E-learning w walce z AIDS

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
E-learningOd wielu lat spotykamy plakaty i komunikaty organizatorów różnych akcji społecznych poświęconych tematyce AIDS. Nie przynosi to spodziewanych rezultatów. Teraz koalicja instytucji z Włoch, Hiszpanii, Czech, Rumunii i Polski opracowała interaktywną i ogólnodostępną platformę edukacyjną, poprzez którą zamierza podnosić świadomość społeczną na temat zagrożenia AIDS.
 
Walka z pandemią AIDS trwa od 25 lat. Pomimo ogromnych środków finansowych które przeznacza się na badania, nadal nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Obecnie na świecie żyje około 30 milionów ludzi z HIV/AIDS, a umiera z tego powodu 2 miliony w ciągu roku. Brak skutecznych leków oraz szczepionki powoduje, że wciąż najważniejszym działaniem w walce z AIDS jest profilaktyka polegająca na podnoszeniu świadomości społecznej wokół zagrożeń dla zdrowia i życia związanych z AIDS.
 
Edukacja zdrowotna wpisuje się w cele unijnego Lifelong Learning Programme, stąd organizatorzy projektu e-AIDS postanowili wykorzystać Internet, aby stworzyć wirtualne środowisko służące do nauki i pogłębiania wiedzy na temat HIV/AIDS. W ramach projektu powstała interaktywna platforma edukacyjna dostępna pod adresem www.e-aids.ro, która służy do prowadzenia kursów związanych z tematyką HIV/AIDS.
 
Poszczególne etapy tworzenia platformy i jej wykorzystywania poddawane były ewaluacji dla zapewnienia odpowiedniej jakości jej działania. Nad projektem pracowało pięć instytucji: Uniwersytet La Sapienza i EURO-NET z Włoch, organizacja non profit AGORA z Hiszpanii, Tempo Training and Consulting z Czech oraz przedstawiciel Polski – Ośrodek Edukacyjny Taurus. Koordynatorem prac była organizacja Save the Children-Doli z Rumunii, należąca do International Save the Children Alliance. Dzięki temu, że w konsorcjum znajdują się instytucje prowadzące badania naukowe, jak również ośrodki szkoleniowe, a także organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka, możliwe było szerokie spojrzenie na problem HIV/AIDS i wytworzenie produktu o wysokiej jakości merytorycznej i metodycznej.
 
Na stronie www.e-aids.ro znajduje się platforma przeznaczona do prowadzenia kursów on-line. Kursy adresowane są m.in. do nauczycieli, pracowników medycznych, wolontariuszy, pracowników opieki społecznej. Platforma może być wykorzystywana przez użytkowników w różnorodny sposób: można korzystać z materiałów, można zapisać się na kurs jako uczestnik, można przejść szkolenie jako trener, można być współtwórcą platformy dołączając swoje materiały. Uniwersalny wymiar platformy nadaje możliwość korzystania z informacji i kursów w wielu językach.
 
Od wielu lat organizacje w różnych częściach świata próbują walczyć z AIDS prowadząc działalność edukacyjną. Do tej pory najlepsze skutki w podnoszeniu poziomu świadomości o tej chorobie przynosiły programy edutainment. Pisaliśmy w Edunews.pl kilkakrotnie o kilku takich udanych inicjatywach, m.in. o wieloletnim projekcie Soul City czy o Yellow Card. Może również e-learning okaże się dobrą metodą zmiany postaw społecznych?
 
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie