Europejski Tydzień Kodowania czyli #CodeWeek 2017 w Polsce

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tydzień Kodowania 2017 to europejska inicjatywa, której celem jest zachęcanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych do nauki programowania. W 2013 r. święto to zainicjowali Młodzi Doradcy ds. Agendy Cyfrowej przy ówczesnej Komisarz UE, Neelie Kroes. Kraje europejskie na specjalnej mapie wydarzeń codeweekowych wprowadzają organizowane przez siebie akcje. W ten sposób powstaje lista państw, które w największym stopniu zaangażowały się w promocję nauki programowania.

Każdy kraj może zgłosić też swoich przedstawicieli, którzy patronują i wspierają inicjatywę. Ambasadorami Tygodnia Kodowania w Polsce są Blanka Fijołek (Samsung Mistrzowie Kodowania) oraz Anna Karczewska (Fundacja CoderDojo Polska).

W tym roku Tydzień Kodowania wyjątkowo trwa dwa tygodnie - od 7 do 22 X, co związane jest z małym "codeweekowym" jubileuszem, mianowicie 5. urodzinami Europejskiego Tygodnia Kodowania. To oznacza, że wciąż jest czas na dołączenie się do akcji - wzięcie udziału w licznie organizowanych wydarzeniach lub zorganizowanie takiego wydarzenia samemu. Każdy może. Tu link - zgłoś wydarzenie.

Polska od samego początku bierze udział w Code Week, choć zaczynaliśmy skromnie. W 2013 r. nauka programowania nie była tak powszechna jak dziś. Inicjatyw programistycznych skierowanych do szkół - czyli naturalnych odbiorców i organizatorów działań realizowanych w ramach Code Week - było dosłownie kilka. Na pewno duży udział w promocji Europejskiego Tygodnia Kodowania miał program Mistrzowie Kodowania skierowany do szkół i przedszkoli. Organizatorom programu udało się zachęcić licznie współpracujące z nimi szkoły do wzięcia udziału w europejskiej akcji. Z każdym kolejnym rokiem do wspólnej promocji nauki programowania przyłączały się kolejne podmioty - placówki edukacyjne, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, instytucje samorządowe i rządowe.

W tym roku koordynatorem Tygodnia Kodowania w Polsce jest Ministerstwo Cyfryzacji, które specjalnie na tę okazję uruchomiło stronę http://koduj.gov.pl, na której każdy - uczestnik i organizator - znajdzie informacje, jak wziąć udział lub jak zostać organizatorem wydarzenia w ramach Code Week w Polsce. Partnerem Ministerstwa Cyfryzacji przy tym projekcie jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa (https://cppc.gov.pl). "Nauka programowania stała się głównym tematem realizowanego przez nasz konkursu POPC Działanie 3.2. Nie mogło nas więc zabraknąć podczas największego święta programowania w Europie - Europejskiego Tygodnia Kodowania." - mówi Wanda Buk, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Ideą tego nietypowego święta jest propagowanie umiejętności związanych z programowaniem. Ważne jest jednak nie tylko zdobywanie wiedzy związanej z obsługą różnych programów i aplikacji oraz języków programistycznych, ale również rozwijanie logicznego myślenia czy nauka pracy w grupie. Wszystkie te umiejętności są odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata, w którym ważne jest sprawne korzystanie z wytworów nowoczesnych technologii, współpraca i zdolność myślenia przyczynowo-skutkowego - w każdym zawodzie!

Wpadnij i zachwyć się programowaniem! - to hasło tegorocznych polskich obchodów. Wpaść i zachwycić się programowaniem, a także zorganizować codeweekowe wydarzenie może każdy - zarówno podmioty zorganizowane jak i pojedyncze osoby. Ktoś już doświadczony w tematyce związanej z programowaniem i kompetencjami cyfrowymi, a nawet ten, kto nie czuje się jeszcze w pełni kompetentny, ale ceni samą ideę nauki kodowania lub chce ją poznać. Takie osoby mogą szukać wsparcia w różnych bazach materiałów udostępnianych w Internecie na portalach i blogach poświęconych programowaniu. Właśnie ta dostępność i otwartość Europejskiego Tygodnia Kodowania jest najcenniejsza - każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne jest też to, że na spotkanie można przyjść bez żadnej wiedzy z zakresu programowania, a wsparcie otrzymać można od nauczyciela, trenera, rodzica, znajomego, ale również od kolegi lub koleżanki, bo wiek nie gra roli, a wspólne szukanie rozwiązań i dobra zabawa sprzyjają nauce.

Forma organizowanego wydarzenia również jest dowolna - może to być lekcja w szkole, warsztaty w muzeum czy centrum handlowym, webinarium… Co więcej, nie ma wymogu, by na zajęciach dostępne były komputery czy urządzenia mobilne - wręcz przeciwnie! Równie cenne jest tzw. kodowanie offline, które stanowi doskonałe wprowadzenie do programowania z użyciem nowoczesnych technologii. Taki sposób nauki nie wymaga też specjalnych nakładów finansowych - materiały można wydrukować lub zrobić samodzielnie.

Warto mówić o tym wydarzeniu, zachęcać do uczestnictwa w nim oraz inspirowania siebie i innych, niezależnie od skali działań. Dzięki CodeWeek tworzymy społeczność ludzi nastawionych na realizację ważnych i dużych idei małymi krokami.

Tutaj garść grafik do wykorzystania - http://koduj.gov.pl/codeweek/handbook/

 

(Źródło: Mistrzowie Kodowania)

 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie