Inteligentny długopis

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kolejne narzędzie ma szanse stać się edukacyjnym przebojem. Smart pen, czyli inteligentny długopis, zadebiutował na rynku jako narzędzie do przenoszenia odręcznego pisma na ekran komputera. Obecnie dodawane są do niego nowe funkcje. Dzięki rejestracji dźwięku może pomóc również niewidomym i z powodzeniem wyrównać ich szanse edukacyjne.Livescribe.com

Naukowcy zajmujący się psychoakustyką oraz producenci nowoczesnego sprzętu przekonują, że długopisy mogą być bardzo pomocne dla uczniów z problemami ze wzrokiem, szczególnie do nauki matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Smart penem pisze się tak samo jak tradycyjnym długopisem, ale używa się do tego specjalnego papieru zawierającego system kropek – czujników. Długopis posiada wbudowaną kamerę, która śledzi ruch, zapisuje go i przetwarza notatki na obraz na ekranie komputera. Obecnie dodano również nową funkcję, która umożliwia nagrywanie dźwięku. Co więcej, dźwięk jest nagrywany równolegle z kolejnymi słowami na kartce, kojarzony z odpowiednią lokalizacją. Po zakończeniu pisania, można bez trudu powrócić do odpowiedniej strony, nacisnąć na odpowiedni wyraz i otworzyć dźwięk, który został nagrany w czasie pisania.

http://www.livescribe.com/

http://www.livescribe.com/

Niewidomi uczniowie mogą bardzo skorzystać na nowym wynalazku. Pismo Braille-owskie zajmuje dużo więcej miejsca niż tradycyjne, tymczasem na papierze z sensorami cały wyraz może być ukryty nawet w jednej „inteligentnej” kropce. Długopis, który mówi, to dla większości osób po prostu fajny gadżet, ale dla niewidomych uczniów  smart pen może otworzyć zupełnie nowe perspektywy edukacyjne i życiowe. Dostęp do „wizualnych” informacji, który dotąd był dla nich bardzo utrudniony może pomóc niewidomej młodzieży w zwiększeniu swoich szans na rynku pracy, oraz w osiągnięciu wyższego poziomu wykształcenia. Dzięki nagrywaniu głosu nauczyciela, tacy uczniowie mogą robić notatki równie łatwo jak ich widzący koledzy. Poza tym, bardzo ważny jest efekt ekonomiczny – wyposażenie szkół w specjalistyczne urządzenia było dotąd bardzo drogie, tymczasem inteligentny długopis kosztuje od 150 do 200 dolarów i może pomieścić aż do 2GB. Bardzo łatwo można podłączyć go do komputera, a wszystkie notatki przesyłać można za pomocą maila. Bardzo możliwe, że za jakiś czas w długopisie zapisać będzie można mapy autobusowe, audiobooki, a nawet przepisy i różne instrukcje.

Technologia

Smart pen to połączenie długopisu i komputera, dzięki któremu można pisać, nagrywać i odtwarzać dźwięk oraz uzyskiwać dostęp do informacji, które zostały zapisane. Ten sposób zapisywania informacji jest szczególnie przydatny w czasie powtarzania materiału, który omawiany był na zajęciach. Dzięki nagraniom bardzo łatwo wrócić do tego co mówił wykładowca, szczególnie że czasem chwila nieuwagi może spowodować, że uczeń pominie jakieś ważne wyrażenie lub daną. Kolejne minuty skojarzone są z odpowiednim miejscem w notatkach i pozwalają na powrót do potrzebnego fragmentu, a nawet na odtworzenie go w zwolnionym tempie.

W przypadku uczniów, którzy mają problem ze wzrokiem, stosowana jest bardziej zaawansowana technologia. Smart pen używany jest wtedy ze specjalnym zestawem do tworzenia wypukłych rysunków, które mogą posłużyć jako pomoce naukowe niezbędne w nauce matematyki i przedmiotów przyrodniczych. Z pomocą smart pena uczniowie nanoszą kropki na cienkich plastikowych foliach, które używane są razem z podkładką tworzącą wypukłe linie kiedy się na niej pisze. Tak więc nauczyciel może wytłumaczyć jakiś diagram lub wykres nanosząc go na podkładkę, a następnie wręczając ją uczniowi zaopatrzonemu w smart pena. Uczeń dotyka kształtu narysowanego przez nauczyciela, a wskazując długopisem różne miejsca może usłyszeń fragmenty tłumaczenia nauczyciela.  Jak widać, nowoczesna technika pozwala nie tylko urozmaicić zajęcia w szkołach, ale również odgrywa dużą rolę w wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci dotkniętych różnymi formami niepełnosprawności. Jak widać na przykładzie inteligentnego długopisu, nowinki techniczne nie zawsze oznaczają ogromne wydatki w szkolnym budżecie.

Krótki reportaż o smart penie (w języku angielskim) znajdziesz tutaj.

(Źródło: Science Daily


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie