W stronę nowej szkoły

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Świat wokół nas nieustannie się zmienia, wpływając na stosunki społeczne, gospodarcze, polityczne, a także na naszą edukację i sferę prywatności. Czy tego chcemy, czy nie, zmiany te dotyczą także szkoły i powinniśmy (konstruktywnie) zastanawiać się, jak zmienić szkołę (jako instytucję) i edukację szkolną, tak aby młody człowiek, którego kształci szkoła, miał szansę w tym nieustannie zmieniającym się świecie na odniesienie sukcesu dzięki wiedzy i kompetencjom, które uzyskał w także szkole.

fot. Fotolia.com

Po raz pierwszy w dziejach tego świata mamy taką sytuację, że nauczyciele i uczniowie mają dostęp do tych samych źródeł informacji – to jest zasadnicza przyczyna, dla której powinniśmy poszukiwać innego modelu nauczania – zauważył prof. dr hab. Janusz Morbitzer z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej otwierając XI konferencję KASSK w Nowym Tomyślu pt. "Co dalej z cyfrową szkołą?".

W edukacji potrzebny jest edukacyjny przewrót kopernikański, który w uproszczeniu można opisać tak: „wstrzymać nauczycieli, ruszyć uczniów”. Nie chodzi o to oczywiście, aby teraz nauczycieli wypędzić ze szkół i niech sami uczniowie się uczą. Chodzi o to, aby uczniom powierzać takie zadania i aktywizować ich, aby stopniowo brali coraz większą odpowiedzialność za własne kształcenie. Jak przekonywał prof. Morbitzer, mniej nauczania może przynieść więcej uczenia się: „dzieci zaczęły uczyć się więcej dopiero wtedy, kiedy ja zacząłem mniej nauczać” (John C. Holt).

To, czego przede wszystkim nam potrzeba, to zmiany myślenia o współczesnej szkole. „Pozytywne zmiany w edukacji wymagają zmiany mentalnej – zmiany myślenia o edukacji. To zadanie powinni podjąć kompetentni nauczyciele z pasją” – mówił Morbitzer.

Zachęcamy do obejrzenia niezwykle ciekawego i wielowątkowego wystąpienia prof. Morbitzera otwierającego konferencję XI konferencję KASSK. Znajdą w nim Państwo wiele błyskotliwych myśli i być może także inspiracji ku temu, aby wasze szkoły czynić jeszcze lepszymi:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Gość napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Dziękuję za ten artykuł.
Ppp napisał/a komentarz do Oceniajmy rzadziej!
Terada i Merill mają CAŁKOWITĄ rację. Jak ktoś chce i może - nauczy się i bez oceniania. Jeśli ktoś ...
Marcin Zaród napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Mój syn będąc w liceum w klasie mat-info-fiz prosił z kolegami o ustawienie takich tablic na korytar...
Marcin Polak napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
Świetny przykład, że każdą przestrzeń klasy da się łatwo zreorganizować, aby pobudzić aktywne uczeni...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
O informacji zwrotnej można długo... Przedstawione tu wskazówki są cenne. Niestety, problem w tym, ż...
Andrzej napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Bardzo proszę o przykład idealnie napisanej informacji zwrotnej.
Ppp napisał/a komentarz do Informacja zwrotna dla przyszłości
Jeśli jestem w czymś dobry - wiem o tym, dodatkowy komentarz nie jest potrzebny.Jeśli jestem w czymś...
Piotr napisał/a komentarz do Déjà vu
Codziennie z ulgą odkrywam, że jestem emerytowanym nauczycielem

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie