eTwinning przygotowuje do nowoczesnej edukacji

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneUczniowie uczestniczący w unijnym programie eTwinning, poza nauką języków obcych i posługiwania się technologiami informacyjnymi, zyskują dobre przygotowanie do korzystania z nowoczesnych form edukacji - oceniają śląscy pedagodzy. W woj. śląskim działa prawie 1,5 tys. z blisko 8 tys. polskich placówek oświatowych biorących udział w programie.
 
Program eTwinning, uruchomiony przez Komisję Europejską w 2005 r., zakłada łączenie i współpracę za pośrednictwem mediów elektronicznych przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych z 30 europejskich krajów, a także promocję szkolenia nauczycieli. W ramach przedsięwzięcia uczniowie w wieku od 3 do 19 lat i nauczyciele z państw Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii, Chorwacji, Macedonii i Turcji wykorzystują internet do współpracy międzynarodowej, przygotowują wspólne projekty edukacyjne lub naukowe, wymieniając się przy tym informacjami i materiałami. W pięciolecie funkcjonowania projektu, podsumowującą ten okres konferencję zorganizowało kuratorium oświaty w Katowicach.
 
W jedno z takich przedsięwzięć włączyło się współpracujące ze szkołami w Belgii i Włoszech gimnazjum nr 1 z Zawiercia. Jego uczniowie i nauczyciele opracowali polskojęzyczną wersję bezpłatnego programu komputerowego GeoGebra. Aplikacja użyteczna w geometrii, algebrze i analizie matematycznej wykorzystywana jest też w innych projektach realizowanych w szkole.
 
Koordynująca projekt w woj. śląskim Marzena Zabiegała w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej powiedziała, że już przed rozpoczęciem projektu szkoły z regionu współpracowały z zagranicą, zawłaszcza z państwami ościennymi. eTwinning ułatwił im jednak na poszerzenie partnerstwa, pomaga też uczniom w zdobywaniu doświadczeń na integrującym się europejskim rynku edukacyjnym.
 
"W przyszłości szkoły będą dążyć do jeszcze większego poszerzania współpracy międzynarodowej. Przez wiele lat trwania projektu uczeń może przyzwyczaić się do takiej formy edukacji, dzięki czemu nie będzie miał oporów w uczestniczeniu w zagranicznych wyjazdach i wymianach" - wskazała Zabiegała.
 
Program przynosi też korzyści szkołom, wzbogacając ofertę edukacyjną w perspektywie niżu demograficznego. Natomiast pozyskanie partnerów zagranicznych daje placówkom szansę na realizowanie projektów w takich programach jak Comenius czy Leonardo da Vinci. W przeciwieństwie do eTwinning dają one możliwość pozyskania unijnego dofinansowania.
Podczas katowickiej konferencji nauczyciele szkół uczestniczących w projekcie mówili też o korzyściach wynikających z przełamywania przez uczniów barier językowych, a także - co ważne w przypadku uczniów z mniej zamożnych rodzin - technologicznych. 
 
(Źródło: PAP Nauka w Polsce)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie