Blogowanie z uczniami

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zbyt często straszymy tym internetem, zarówno jako rodzice, jak i nauczyciele. Tymczasem od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci mądrego korzystania z internetu, ale nie tylko jako biernego odbiorcę informacji / zasobów w nim publikowanych. Powinniśmy uczyć także bycia twórcą treści w internecie, gdyż to jedna z podstawowych umiejętności we współczesnym świecie. Do ćwiczenia tych umiejętności świetnie nadaje się blogowanie.(C) Edunews.pl - INSPIRACJE WCZESNOSZKOLNE 2015

Dlaczego blogujemy z klasą? No właśnie po to, żeby w ten sposób wprowadzać dzieci do społeczności internetu – zauważa Wiesława Kopf, nauczycielka wczesnoszkolna z Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy i członkini grupy Superbelfrzy RP, która podczas Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 opowiadała o tym, jak używa bloga w swojej pracy z dziećmi oraz współpracy z rodzicami.

Blogi jako narzędzia są wykorzystywane przez nauczycieli w szkole podstawowej i gimnazjum, ale także coraz częściej już na etapie edukacji wczesnoszkolnej. Dzieci wspólnie z nauczycielem uczą się tworzyć treści do internetu, dobierają i komentują zdjęcia, przerabiają (ozdabiają) zdjęcia, tworzą kolaże lub filmiki, a później osadzają w blogu. Cieszą się z tego, co stworzyły, są dumne, gdy prezentują swoje dzieła rodzinie. Rodzice zyskują w ten sposób możliwość bieżącego wglądu w prace nauczyciela z klasą – widzą co się dzieje w klasie nie opierając się wyłącznie na wiadomościach z e-dziennika (jeśli dotyczy).

Zapraszamy na wystąpienie Wiesławy Kopf:

Link do prezentacji Wiesławy Kopf na temat blogowania z klasą.

***

Organizatorami Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.plFundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu EdukacjiOśrodek Rozwoju EdukacjiWarszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.

Partnerzy medialni: TOK FM oraz Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Obejrzyj inne wystąpienia z INSPIRACJI WCZESNOSZKOLNYCH:

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie