prawa, to znaczy, że 75% w ogóle nie wie, że je posiada. Sa...
Problem istnieje i jest poważny. Z tym, że nie jest niczym nowym. Co najwyżej zauważanym i diagnozow...
Mirella napisał/a komentarz do Jak stworzyć prostą animację na zajęciach
Wspaniała, prosta aplikacja! Dziękuję pięknie!:))

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie