Nauka poprzez samorządność

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
projekty edukacyjneSamorząd uczniowski, czyli wszyscy uczniowie szkoły, to niewykorzystany katalizator społecznej aktywności, kształtujący świadomych i aktywnych obywateli. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza nauczycieli i opiekunów samorządów uczniowskich z warszawskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w projekcie Samorządna Warszawa Młodych.
 
Samorządna Warszawa Młodych to kontynuacja działań CEO z dwóch ubiegłych lat, podczas których wsparcie uzyskało ponad 40 samorządów uczniowskich z Warszawy. Celem projektu jest rozbudzenie w uczniach aktywności w ramach samorządu uczniowskiego i pomoc w realizacji własnych pomysłów i projektów dotyczących środowiska szkolnego.

Dzięki udziałowi w programie młodzież zdobywa nie tylko wiedzę i umiejętności pozwalające rozwijać samorządność w szkole, ale przede wszystkim uczy się pracować w grupie, planować działania i zdobywa pierwsze doświadczenia na polu aktywności obywatelskiej, które w dodatku w takim samym stopniu będzie potem mogła wykorzystać w dorosłym życiu w pracy.

Program jest odpowiedzią na niewykorzystywanie i niedostrzeganie potencjału instytucji samorządu przez samych uczniów i nauczycieli. Samorząd szkolny często nie jest niczym więcej niż tylko pozornym tworem, mającym czynić zadość art. 55 ustawy o systemie oświaty. Jak pokazują badania robione przez prof. Janusza Czapińskiego i CBOS (2005) jedynie 40% uczniów wie o działaniach samorządu uczniowskiego i uważa, że są one ciekawe. W dodatku odsetek uczniów tak uważających spada wraz z wiekiem – wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pozytywnie o samorządzie wypowiada się jedynie 31%. Jeszcze gorzej wygląda sprawa z Rzecznikiem Praw Uczniów – jedynie 21% młodych respondentów deklaruje, że wie o jego istnieniu.

„Dobry samorząd słucha opinii uczniów, ma pomysły na działania, zajmuje się problemami życia szkolnego. Dlatego ważne, by działały w nim komisje/sekcje – ds. kultury, praw uczniów, ale też np. turystyki, wymiany z zagranicą, projektowa, dziennikarsko – informacyjna, praw człowieka i inne.” -  mówi Marzanna Pogorzelska, z I Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu. „Decyzje co do liczby i rodzajów komisji muszą należeć do uczniów. Wszystkie komisje/sekcje powinny ze sobą współpracować, dlatego konieczne są regularne obrady, a nie pospieszne spotkania na przerwie.”

„Jaki powinien być opiekun samorządu uczniowskiego? Po pierwsze: wybrany przez uczniów w demokratycznych wyborach, nie narzucony przez dyrekcję; po drugie: motywujący do działania i dający uczniom inicjatywę, a nie narzucający swoje wizje i projekty; po trzecie: mający doświadczenie w pracy z grupą i podstawowe zdolności komunikacyjne i po czwarte wreszcie: dobry opiekun celebruje ze swoimi uczniami ich małe i duże sukcesy oraz jest z nimi podczas malutkich i znacznie większych porażek”- wymienia Izabela Turek z Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Będzinie, trenerka w programie.

Do programu w Warszawie zaproszone są grupy szkolne tworzone przez czterech uczniów i nauczyciela, a także uczniów wcześniej uczestniczących już w programach CEO, mających już doświadczenia w realizacji projektów (mogą to być uczniowie ze szkół, które zgłosiły pełne grupy do uczestnictwa w programie, ale też osoby z innych szkół). Od końca września do grudnia 2009 roku uczniowie i nauczyciele będą uczestniczyli w cyklu trzech warsztatów, na których pod opieką ekspertów, będą zdobywać wiedzę dotyczącą działań szkolnych, a także postarają się zaplanować i zrealizować projekt uczniowski.

Osobny cykl warsztatów, poświęcony rozwojowi umiejętności liderskich, zostanie zorganizowany dla osób mających doświadczenie w pracy nad projektami. Dodatkowym wsparciem dla uczestników programu będzie możliwość udziału w kursie internetowym zorganizowanym przez CEO a także zestaw materiałów edukacyjnych w postaci publikacji „Samorząd uczniowski – przewodnik dla ucznia” i „Przewodnik dla nauczyciela”.

Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny znaleźć można na stronie internetowej CEO.

(Notka o autorze. Michał Tragarz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jest koordynatorem programu Samorząd Uczniowski w Centrum Edukacji Obywatelskiej)


Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...
Faktycznie ocenomania, czyli obsesja wszystkich: rodziców, uczniów, nauczycieli, na punkcie ocen (a ...
Co się stanie z tą postpiśmienną cywilizacją, gdy nastąpi długotrwały brak energii elektrycznej...?
Zaprawdę powiadam Wam - likwidacja matury rozwiązuje WSZYSTKIE problemy z maturą. Średnia ocen na św...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie