W stronę nowej szkoły

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Świat wokół nas nieustannie się zmienia, wpływając na stosunki społeczne, gospodarcze, polityczne, a także na naszą edukację i sferę prywatności. Czy tego chcemy, czy nie, zmiany te dotyczą także szkoły i powinniśmy (konstruktywnie) zastanawiać się, jak zmienić szkołę (jako instytucję) i edukację szkolną, tak aby młody człowiek, którego kształci szkoła, miał szansę w tym nieustannie zmieniającym się świecie na odniesienie sukcesu dzięki wiedzy i kompetencjom, które uzyskał w także szkole.

fot. Fotolia.com

Po raz pierwszy w dziejach tego świata mamy taką sytuację, że nauczyciele i uczniowie mają dostęp do tych samych źródeł informacji – to jest zasadnicza przyczyna, dla której powinniśmy poszukiwać innego modelu nauczania – zauważył prof. dr hab. Janusz Morbitzer z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej otwierając XI konferencję KASSK w Nowym Tomyślu pt. "Co dalej z cyfrową szkołą?".

W edukacji potrzebny jest edukacyjny przewrót kopernikański, który w uproszczeniu można opisać tak: „wstrzymać nauczycieli, ruszyć uczniów”. Nie chodzi o to oczywiście, aby teraz nauczycieli wypędzić ze szkół i niech sami uczniowie się uczą. Chodzi o to, aby uczniom powierzać takie zadania i aktywizować ich, aby stopniowo brali coraz większą odpowiedzialność za własne kształcenie. Jak przekonywał prof. Morbitzer, mniej nauczania może przynieść więcej uczenia się: „dzieci zaczęły uczyć się więcej dopiero wtedy, kiedy ja zacząłem mniej nauczać” (John C. Holt).

To, czego przede wszystkim nam potrzeba, to zmiany myślenia o współczesnej szkole. „Pozytywne zmiany w edukacji wymagają zmiany mentalnej – zmiany myślenia o edukacji. To zadanie powinni podjąć kompetentni nauczyciele z pasją” – mówił Morbitzer.

Zachęcamy do obejrzenia niezwykle ciekawego i wielowątkowego wystąpienia prof. Morbitzera otwierającego konferencję XI konferencję KASSK. Znajdą w nim Państwo wiele błyskotliwych myśli i być może także inspiracji ku temu, aby wasze szkoły czynić jeszcze lepszymi:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie