Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sztuka współczesna dla wielu pozostaje zagadkowa, dziwna, niezrozumiała. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki postawiła sobie za cel jej przybliżenie nauczycielom, a poprzez nich także uczniom, organizując cykl szkoleń i warsztatów, do którego trwa właśnie nabór.fot. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Sztuka współczesna jest wielowątkowa, a tematem dzieł często stają się problemy społeczne, polityczne czy światopoglądowe. Artyści, komentując aktualne i historyczne zjawiska, posługują się różnymi mediami (film, rzeźba, fotografia, malarstwo, performans). W szkole zazwyczaj mało miejsca poświęca się interpretacji dzieł współczesnych twórców, dlatego Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki zaprasza nauczycieli spoza Warszawy do wzięcia udziały w szkoleniu "Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną". Galeria Zachęta już od kilku lat we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji i Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń prowadzi cieszące się dużą popularnością i uznaniem warsztaty dla nauczycieli historii sztuki, plastyki, wiedzy o kulturze czy języka polskiego.

"Misją Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – grupy miłośników sztuki, wspierających galerię w jej edukacyjnych i promocyjnych aktywnościach – są działania w obszarze edukacji artystycznej, skierowane szczególnie do młodzieży z miejscowości oddalonych od dużych centrów artystycznych i kulturalnych." – mówi Natalia Hojny, Prezes zarządu. "We współpracy z Zachętą zdecydowaliśmy się zorganizować pierwsze szkolenie adresowane nie do nauczycieli z Warszawy, lecz z całej Polski, którzy byliby zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy z zakresu sztuki współczesnej lub poszukiwali inspiracji do prowadzenia zajęć."

Alfabet sztuki to cztery spotkania ze sztuką współczesną i twórczością wybranych artystów, których prace znajdują się w zbiorach Zachęty lub prezentowane są na aktualnych wystawach. Celem szkolenia jest prezentacja metod angażowania ucznia w samodzielną analizę dzieła sztuki oraz doskonalenie narzędzi do interpretowania i odczytywania języka współczesnych artystów, a także nauka kreatywności poprzez oglądanie prac, dyskutowanie o nich i branie udziału w inspirowanych nimi warsztatach.

"Rozmawiając z uczniami o sztuce współczesnej, uczymy ich świadomego odbioru rzeczywistości, stawiania pytań, wyciągania wniosków, twórczego i krytycznego myślenia, wrażliwości estetycznej i społecznej, formułowania myśli, otwartości na różnorodność" – przekonuje Anna Zdzieborska z działu edukacji Zachęty.

Podczas szkolenia zostaną przedstawione sylwetki czterech artystów/artystek, których prace znajdują się w kolekcji Zachęty i zostaną poprowadzone warsztaty na czterech wystawach prezentowanych w Galerii. Uczestnicy dowiedzą się, jak twórczo wykorzystać w edukacji zasoby portalu otwartazacheta.pl, poznają inne portale i strony internetowe, z których warto czerpać wiedzę o sztuce współczesnej. Poruszone zostaną tematy związane z szansami i zagrożeniami wynikającymi z korzystania z zasobów sieci przez uczniów oraz kwestie poszanowania praw autorskich przy publikacji efektów pracy uczniów w Internecie.

Szkolenie obejmujące łącznie 39 godzin lekcyjnych jest przeznaczone dla nauczycieli spoza Warszawy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczających wiedzy o kulturze, historii sztuki, języka polskiego i przedmiotów artystycznych oraz wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o sztuce współczesnej i poszukują inspiracji do prowadzenia zajęć. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia ukończenia kursu oraz materiały edukacyjne.

Do 3 października pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przyjmowane są zgłoszenia na szkolenia dla nauczycieli z cyklu "Alfabet sztuki". Formularz zgłoszeniowy, szczegółowy program i regulamin szkolenia można pobrać ze strony: http://www.zacheta.art.pl/article/view/2138/szkolenie-dla-nauczycieli-alfabet-sztuki.

fot. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

fot. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Notka o autorce: Małgorzata Kowalczuk jest członkiem e-redakcji Edunews.pl, koordynatorką programów edukacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych w warszawskiej Fundacji Think!, autorką tekstów o nowoczesnej edukacji, ekspertem Szkoły z Klasą 2.0, współautorką interaktywnych pakietów edukacyjnych do nauczania m. in. wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie